KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozhodnutieKrajský súd Trenčín28. 11. 2012plný text

Rozhodnutie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 19CoE/5/2012 z 28. 11. 2012

CitáciaRozhodnutie Krajského súdu Trenčín z 28. novembra 2012, sp. zn. 19CoE/5/2012, ECLI:SK:KSTN:2012:3211205089.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 19CoE/5/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3211205089
Dátum vydania rozhodnutia: 29. 11. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Beáta Čupková
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3211205089.1

Rozhodnutie
Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom
Bratislava, Cintorínska 21, IČO: 35 776 005, proti povinnému E. P., bytom G. č. XX, o vymoženie
464,70 eur s príslušenstvom, na odvolanie oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Bánovce nad
Bebravou zo dňa 6.decembra 2011, č.k. 3Er/762/2011-11 takto

r o z h o d o l :

Uznesenie okresného súdu p o t v r d z u j e .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením okresný súd zamietol žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na
vykonanie exekúcie. Svoje rozhodnutie odôvodnil ust. § 44 ods. 2 Exekučného poriadku s poukazom
na ust. § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. Okresný súd preskúmaním žiadosti o
udelenie poverenia, návrhu na vykonanie exekúcie a exekučného titulu zistil, že exekučný titul sa stal
vykonateľným dňa 20.11.2008. Dňom 20.11.2011 uplynula trojročné prekluzívna lehota a po jej uplynutí
už nemožno výkon rozhodnutia nariadiť. Oprávnený návrh na vykonanie exekúcie doručil súdnemu
exekútorovi dňa 21.11.2011 a okresnému súdu bol návrh spolu zo žiadosťou o udelenie poverenia na
vykonanie exekúcie doručený dňa 28.11.2011, teda v čase, kedy nebolo možné výkon rozhodnutia
nariadiť. Na uplynutie prekluzívnej lehoty musí súd prihliadať z úradne povinnosti, preto žiadosť súdneho
exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie zamietol.

Proti tomuto uzneseniu podal v zákonom stanovenej lehote odvolanie oprávnený podľa § 205 ods. 2
písm. f/ O.s.p, ktorý žiadal, aby odvolací súd napadnuté uznesenie v celom rozsahu zrušil. Poukázal
na skutočnosť, že okresný súd nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia, a teda vychádzal
z neprávneho predpokladu, že pre určenie tohto, či prekluzívna lehota je zachovaná, nie je právne
významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia. Bol toho
názoru, že prekluzívna lehota v ustanovení § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní
je hmotnoprávna, v ktorej má oprávnený možnosť uplatniť svoje právo vyplývajúce z exekučného
titulu, inak dochádza k zániku tohto práva a prijatie plnenia po uplynutí prekluzívnej lehoty by
bolo bezdôvodným obohatením. Oprávnený bol toho názoru, že zachovanie resp. uplynutie 3-ročnej
prekluzívnej lehoty v zmysle § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. sa má hodnotiť s prihliadnutím na
deň, v ktorom bolo začaté exekučné konanie, t.j. dňom doručenia návrhu na vykonanie exekúcie
súdnemu exekútorovi. Návrh na vykonanie exekúcie na podklade exekučného titulu - Rozhodnutia o
priestupku č. ORP-344-2/DI-PBN-2008 zo dňa 04.11.2008, ktoré vydalo OR PZ v Trenčíne, ODI Bánovce
nad Bebravou a ktoré nadobudlo vykonateľnosť 20.11.2008, bol doručený súdnemu exekútorovi dňa
21.11.2011. Exekučný titul nadobudol vykonateľnosť dňa 20.11.2008, prekluzívna trojročná lehota
teda uplynula dňa 21.11.2011 (keďže koniec prekluzívnej lehoty pripadol na deň pracovného pokoja,
posledným dňom lehoty je najbližší pracovný deň). Prekluzívna lehota bola zachovaná a neexistuje
žiadna právna prekážka, ktorá by bránila udeleniu poverenia na vykonanie exekúcie a samotnému
výkonu rozhodnutia súdnym exekútorom.



Povinný sa k odvolaniu oprávneného písomne nevyjadril.

