Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 14S/58/2011 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2011200418 Dátum vydania rozhodnutia: 08. 12. 2011 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Katarína Benczová ECLI: ECLI:SK:KSTT:2011:2011200418.2 Uznesenie Krajský súd v Trnave v právnej veci žalobcu: C. T., nar. XX. Z. XXXX, bytom D., D. ul. X, proti žalovanému: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Špitálska 8, Bratislava, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. AA/2011/03099-NSVOPPK/Dan zo dňa 30.03. 2011 t a k t o r o z h o d o l : Súd konanie z a s t a v u j e . Žiaden z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Žalobou došlou súdu dňa 20.07. 2011 sa žalobca domáhal preskúmania právoplatného rozhodnutia č. AA/2011/03099-NSOPPK/Dan zo dňa 30.03. 2011 potvrdzujúce prvostupňové rozhodnutie ÚPSVR Dunajská Streda č. 1D/2010/10973/3 AZ zo dňa 25.11. 2010 o nepriznaní peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Krajský súd pred rozhodovaním vo veci samej skúmal, či sú splnené podmienky na vedenie ďalšieho konania. Podľa § 244 O.s.p. (1) V správnom súdnictve preskúmavajú súdy na základe žalôb alebo opravných prostriedkov zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy. (2) V správnom súdnictve preskúmavajú súdy zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov štátnej správy, orgánov územnej samosprávy, ako aj orgánov záujmovej samosprávy a ďalších právnických osôb, ako aj fyzických osôb, pokiaľ im zákon zveruje rozhodovanie o právach a povinnostiach fyzických a právnických osôb v oblasti verejnej správy (ďalej len "rozhodnutie správneho orgánu"). Podľa § 247 O.s.p. (1) Podľa ustanovení tejto hlavy sa postupuje v prípadoch, v ktorých fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že bola na svojich právach ukrátená rozhodnutím a postupom správneho orgánu, a žiada, aby súd preskúmal zákonnosť tohto rozhodnutia a postupu. (2) Pri rozhodnutí správneho orgánu vydaného v správnom konaní je predpokladom postupu podľa tejto hlavy, aby išlo o rozhodnutie, ktoré po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov, ktoré sa preň pripúšťajú, nadobudlo právoplatnosť. Podľa § 249 O.s.p. (1) Konanie sa začína na návrh, ktorý sa nazýva žalobou. (2) Žaloba musí okrem všeobecných náležitostí podania obsahovať označenie rozhodnutia a postupu správneho orgánu, ktoré napadá, vyjadrenie, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie a postup napadá, uvedenie dôvodov, v čom žalobca vidí nezákonnosť rozhodnutia a postupu správneho orgánu, a aký konečný návrh robí. Podľa § 250b ods. 1 O.s.p. Žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty nemožno odpustiť. Podľa § 250d ods. 3 O.s.p. Súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala oneskorene, ak ju podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť predmetom preskúmavania súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo ak žaloba bola vzatá späť ( § 250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné. Podľa § 57 O.s.p. (1) Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. (2) Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. (3) Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Z obsahu predloženého administratívneho spisu vyplynulo, že napadnuté rozhodnutie žalovaného č. AA/2011/03099-NSVOPPK/Dan zo dňa 30.03. 2011 bolo žalobcovi doručené dňa 06.04. 2011, prevzatie potvrdil vlastnoručným podpisom. Odo dňa nasledujúceho, t.j. 07.04. 2011 začala plynúť zákonná 2 - mesačná lehota na podanie žaloby v zmysle § 250b ods. 1 O.s.p., ktorá uplynula dňa 07.06. 2011. Z obsahu administratívneho spisu vyplýva, že dňa 04.05. 2011 podal na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Bratislava, Žiadosť o preskúmanie rozhodnutia súdom podľa § 54 zák. č. 447/2008 Z.z.. Podanie neobsahovalo náležitosti v zmysle § 249 ods. 2 O.s.p. a nebolo adresované súdu, ani nebolo v lehote na podanie žaloby súdu doručené. Žaloba obsahujúca žiadosť o preskúmanie napadnutého rozhodnutia súdom, ktorá bola súdu adresovaná a doručená, bola daná na poštovú prepravu dňa 18.07. 2011 a súdu doručená dňa 20.07. 2011. Vzhľadom na vyššie uvedené súd skonštatoval, že podanie doručené žalovanému dňa 04.05. 2011 nebolo adresované ani doručené súdu, nie je ho možné považovať za žalobu v zmysle § 249 O.s.p.. Žaloba, ktorou sa žalobca domáhal preskúmania toho istého rozhodnutia súdom bola podaná až po uplynutí zákonom stanovenej lehoty a preto súd postupom v zmysle § 250d ods. 3 O.s.p. konanie zastavil. O trovách konania súd v zmysle § 246c O.sp. v spojení s ust. § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. rozhodol tak, že žiaden z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania. Toto rozhodnutie senát Krajského súdu v Trnave prijal pomerom hlasov 3:0 (§3ods.9 zák.č. 757/2004 Z.z. v znení zákona č. 33/2011 Z.z.). Poučenie: Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa doručenia prostredníctvom tohto súdu na Najvyšší súd SR. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach ( § 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.