KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trnava15. 11. 2016plný text

Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 25Co/591/2015 z 15. 11. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trnava z 15. novembra 2016, sp. zn. 25Co/591/2015, ECLI:SK:KSTT:2016:2113209173.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trnava
Spisová značka: 25Co/591/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 2113209173
Dátum vydania rozhodnutia: 16. 11. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martina Valentová
ECLI: ECLI:SK:KSTT:2016:2113209173.1

Uznesenie
Krajský súd v Trnave v senáte zloženom z predsedníčky senátu: JUDr. Martina Valentová a sudcov:
JUDr. Ľubica Spálová a JUDr. Anton Jaček v právnej veci žalobcu: Lawyer Partners a.s., so sídlom
Bratislava, Prievozská 37, IČO: 35 944 471, zastúpeného spoločnosťou: Advokátska kancelária
Chabadová, s.r.o., so sídlom Bratislava, Pri starej prachárni 13, IČO: 36 866 733, proti žalovanému: L.
T., bytom L., L., P. XX, o zaplatenie 1,33 Eur, na odvolanie žalobcu proti uzneseniu Okresného súdu
Piešťany zo dňa 10.9.2015, č.k. 13C/144/2013-34, takto

r o z h o d o l :

I. Odvolací súd napadnuté uznesenie súdu prvej inštancie p o t v r d z u j e .

II. Žalovanému náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a .

o d ô v o d n e n i e :

1. Napadnutým uznesením súd prvej inštancie podanie žalobcu zo dňa 23.3.2006 odmietol.

2. Súd pritom vychádzal zo skutkových zistení, že žalobca v lehote stanovenej mu v uznesení tunajšieho
súdu č.k. 13C/144/2013-30 zo dňa 27.7.2015, ktorá uplynula dňa 14.8.2015, svoje podanie zo dňa
23.3.2006 nedoplnil o upresnenie označenia žalovaného, keďže v rozhodnom čase sa na adrese pobytu
žalovaného označeného v žalobe zdržiavali dve osoby s totožným menom a priezviskom.

3. Na základe vyššie uvedených skutkových okolností po aplikácii ust. § 43 ods. 1, 2 OSP, súd prvej
inštancie dospel k záveru, že s ohľadom na pretrvávajúcu vadu podania spočívajúcu v absencii ďalších
údajov o osobe žalovaného, ktorá neumožňuje súdu vytvoriť si spoľahlivý záver o tom, voči komu žaloba
smeruje, a ako taká teda bráni súdu v tom, aby pokračoval v konaní, podanie žalobcu - „žalobu na
vydanie platobného rozkazu“ odmietol.

4. Proti tomuto uzneseniu v celom jeho rozsahu podal prostredníctvom svojho právneho zastúpenia
odvolanie žalobca, ktorým sa domáhal, aby odvolací súd napadnuté uznesenie zrušil. Poukázal na to,
že predmetné rozhodnutie súdu prvej inštancie, ktorým odmietol ním riadne podanú žalobu na vydanie
platobného rozkazu nemá oporu v zákone, je nezákonné, čo odôvodňuje tým, že súd prvej inštancie
ho vyzval, aby v lehote 10 dní odo dňa doručenia svojho uznesenia svoje neúplné podanie - návrh
doplnil o dátum narodenia žalovaného, inak ho súd odmietne. Náležitosti návrhu na začatie konania
možno so zreteľom na ust. § 79 ods. 1 OSP rozdeliť na všeobecné náležitosti návrhu uvedené v ust.
§ 42 ods. 3 OSP a na osobitné náležitosti návrhu uvedené v § 79 ods. 1 OSP. Jednou z osobitných
náležitostí, ktoré návrh na začatie konania má obsahovať je i presná identifikácie účastníkov konania.
Ak je účastníkom konania fyzická osoba treba uviesť jej meno, priezvisko, bydlisko a štátne občianstvo
(všetky tieto obligatórne náležitosti odmietnutý návrh obsahuje). Ak je to pre identifikáciu účastníka
potrebné je možné (nie nutné) uviesť aj ďalší údaj o účastníkovi napr. dátum narodenia, telefonický
kontakt alebo označenie starší, mladší a pod. Tieto doplňujúce údaje však patria iba medzi fakultatívne
náležitosti návrhu, preto ak absentuje nemôže súd postupovať v zmysle ust. § 43 ods. 1 OSP, tzn.



nemôže čo i len vyzývať ho na ich doplnenie resp. nemôže z dôvodu absencie takejto skutočnosti návrh
odmietnuť. Postupom súdu prvej inštancie mu tak bola odňatá možnosť konať pred súdom.

