Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 38Sd/57/2015 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2015200528 Dátum vydania rozhodnutia: 18. 11. 2015 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Andrea Vyskočová ECLI: ECLI:SK:KSTT:2015:2015200528.1 Uznesenie Krajský súd v Trnave v právnej veci navrhovateľky: M. L., nar. XX.XX.XXXX, bytom E. X, XXX XX K., proti odporkyni: Sociálna poisťovňa - ústredie, ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava, o preskúmanie rozhodnutia odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 15.05.2015, t a k t o r o z h o d o l : I. Súd opravný prostriedok navrhovateľky o d m i e t a . II. Žiaden z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Navrhovateľka opravným prostriedkom podaným na pošte dňa 06.07.2015 a doručeným odporkyni dňa 07.07.2015, sa domáhala preskúmania zákonnosti rozhodnutia odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 15.05.2015, ktorým jej bola podľa § 70 a § 71 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení zamietnutá žiadosť o invalidný dôchodok zo dňa 29.04.2015. Podľa § 250l ods. 1, 2 O.s.p., podľa ustanovení tretej hlavy piatej časti O.s.p. sa postupuje v prípadoch, v ktorých zákon zveruje súdom rozhodovanie o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych orgánov. Pokiaľ v tejto hlave nie je ustanovené inak, použije sa primerane ustanovenie druhej hlavy s výnimkou § 250a. Podľa § 250m ods. 1, 2 O.s.p., konanie sa začína na návrh, ktorým je opravný prostriedok proti rozhodnutiu správneho orgánu. Návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o opravnom prostriedku alebo ak obsahuje nesprávne poučenie, možno ho napadnúť do šiestich mesiacov od jeho doručenia. Podľa § 250p O.s.p. ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený, alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný prostriedok odmietne. Odvolanie proti uzneseniu je prípustné. Podľa § 57 ods. 1, 2 a 3 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. V prejednávanej veci Krajský súd v Trnave zistil, že rozhodnutie odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 15.05.2015, ktoré navrhovateľka žiada preskúmať, bolo navrhovateľke doručené do vlastných rúk na jej adresu dňa 01.06.2015. Rozhodnutie obsahovalo správne poučenie o mieste a lehote na podanie návrhu na jeho preskúmanie. Opravný prostriedok bol podaný na pošte dňa 06.07.2015 a odporkyni doručený dňa 07.07.2015. Posledným dňom lehoty na podanie opravného prostriedku bol 01.07.2015. Vzhľadom k tomu, že navrhovateľka podala opravný prostriedok oneskorene, t. j. po tridsiatich dňoch od doručenia rozhodnutia odporkyne, súd postupom podľa § 250p O.s.p. opravný prostriedok odmietol. Súd o náhrade trov konania súd rozhodoval podľa § 246c ods. 1 O.s.p. v spojení s § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. žiaden z účastníkov nemá právo na ich náhradu. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Najvyšší súd SR, písomne, dvojmo, cestou tunajšieho súdu. Z odvolania musí zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny, čoho sa odvolateľ domáha, musí byť podpísané a datované.