KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trenčín27. 2. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 23CoE/172/2011 z 27. 2. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trenčín z 27. februára 2012, sp. zn. 23CoE/172/2011, ECLI:SK:KSTN:2012:3511208475.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 23CoE/172/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3511208475
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 02. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ondrej Samaš
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3511208475.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom
Cintorínska 21, Bratislava, IČO: 35776005, proti povinnému: L. G., bytom Q. W. U. XXX, o vymoženie
248,94 eur s príslušenstvom, na odvolanie oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Nové Mesto
nad Váhom č.k. 1Er/846/2011-18 zo dňa 30. septembra 2011, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zamietol žiadosť súdneho exekútora o udelenie
poverenia na vykonanie exekúcie. Svoje rozhodnutie odôvodnil s poukazom na § 44 ods. 2 Ex.
por., § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch a § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o
správnom konaní (správny poriadok). Uviedol, že dňa 27.09.2011 bola súdu prvého stupňa doručená
žiadosť súdneho exekútora Mgr. Petra Krušinu o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie spolu s
návrhom oprávneného na vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu - rozhodnutia o priestupku
Okresného riaditeľstva Policajného zboru Trenčín č. ORP-313/DI-NM-2008 zo dňa 11.09.2008, ktorý
nadobudol právoplatnosť dňa 11.09.2008 a vykonateľnosť dňa 27.09.2008. Lehota stanovená pre
nariadenie výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za
lehotu prekluzívnu, uplynutím ktorej zaniká právo na výkon rozhodnutia. Pre určenie toho, či táto lehota
je zachovaná, nie je právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim
výkon rozhodnutia, v tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí
exekúcie. Rozhodnutie o priestupku Okresného riaditeľstva Policajného zboru Trenčín č. ORP-313/DI-
NM-2008 zo dňa 11.09.2008 nadobudlo právoplatnosť dňa 11.09.2008 a vykonateľnosť dňa 27.09.2008.
Podľa citovaného ustanovenia 3-ročná prekluzívna lehota začala plynúť dňom 28.09.2008 a uplynula
dňom 28.09.2011. Na preklúzia súd prihliada z úradnej povinnosti. Nakoľko výkon rozhodnutia bolo
možné nariadiť do 3 rokov, t. j. do 28.09.2011, súd prvého stupňa žiadosť súdneho exekútora o udelenie
poverenia zamietol. Poukázal zároveň na uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2
Cdo 4/2008 zo dňa 31.03.2009.

Proti tomuto uzneseniu podal včas odvolanie oprávnený, ktorý sa s ním nestotožnil. Uviedol, že súčasné
znenie ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) sa
zaviedlo zákonom č. 527/2003 Z. z. s účinnosťou od 01.04.2004. Pôvodné ustanovenie, podľa ktorého
bolo potrebné v trojročnej prekluzívnej lehote rozhodnutie nielen nariadiť, ale aj vykonať, v praxi
spôsobovalo, podľa dôvodovej správy k novele predmetného ustanovenia, ťažkosti pri realizácii výkonu
rozhodnutia pre značnú obmedzenosť časového obdobia. Zákonodarca predmetnou zmenou sledoval
poskytnutie väčšieho časového priestoru pre oprávneného pri realizácii jeho práva, keď stanovil, že
v 3 rokoch je potrebné len nariadenie výkonu rozhodnutia, pričom samotný výkon môže prebiehať
aj po uplynutí 3-ročnej lehoty. Použitie termínu nariadiť v novelizovanej podobe § 71 ods. 3
zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) bolo v čase prijímania jeho novely aj v
súlade s ustanoveniami správneho poriadku o výkone rozhodnutia správnymi orgánmi, ktoré v prípade