5. Krajský súd v Trnave ako súd odvolací (§ 34 Civilného sporového poriadku - ďalej len CSP, použitého
s odkazom na § 470 CSP), po zistení, že odvolanie bolo podané včas (§ 204 ods. 1 v čase podania
odvolania účinného OSP, akt. 362 ods. 1 CSP), oprávneným subjektom - stranou, v ktorej neprospech
bolo rozhodnutie vydané (§ 201 OSP, akt. § 359 CSP), proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie, proti
ktorému zákon odvolanie pripúšťal (§ 201 a § 202 OSP účinného v čase podania odvolania s použitím §
470 CSP), po skonštatovaní, že podané odvolanie má zákonné náležitosti (§ 205 ods. 1 OSP aj § 127 a
§ 363 CSP), preskúmal napadnuté rozhodnutie v medziach daných rozsahom (§ 212 ods. 1 OSP, akt. §
379 CSP) a dôvodmi odvolania (§ 380 ods. 1 CSP, ), s prihliadnutím ex offo na prípadné vady týkajúce
sa procesných podmienok, ktoré ale nezistil (§ 380 ods. 2 CSP), súc pritom viazaný skutkovým stavom
ako ho zistil súd prvej inštancie (§ 383 CSP), postupom bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 385
ods. 1 CSP a contrario) a dospel k záveru, že odvolaniu žalobcu nie je možné priznať úspech, keďže
napadnuté rozhodnutie súdu prvej inštancie je vo výroku vecne správne, v dôsledku čoho boli splnené
podmienky pre jeho potvrdenie v zmysle § 387 ods. 1 CSP.)

6. Predmetom prieskumu odvolacieho súdu bolo posúdiť, či súd prvej inštancie preskúmavaným
uznesením správne a v súlade so zákonom odmietol podanie žalobcu pre jeho nedostatok, pre ktorý
nemožno v konaní pokračovať, v danom prípade pre nedostatočné označenie žalobcu ako účastníka
konania, proti ktorému žaloba smeruje.

7. Náležitosti návrhu na začatie konania boli v čase rozhodovania napadnutým uznesením upravené
v ustanoveniach § 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 OSP (teraz ekvivalent § 127 v spojení s § 132 až §
136 CSP, z ktorého ust. § 133 ods. 1 už mimochodom vyplýva povinnosť označiť v žalobe žalovanú
fyzickú osobu i dátumom narodenia alebo iným identifikačným údajom). Z návrhu na začatie konania
musí byť podľa cit. ustanovení Občianskeho súdneho poriadku zjavné, ktorému súdu je určený, kto ho
robí, musí obsahovať meno, priezvisko, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom
občianstve, ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať názov alebo obchodné meno,
sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie
dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha a musí
byť podpísaný a datovaný.

8. Z porovnania textu žaloby na vydanie platobného rozkazu v tejto veci s vyššie citovanými
ustanoveniami Občianskeho súdneho poriadku nevyplýva, že žalobca "neuviedol úplné označenie
účastníkov na strane žalovaného“, pretože ho označil menom, priezviskom a aj bydliskom. Z tohto
ustanovenia preto nemožno vyvodiť povinnosť žalobcu, aby uviedol ďalšie identifikačné znaky žalovanej
fyzickej osoby (napr. i dátum narodenia), tu však platí len za situácie, ak sa na ním uvedenej adrese
žalobcu žiadna z osôb, s ktorými by mohla byť žalovaná osoba zameniteľná, nezdržuje. Preto i napriek
tomu, že dátum narodenia, prípadne i iný do úvahy prichádzajúci identifikačný znak nie sú povinnou
náležitosťou žaloby, v záujme nezameniteľnosti účastníkov konania je vhodné identifikovať účastníka i
týmto možným spôsobom.

9. V danom prípade nastala situácia, kedy súd prvej inštancie po vykonaní dostupných šetrení (dopytom
na Register obyvateľov Slovenskej republiky podľa údajov vyplývajúcich z označenia žalovaného
žalobcom, tu i s osobitnou žiadosťou o oznámenie evidovaných údajov o všetkých osobách s rovnakým
menom, priezviskom ako ich má označený žalovaný, ďalej i dopytom na Mestský úrad Piešťany) zistil,
že žalobcom označený žalovaný, ktorý má mať pobyt v meste Piešťany na adrese uvedenej žalobcom
nebýva, pričom ale osoba s menom a priezviskom podľa žaloby je evidovaná v meste Piešťany k
trvalému pobytu na inej adrese (Komenského 47/4630), nie však sama, keď s rovnakým menom a
priezviskom sú ne tejto adrese evidované dve osoby. Súd prvej inštancie preto správne vyzval žalobcu
na doplnenie ďalšieho identifikačného znaku ohľadne žalovaného, aby bolo zrejmé, o koho právach a
povinnostiach má súd konať a rozhodovať.

