KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trnava28. 4. 2014plný text

Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 11Co/142/2014 z 28. 4. 2014

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trnava z 28. apríla 2014, sp. zn. 11Co/142/2014, ECLI:SK:KSTT:2014:2113216205.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trnava
Spisová značka: 11Co/142/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 2113216205
Dátum vydania rozhodnutia: 29. 04. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Fedor Benka
ECLI: ECLI:SK:KSTT:2014:2113216205.1

Uznesenie
Krajský súd v Trnave v právnej veci žalobcu: Z. S., nar. XX.XX.XXXX, bytom G. XXX, proti žalovanému:
P. A., nar. XX.XX.XXXX, bytom D. XXX/XX, K., o zaplatenie 1.200 Eur s príslušenstvom, o odvolaní
žalovaného proti rozsudku Okresného súdu Trnava zo dňa 12. decembra 2013, č.k. 17C/308/2013-39,
t a k t o

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie žalovaného o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Rozsudkom napadnutým odvolaním súd prvého stupňa žalovanému uložil zaplatiť žalobcovi sumu 1.200
Eur spolu s úrokom z omeškania z tejto sumy vo výške 8,5% ročne od 01.05.2013 do zaplatenia a
náhradu trov konania v sume 72 Eur v lehote do troch dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.

Proti rozsudku súdu prvého stupňa podal odvolanie žalovaný, ktorý navrhol napadnutý rozsudok zmeniť
a umožniť mu žalovanú sumu zaplatiť v mesačných splátkach.

Krajský súd v Trnave ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 O.s.p.) neprejednával odvolanie jeho obsahom a
dôvodmi podľa § 212 ods. 1 O.s.p., pretože postupom bez nariadenia odvolacieho pojednávania podľa
§ 214 ods. 2 O.s.p. zistil, že je podané oneskorene.

Účastník môže napadnúť rozhodnutie súdu prvého stupňa odvolaním, pokiaľ to zákon nevylučuje (§ 201
veta prvá O.s.p.).

Podľa ust. § 204 ods. 1 vety prvej O.s.p., odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje.

Plynutie odvolacej lehoty začína odo dňa doručenia rozhodnutia. Do tejto lehoty sa nezapočítava
deň, kedy došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, teda deň, kedy bolo rozhodnutie doručené
účastníkovi. Lehota na podanie odvolania uplynie 15. dňom odo dňa doručenia rozhodnutia. Ak posledný
deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci
pracovný deň (§ 57 ods. 1 a 2 O.s.p.).



Napadnutý rozsudok súdu prvého stupňa bol žalovanému doručený dňa 16.01.2014 (štvrtok). Lehota na
podanie odvolania začala plynúť dňa 17.01.2014 a posledný deň lehoty pripadol na 31.01.2014 (piatok),
pričom odvolanie bolo na súde osobne podané dňa 03.02.2014, teda po uplynutí odvolacej lehoty.

Z uvedeného dôvodu odvolanie nemá účinky riadne a včas podaného odvolania, pretože nebolo pred
uplynutím zákonnej lehoty doručené príslušnému okresnému súdu, alebo orgánu, ktorý má povinnosť
podanie doručiť (§ 57 ods. 3 O.s.p.).

Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Vzhľadom na uvedené skutočnosti, keďže odvolanie žalovaného bolo podané oneskorene, nemohol sa
odvolací súd meritórne zaoberať dôvodmi odvolania, ale musel odvolanie žalovaného ako oneskorené
podľa citovaného ustanovenia odmietnuť.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 O.s.p. s poukazom na
ustanovenie § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. analogicky ako pri zastavení konania tak, že žiaden z účastníkov
nemá právo na ich náhradu.

Senát krajského súdu uvedené uznesenie prijal pomerom hlasov 3:0, teda jednohlasne.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 2113216205

  1. 12. 12. 2013Rozsudok Okresného súdu Trnava sp. zn. 17C/308/2013 z 12. 12. 2013opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 28. 4. 2014Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 11Co/142/2014 z 28. 4. 2014 (toto rozhodnutie)