KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trenčín10. 1. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 19CoP/127/2011 z 10. 1. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trenčín z 10. januára 2012, sp. zn. 19CoP/127/2011, ECLI:SK:KSTN:2012:3711209576.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 19CoP/127/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3711209576
Dátum vydania rozhodnutia: 11. 01. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Beáta Čupková
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3711209576.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne vo veci starostlivosti súdu o mal. G. P., nar. XX.XX.XXXX, zastúpenú Úradom
práce, sociálnych vecí a rodiny P. V., dieťa rodičov U. P., bytom P. V., F. XXXX/XXX a Z. E., bytom F.
XXX, o návrhu otca o zníženie výživného, na odvolanie otca proti rozsudku Okresného súdu Považská
Bystrica zo dňa 31. októbra 2011, č.k. 11P/79/2011-40, takto

r o z h o d o l :

Odvolanie otca o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom okresný súd zamietol návrh otca, ktorým sa domáhal zníženia výživného na
mal. G. zo 120 eur mesačne na 50 eur mesačne od 01.02.2011.

Proti tomuto rozsudku podal odvolanie otec maloletej, ktorý trval na znížení výživného zo sumy 120
eur na sumu 70 eur mesačne. Poukazoval na tú skutočnosť, že je zamestnaný len na dohodu a jeho
mesačný príjem je nízky, finančné náklady na cestovné má vysoké a zároveň má ešte jednu vyživovaciu
povinnosť. Preto nie je schopný platiť výživné v stanovenej výške.

Predtým, než odvolací súd pristúpi k preskúmaniu veci v dôsledku podaného odvolania, zisťuje, či
odvolanie bolo podané v zákonom stanovenej lehote, oprávnenou osobou, či smeruje proti rozhodnutiu,
proti ktorému zákon takýto opravný prostriedok pripúšťa, či spĺňa náležitosti uvedené v § 205 O.s.p.

Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Z obsahu spisu nepochybne vyplýva, že otcovi bolo rozhodnutie súdu prvého stupňa doručené dňa
21.11.2011, t. j. v pondelok a dňa 22.11.2011 začala plynúť 15-dňová lehota na podanie odvolania,
ktorá uplynula dňa 06.12.2011 (t. j. v utorok). Keďže otec podal odvolanie na poštovom úrade až dňa
07.12.2011, o čom svedčí prezenčná pečiatka pošty, išlo o odvolanie podané oneskorene, po uplynutí
zákonom stanovenej lehoty na odvolanie.

Odvolací súd preto odvolanie otca ako oneskorene podané odmietol. Keďže neboli splnené zákonné
podmienky na odvolacie konanie, odvolací súd sa vecnou správnosťou rozsudku prvostupňového súdu
nezaoberal.



Rozhodnutie bolo senátom prijaté jednohlasne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 3711209576

  1. 31. 10. 2011Rozsudok Okresného súdu Považská Bystrica sp. zn. 11P/79/2011 z 31. 10. 2011opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 10. 1. 2012Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 19CoP/127/2011 z 10. 1. 2012 (toto rozhodnutie)