10. Z obsahu spisu preto vyplýva, že súd prvej inštancie sa pred odmietnutím podania z vlastnej iniciatívy
pokúsil, tu za neúspešného vyžiadania spolupráce od žalobcu, odstrániť pochybnosti v označení
žalovaného, avšak bezúspešne. V konaní tak nesporne zostalo pochybné kto je vlastne účastníkom
konania na strane žalovaného, ktorého si nebude možné zameniť s inou osobou, preto súd prvej



inštancie, po neposkytnutí súčinnosti zo strany žalobcu, nemal inú možnosť, než podanie žalobcu bez
jeho doplnenia na výzvu súdu („žalobu na vydanie platobného rozkazu o zaplatenie 40,- Sk“ zo dňa
23.3.2006) odmietnuť.

11. S poukazom na vyššie uvedené, po vysporiadaní sa s podstatnými tvrdeniami odvolateľa, potom
odvolací súd uznesenie súdu prvej inštancie, ako vo výroku vecne správne, s použitím § 387 ods. 1
CSP potvrdil.

12. O nároku na náhradu trov odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 262 ods. 1 v spojení s §
396 ods. 1 CSP, pričom v odvolacom konaní úspešnému žalovanému nárok na náhradu trov odvolacieho
konania nepriznal, pretože nie je zrejmé, kto vlastne je žalovaným v tomto konaní.

13. Senát krajského súdu toto rozhodnutie prijal pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je možné podať dovolanie ak to zákon pripúšťa. (§ 419 v spojení
s § 421 ods. 2 CSP).
Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 CSP).
Dovolanie je podľa § 421 CSP prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo
zmenilo rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia
právnej otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 CSP).
Dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti
uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n) (§ 421 ods. 2 CSP).
Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvom pohľadávky a výška príslušenstva v čase
začatia dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b) (§ 422 ods. 1 CSP).
Na určenie výšky minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby
na súde prvej inštancie (§ 422 ods. 2 CSP).
Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 CSP).
Dovolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 424 CSP).
Dovolanie môže podať intervenient, ak spolu so stranou, na ktorej vystupoval, tvoril nerozlučné
spoločenstvo podľa § 77 (§ 425 CSP).
Prokurátor môže podať dovolanie, ak sa konanie začalo jeho žalobou alebo ak do konania vstúpil (§
426 CSP).
Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie,
lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy (§ 427 ods. 1
CSP).
Dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom
súde (§ 427 ods. 2 CSP).



V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).
Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1).
Povinnosť podľa ods. 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 CSP).
Rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže dovolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie
dovolania (§ 430 CSP).
Dovolanie prípustné podľa § 420 možno odôvodniť iba tým, že v konaní došlo k vade uvedenej v tomto
ustanovení (§ 431 ods. 1 CSP).
Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie, v čom spočíva táto vada (§ 431 ods. 2 CSP).
Dovolanie prípustné podľa § 421 možno odôvodniť iba tým, že rozhodnutie spočíva v nesprávnom
právnom posúdení veci (§ 432 ods. 1 CSP).
Dovolací dôvod sa vymedzí tak, že dovolateľ uvedie právne posúdenie veci, ktoré pokladá za nesprávne,
a uvedie, v čom spočíva nesprávnosť tohto právneho posúdenia (§ 432 ods. 2 CSP).
Dovolací dôvod nemožno vymedziť tak, že dovolateľ poukáže na svoje podania pred súdom prevej
inštancie alebo pred odvolacím súdom (§ 433 CSP).
Dovolacie dôvody možno meniť a dopĺňať len do uplynutia lehoty na podanie dovolania (§ 434 CSP).
V dovolaní nemožno uplatňovať nové prostriedky procesného útoku a prostriedky procesnej obrany
okrem skutočností a dôkazov na preukázanie prípustnosti a včasnosti podaného dovolania (§ 435 CSP).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 2113209173

  1. 10. 9. 2015Uznesenie Okresného súdu Piešťany sp. zn. 13C/144/2013 z 10. 9. 2015potvrdené
  2. 15. 11. 2016Uznesenie Krajského súdu Trnava sp. zn. 25Co/591/2015 z 15. 11. 2016 (toto rozhodnutie)