Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 11CoP/6/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2311214187 Dátum vydania rozhodnutia: 29. 02. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Fedor Benka ECLI: ECLI:SK:KSTT:2012:2311214187.1 Uznesenie Krajský súd v Trnave v právnej veci starostlivosti súdu o nesvojprávnu V. A., nar. XX.XX.XXXX, bytom W. Z. Z. A. W. Z., W. XX, zastúpenú ustanovenou opatrovníčkou: O. Y., nar. XX.X.XXXX, bytom D., C. XXXX/XX, za účasti prokurátora Okresnej prokuratúry v Galante, o návrhu nesvojprávnej na vrátenie spôsobilosti na právne úkony, o odvolaní nesvojprávnej proti uzneseniu Okresného súdu Galanta č.k. 12Ps/8/2011-12 zo dňa 16. augusta 2011, takto r o z h o d o l : Odvolací súd odvolanie o d m i e t a . Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Uznesením napadnutým odvolaním súd prvého stupňa konanie zastavil a o trovách konaniach rozhodol tak, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania. Proti uzneseniu súdu prvého stupňa podala odvolanie nesvojprávna, ktorá navrhla jej návrhu na vrátenie spôsobilosti na právne úkony vyhovieť. Krajský súd v Trnave ako súd odvolací (§10 ods. 1 O.s.p.) po zistení, že odvolanie podala oprávnená osoba - účastník konania (§ 204 ods. 1 O.s.p.), proti rozhodnutiu, proti ktorému je tento opravný prostriedok prípustný (§ 201 a § 202 O.s.p.), postupom bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 214 ods. 2 O.s.p.) skúmal, či odvolanie bolo podané včas a dospel k záveru, že odvolanie bolo podané oneskorene, a preto ho je potrebné v súlade s ustanovením § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odmietnuť. Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa ustanovenia § 57 ods. 1 a 2 O.s.p. do uplynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojim označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. V prejednávanej veci bolo napadnuté uznesenie nesvojprávnej doručené dňa 27.10.2011, ktorá skutočnosť vyplýva z pripojenej doručenky. Lehota na podanie odvolania začala plynúť podľa § 57 ods. 1 dňom po doručení, teda dňa 28.10.2011. Posledným dňom lehoty na podanie odvolania bol 15. deň, teda 11.11.2011. Odvolanie však bolo nesvojprávnou na pošte podané dňa 23.11.2011, teda po uplynutí odvolacej lehoty. Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Keďže odvolanie bolo podané nesvojprávnou oneskorene, odvolací súd ho odmietol bez toho, aby sa zaoberal napadnutým uznesením z hľadiska jeho vecnej správnosti. O práve na náhradu trov odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení s ustanovením § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p., podľa ktorého žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania podľa výsledku konania, ak konanie bolo zastavené. Odvolanie v danej veci nebolo vecne prejednané, preto odvolací súd analogicky postupoval pri rozhodovaní o náhrade trov odvolacieho konania podľa ustanovenia svojou povahou upravujúceho rozhodnutie podobného charakteru. Uvedené rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3 : 0, teda jednohlasne. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.