KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trenčín28. 5. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 6CoP/46/2012 z 28. 5. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trenčín z 28. mája 2012, sp. zn. 6CoP/46/2012, ECLI:SK:KSTN:2012:3811221152.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 6CoP/46/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3811221152
Dátum vydania rozhodnutia: 29. 05. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Stanislava Marková
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3811221152.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne vo veci starostlivosti o maloletú F. H., nar. XX.XX.XXXX, zastúpenú kolíznym
opatrovníkom Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi, dieťa rodičov: matky A. A., nar.
XX.XX.XXXX, bytom R., R. XX, otca A. H., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom T.X, t. č. vo výkone trestu
odňatia slobody v S. B., o zmenu zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, na odvolanie otca proti
výroku o výživnom rozsudku Okresného súdu Prievidza zo dňa 5. apríla 2012, č. k. 10P/67/2011-55, takto

r o z h o d o l :

Odvolanie otca dieťaťa o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Rozsudkom Okresného súdu Prievidza zo dňa 5. apríla 2012, č. k. 10P/67/2011-55, bolo rozhodnuté
tak, že súd mení rozsudok Okresného súdu v Prievidzi, č.k. 13P/197/2010-21, zo dňa 26.05.2010 v
spojení s rozsudkom Krajského súdu v Trenčíne, č.k 5CoP/76/2010-56, zo dňa 21.12.2010 tak, že
ústavná starostlivosť nariadená nad maloletou F. H., nar. XX.XX.XXXX, rozsudkom Okresného súdu
v Prievidzi, č.k. 13P/572/2008-24, zo dňa 14.11.2008, bude realizovaná v A. centre E. T., O. XX.
Matka maloletého dieťaťa je povinná platiť na výživu maloletej F. výživným zvýšeným zo sumy 27 eur
mesačne na sumu 40 eur mesačne, vždy do 15-teho dňa v mesiaci vopred, na účet A. centra E. T. č.
XXXXXXXXXX/XXXX, počnúc dňom právoplatnosti tohto rozsudku a otec maloletého dieťaťa je povinný
platiť na výživu maloletej F. výživným v sume zodpovedajúcej 30% zo sumy životného minima určeného
na nezaopatrené, neplnoleté dieťa, vždy do 15-teho dňa v mesiaci vopred, na účet A. centra E. T., č.
XXXXXXXXXX/XXXX, počnúc dňom právoplatnosti tohto rozsudku.

Proti výroku o výživnom tohto rozsudku podal odvolanie otec. V dovolaní uviedol, že je invalidný
dôchodca. Z invalidného dôchodku sa mu vykonávajú zrážky, po vykonaní ktorých mu z celého
dôchodku zostáva suma 59 eur. Chce naďalej platiť výživné vo výške 27 eur, lebo každý mesiac musí
platiť lieky, výživové doplnky, prostriedky na hygienu a náklady väzby. Vo výkone trestu má príjem, ktorý
nepresahuje 14 eur a preto jeho príjem nedosahuje ani sumu životného minima. K odvolaniu zaslal
oznámenie Sociálnej poisťovne o vykonávaní zrážok z dôchodku, ktoré oznámenie žiada po ukončení
konania vrátiť.

Odvolací súd skôr, než sa mohol začať zaoberať vecnou správnosťou rozsudku okresného z dôvodu
odvolania, podaného otcom, bol povinný najskôr skúmať, či odvolanie bolo podané včas, oprávnenou
osobou, či smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému je odvolanie prípustné a či má náležitosti stanovené
zákonom. Na základe preskúmania veci z uvedených hľadísk dospel k záveru, že odvolanie otca je
potrebné podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odmietnuť, ako oneskorene podané.

Podľa § 204 ods. 1 veta prvá, O.s.p. sa odvolanie podáva do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.



Podľa § 158 ods. 2 O.s.p. rovnopis písomného vyhotovenia rozsudku sa doručuje účastníkom, prípadne
ich zástupcom do vlastných rúk.

Podľa § 57 ods. 1, 3 O.s.p. sa do plynutia lehoty nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej
začiatok lehoty. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie
odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že rozsudok okresného súdu bol otcovi doručený do vlastných rúk dňa
24. apríla 2012 (v utorok), čo nepochybne vyplýva z doručenky o doručení rozsudku otcovi. Vzhľadom
na uvedené zákonná lehota na podanie odvolania začala otcovi plynúť dňa 25. apríla 2012 (v deň
nasledujúci po doručení rozsudku) a teda posledným dňom na podanie odvolania otcom bol 9. máj 2012
(streda). Podľa podacej pečiatky Ústavu na výkon trestu odňatia slobody B. podal odporca odvolanie
tomuto ústavu, ako orgánu, ktorý bol v zmysle § 57 ods. 3 O.s.p. povinný doručiť odvolanie súdu, až dňa
15. mája 2012, teda po uplynutí zákonnej 15-dňovej lehoty na podanie odvolania. Z uvedeného dôvodu
odvolací súd odvolanie odporcu, ako oneskorene podané, odmietol podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 3811221152

  1. 5. 4. 2012Rozsudok Okresného súdu Prievidza sp. zn. 10P/67/2011 z 5. 4. 2012
  2. 28. 5. 2012Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 6CoP/46/2012 z 28. 5. 2012 (toto rozhodnutie)