samotného výkonu rozhodnutia správnymi orgánmi odkazovali na použitie príslušných ustanovení O.s.p.
Použitie predmetného termínu však nekorešponduje so súčasnou právnou úpravou výkonu rozhodnutia
v Slovenskej republike. K subsumovaniu výkonu rozhodnutia o uložení pokuty pod ustanovenie § 71
ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) došlo až po novelizácii O.s.p.
z roku 2005, na základe ktorej sa výkon rozhodnutia začal spravovať Ex. por. V súčasnosti je možný
výkon rozhodnutia na základe spôsobilého exekučného titulu prostredníctvom exekútora v súlade s
platnou legislatívou. Ex.por. upravujúci podmienky výkonu rozhodnutia, ako aj spôsoby jeho výkonu a
iné podrobnosti, nepracuje s termínom nariadenie výkonu rozhodnutia. Oprávnený je toho názoru, že
súd prvého stupňa si v prípade znenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní
(správny poriadok) nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia a stotožnil ho s procesným
úkonom súdu o udelení poverenia na vykonanie exekúcie. Zatiaľ, čo nariadenie výkonu rozhodnutia
podľa O.s.p. malo podobu uznesenia, proti ktorému bolo možné odvolanie, udelenie poverenia na
vykonanie exekúcie nemá všetky atribúty súdneho rozhodnutia. Možno ho teda považovať za špecifický
procesný úkon súdu so zákonom stanovenými právnymi následkami. Prekluzívna lehota uvedená v §
71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) je lehotou hmotnoprávnou.
Ak by sa pripustilo, že rozhodujúcim dňom pri hodnotení splnenia podmienky zachovania prekluzívnej
lehoty by bol deň doručenia upovedomenia o začatí exekúcie, oprávnený by sa mohol dostať do značnej
právnej neistoty. Ex. por. totiž pri právnej úprave upovedomenia o začatí exekúcie, neustanovuje žiadnu
lehotu pre súdneho exekútora pre jeho vydanie, resp. doručenie povinnému. Navyše právna úprava
doručovania upovedomenia o začatí exekúcie podľa ustanovenia § 49 Ex. por. stanovuje povinnosť
jeho doručenia povinnému do vlastných rúk, náhradné doručenie povinnému, ktorý je fyzickou osobou
je výslovne vylúčené. Povinný by teda mohol obštrukciou pri doručovaní upovedomenia veľmi ľahko
spôsobiť uplynutie lehoty na uplatnenie práva oprávneného, a tým aj jeho zánik. Právna konštrukcia, z
ktorej vychádzal súd prvého stupňa pri posudzovaní zachovania 3-ročnej prekluzívnej lehoty by preto
mohla spôsobiť neúmerné obmedzenie možnosti uplatnenia práva oprávneného z exekučného titulu a
minimalizáciu jeho právnej ochrany. Má za to, že zachovanie, resp. uplynutie 3-ročnej prekluzívnej lehoty
v zmysle § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) sa má hodnotiť s
prihliadnutím na deň, v ktorom bolo začaté exekučné konanie, t. j. dňom doručenia návrhu na vykonanie
exekúcie súdnemu exekútorovi. Podľa predmetného exekučného titulu - rozhodnutia o priestupku
č. ORP-313/DI-NM-2008 sa rozhodnutie stalo vykonateľným dňa 27.09.2008. Návrh na vykonanie
exekúcie bol súdnemu exekútorovi doručený dňa 23.09.2011. Prekluzívna lehota bola teda zachovaná
a neexistuje žiadna prekážka, ktorá by bránila udelenie poverenia na vykonanie exekúcie a samotnému
výkonu rozhodnutia súdnym exekútorom. Zamietnutím poverenia na vykonanie exekúcie v rozpore
so zákonom by mohlo dôjsť k odopretiu práva oprávneného na výkon vykonateľného rozhodnutia,
ktoré je integrálnou súčasťou práva na súdnu ochranu v zmysle čl. 46 ods. 1 Ústavy SR, a tým
k odmietnutiu spravodlivosti denegatio iustitiae. Oprávnený mal za to, že rozhodnutie súdu prvého
stupňa vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci, keď žiadosť súdneho exekútora o udelenie
poverenia na vykonanie exekúcie zamietol z dôvodu uplynutia prekluzívnej lehoty. Navrhol, aby odvolací
súd uznesenie súdu prvého stupňa zrušil.