Krajský súd vec preskúmal podľa § 212 ods. 1 O.s.p., vec prejednal bez nariadenia odvolacieho
pojednávania podľa § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že uznesenie okresného súdu je potrebné
ako vecne správne podľa § 219 ods. 1 O.s.p. potvrdiť z týchto dôvodov:

V zmysle § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov ak nie je v tomto
alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o
správnom konaní, teda zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

V zmysle § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších
predpisov výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie
uloženej povinnosti.

Z obsahu spisu vyplýva, že v danej veci sa oprávnený návrhom na vykonanie exekúcie zo dňa
14.11.2011, ktorý bol doručený súdnemu exekútorovi JUDr. Renému Matuškovi dňa 21.11.2011,
domáhal vykonania exekúcie proti povinnému pre vymoženie istiny vo výške 464,70 eur a trov exekúcie,
a to na podklade exekučného titulu, ktorým je Rozhodnutie o priestupku č. ORP - 344-2/DI-PBN-2008
vydané OR PZ, ODI Bánovce nad Bebravou dňa 04.11.2008, ktorým bola povinnému uložená pokuta vo
výške 497,90 eur a trovy konania vo výške 16,59 eur. Uvedené rozhodnutie podľa vyznačenej doložky
nadobudlo právoplatnosť dňa 04.11.2008 a vykonateľnosť dňa 20.11.2008.

V citovanom ustanovení § 71 ods. 3 správneho poriadku, ktorý je potrebné aplikovať na základe
citovaného ustanovenia § 51 zákona o priestupkoch, zákon stanovuje trojročnú hmotnoprávnu lehotu,
v ktorej sa musí výkon rozhodnutia nariadiť. Táto lehota má prekluzívny charakter, čo znamená, že jej
uplynutím právo na vykonanie rozhodnutia zaniká. Začiatok plynutia tejto lehoty je viazaný na uplynutie
lehoty určenej na splnenie uloženej povinnosti. Na uplynutie prekluzívnej lehoty prihliada príslušný orgán
(v danom prípade exekučný súd) z úradnej povinnosti (ex offo).

Preskúmaním veci krajský súd dospel k záveru, že odvolanie oprávneného nie je dôvodné. Krajský súd
zastáva právny názor, že pre určenie toho, či trojročná zákonná prekluzívna lehota je v konkrétnom
prípade zachovaná, nie je právne významné začatie exekučného konania, ako sa mylne domnieval
oprávnený, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v danom prípade podľa
Exekučného poriadku rozhodnutím súdneho exekútora, ktorý uskutočňuje exekúciu, a to upovedomením
o začatí exekúcie. V tejto súvislosti odvolací súd uvádza, že exekučné konanie sa síce začína doručením
návrhu oprávneného na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi, avšak samotný výkon exekúcie
začína až vydaním poverenia na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Prvým úkonom samotnej
exekučnej činnosti súdneho exekútora je vydanie upovedomenia o začatí exekúcie v zmysle § 47 ods.
1 písm. a/ Exekučného poriadku, ktorý úkon však môže exekútor vykonať až potom, ako bol exekučným
súdom poverený na vykonanie exekúcie (k uvedenému viď i uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej
republiky zo dňa 31. marca 2009, sp. zn. 2 Cdo 4/2008).

V posudzovanej veci v prípade Rozhodnutia o priestupku č. p.: ORP-344-2/DI-PBN-2008 zo dňa
04.11.2008 zákonná trojročná prekluzívna uplynula dňa 21.11.2011. V zmysle ustanovení § 154 ods. 1
v spojení s § 167 ods. 2 O.s.p. je pre rozhodnutie súdu rozhodujúci stav v čase jeho vyhlásenia, pričom
okresný súd bol povinný ex offo prihliadnuť na márne uplynutie prekluzívnej lehoty na nariadenie výkonu
rozhodnutia, ktoré má byť exekučným titulom v predmetnej veci. Okresný preto postupoval správne, keď
žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie zamietol.

Z týchto dôvodov krajský súd uznesenie okresného súd ako vecne správne podľa § 219 ods. 1 O.s.p.
potvrdil.



Rozhodnutie bolo senátom prijaté jednohlasne.

Poučenie:

: Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 3Er/762/2011

    potvrdené

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 3211205089

  1. 28. 11. 2012Rozhodnutie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 19CoE/5/2012 z 28. 11. 2012 (toto rozhodnutie)
  2. 5. 2. 2013Uznesenie Okresného súdu Bánovce n/B sp. zn. 3Er/762/2011 z 5. 2. 2013