KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trnava28. 2. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 11CoP/6/2012 z 28. 2. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trnava z 28. februára 2012, sp. zn. 11CoP/6/2012, ECLI:SK:KSTT:2012:2311214187.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trnava
Spisová značka: 11CoP/6/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 2311214187
Dátum vydania rozhodnutia: 29. 02. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Fedor Benka
ECLI: ECLI:SK:KSTT:2012:2311214187.1

Uznesenie
Krajský súd v Trnave v právnej veci starostlivosti súdu o nesvojprávnu V. A., nar. XX.XX.XXXX, bytom
W. Z. Z. A. W. Z., W. XX, zastúpenú ustanovenou opatrovníčkou: O. Y., nar. XX.X.XXXX, bytom D., C.
XXXX/XX, za účasti prokurátora Okresnej prokuratúry v Galante, o návrhu nesvojprávnej na vrátenie
spôsobilosti na právne úkony, o odvolaní nesvojprávnej proti uzneseniu Okresného súdu Galanta č.k.
12Ps/8/2011-12 zo dňa 16. augusta 2011, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Uznesením napadnutým odvolaním súd prvého stupňa konanie zastavil a o trovách konaniach rozhodol
tak, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania.

Proti uzneseniu súdu prvého stupňa podala odvolanie nesvojprávna, ktorá navrhla jej návrhu na vrátenie
spôsobilosti na právne úkony vyhovieť.

Krajský súd v Trnave ako súd odvolací (§10 ods. 1 O.s.p.) po zistení, že odvolanie podala oprávnená
osoba - účastník konania (§ 204 ods. 1 O.s.p.), proti rozhodnutiu, proti ktorému je tento opravný
prostriedok prípustný (§ 201 a § 202 O.s.p.), postupom bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§
214 ods. 2 O.s.p.) skúmal, či odvolanie bolo podané včas a dospel k záveru, že odvolanie bolo podané
oneskorene, a preto ho je potrebné v súlade s ustanovením § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odmietnuť.

Podľa § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

Podľa ustanovenia § 57 ods. 1 a 2 O.s.p. do uplynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku
skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia
uplynutím toho dňa, ktorý sa svojim označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej
začiatok lehoty a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu,
nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.

V prejednávanej veci bolo napadnuté uznesenie nesvojprávnej doručené dňa 27.10.2011, ktorá
skutočnosť vyplýva z pripojenej doručenky. Lehota na podanie odvolania začala plynúť podľa § 57 ods.



1 dňom po doručení, teda dňa 28.10.2011. Posledným dňom lehoty na podanie odvolania bol 15. deň,
teda 11.11.2011. Odvolanie však bolo nesvojprávnou na pošte podané dňa 23.11.2011, teda po uplynutí
odvolacej lehoty.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Keďže odvolanie bolo podané nesvojprávnou oneskorene, odvolací súd ho odmietol bez toho, aby sa
zaoberal napadnutým uznesením z hľadiska jeho vecnej správnosti.

O práve na náhradu trov odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 224 ods. 1 O.s.p. v
spojení s ustanovením § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p., podľa ktorého žiaden z účastníkov nemá právo na
náhradu trov konania podľa výsledku konania, ak konanie bolo zastavené. Odvolanie v danej veci nebolo
vecne prejednané, preto odvolací súd analogicky postupoval pri rozhodovaní o náhrade trov odvolacieho
konania podľa ustanovenia svojou povahou upravujúceho rozhodnutie podobného charakteru.

Uvedené rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3 : 0, teda jednohlasne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 2311214187

  1. 16. 8. 2011Uznesenie Okresného súdu Galanta sp. zn. 12Ps/8/2011 z 16. 8. 2011opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 28. 2. 2012Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 11CoP/6/2012 z 28. 2. 2012 (toto rozhodnutie)