Odvolací súd preskúmal vec podľa § 212 ods. 1 O.s.p., bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods.
2 O.s.p. a dospel k záveru, že uznesenie súdu prvého stupňa je potrebné ako vecne správne potvrdiť
podľa § 219 ods. 1 O.s.p.
Podľa § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené
inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní.

Podľa § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), výkon rozhodnutia
možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti.

Podľa § 44 ods. 2 Ex. por. v znení účinnom ku dňu začatiu exekučného konania, súd preskúma žiadosť
o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, návrh na vykonanie exekúcie a exekučný titul; ak ide o
exekučné konanie vykonávané na podklade rozhodnutia vykonateľného podľa § 26 zákona č. 231/1999
Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, exekučný titul sa nepreskúmava. Ak súd nezistí
rozpor žiadosti o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie alebo návrhu na vykonanie exekúcie alebo
exekučného titulu so zákonom, do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora, aby vykonal
exekúciu, táto lehota neplatí, ak ide o exekučný titul podľa § 41 ods. 2 písm. c) a d). Ak súd zistí rozpor
žiadosti alebo návrhu alebo exekučného titulu so zákonom, žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie uznesením zamietne. Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie.



V cit. ustanovení § 44 ods. 2 Ex. por. je vymedzená zodpovednosť exekučného súdu za vydanie
poverenia na vykonanie exekúcie, s ohľadom na to, že vydanie tohto poverenia musí byť výsledkom
náležitého preskúmania exekučného titulu, najmä z hľadiska formálnej a materiálnej stránky jeho
vykonateľnosti, žiadosti o vydanie poverenia a návrhu na vykonanie exekúcie. Exekučný súd skúma
procesné podmienky exekučného konania, t. j. prípustnosť konkrétnej exekúcie. Ak zistí, že sú splnené
podmienky konania podľa § 251 ods. 4 O.s.p. v nadväznosti na § 103 O.s.p., a teda niet rozporu
so zákonom, vydá poverenie na vykonanie exekúcie. Poverenie sa vydáva, ako rozhodnutie, resp.
uznesenie o poverení, proti ktorému sa nemožno brániť žiadnym opravným prostriedkom.

Platné znenie cit. ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
jednoznačne určuje, že v trojročnej lehote treba výkon rozhodnutia nariadiť, k čomu v preskúmavanej
exekučnej veci prirodzene nedošlo. Nemožno dať za pravdu oprávnenému, ktorý zachovanie trojročnej
lehoty spája so začatím exekučného konania. Exekučné konanie, ako osobitný druh občianskeho
súdneho konania, sa síce začína dňom, v ktorom bol exekútorovi doručený návrh na vykonanie
exekúcie, to však ešte neznamená, že konkrétnu exekúciu skutočne vykoná. Exekučný súd totiž
dohliada na zákonnosť vedenia exekúcie, a to nielen pri rozhodovaní o žiadosti súdneho exekútora o
udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, ale v ktorejkoľvek fáze exekučného konania, a ak zistí jej
neprípustnosť, tak ju zastaví.

V predmetnej exekučnej veci bola žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie
exekúcie súdu prvého stupňa preukázateľne doručená dňa 27.09.2011, teda v posledný deň trojročnej
zákonnej lehoty. V tejto lehote však bolo potrebné pre úspešné vymáhanie pohľadávky oprávneného,
aby sa exekučné konanie nachádzalo v štádiu, keď proti doručenému upovedomeniu o začatí exekúcie
nemožno podať námietky, resp. po tom, keď sa súdnemu exekútorovi doručí právoplatné rozhodnutie
súdu o námietkach, ktorým sa námietky zamietli a ktoré v takomto prípade možno považovať za
nariadenie výkonu rozhodnutia, ako to predpokladá vyššie cit. ustanovenie § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967
Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

Vzhľadom na vyššie uvedené, odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa potvrdil podľa § 219 ods.
1 O.s.p. ako vecne správne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 1Er/846/2011

    potvrdené

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje