Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trenčín Spisová značka: 19CoP/127/2011 Identifikačné číslo súdneho spisu: 3711209576 Dátum vydania rozhodnutia: 11. 01. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Beáta Čupková ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3711209576.1 Uznesenie Krajský súd v Trenčíne vo veci starostlivosti súdu o mal. G. P., nar. XX.XX.XXXX, zastúpenú Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny P. V., dieťa rodičov U. P., bytom P. V., F. XXXX/XXX a Z. E., bytom F. XXX, o návrhu otca o zníženie výživného, na odvolanie otca proti rozsudku Okresného súdu Považská Bystrica zo dňa 31. októbra 2011, č.k. 11P/79/2011-40, takto r o z h o d o l : Odvolanie otca o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým rozsudkom okresný súd zamietol návrh otca, ktorým sa domáhal zníženia výživného na mal. G. zo 120 eur mesačne na 50 eur mesačne od 01.02.2011. Proti tomuto rozsudku podal odvolanie otec maloletej, ktorý trval na znížení výživného zo sumy 120 eur na sumu 70 eur mesačne. Poukazoval na tú skutočnosť, že je zamestnaný len na dohodu a jeho mesačný príjem je nízky, finančné náklady na cestovné má vysoké a zároveň má ešte jednu vyživovaciu povinnosť. Preto nie je schopný platiť výživné v stanovenej výške. Predtým, než odvolací súd pristúpi k preskúmaniu veci v dôsledku podaného odvolania, zisťuje, či odvolanie bolo podané v zákonom stanovenej lehote, oprávnenou osobou, či smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému zákon takýto opravný prostriedok pripúšťa, či spĺňa náležitosti uvedené v § 205 O.s.p. Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Z obsahu spisu nepochybne vyplýva, že otcovi bolo rozhodnutie súdu prvého stupňa doručené dňa 21.11.2011, t. j. v pondelok a dňa 22.11.2011 začala plynúť 15-dňová lehota na podanie odvolania, ktorá uplynula dňa 06.12.2011 (t. j. v utorok). Keďže otec podal odvolanie na poštovom úrade až dňa 07.12.2011, o čom svedčí prezenčná pečiatka pošty, išlo o odvolanie podané oneskorene, po uplynutí zákonom stanovenej lehoty na odvolanie. Odvolací súd preto odvolanie otca ako oneskorene podané odmietol. Keďže neboli splnené zákonné podmienky na odvolacie konanie, odvolací súd sa vecnou správnosťou rozsudku prvostupňového súdu nezaoberal. Rozhodnutie bolo senátom prijaté jednohlasne. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .