Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Žilina Spisová značka: 20Scud/38/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 5014200533 Dátum vydania rozhodnutia: 28. 07. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jana Martinčeková ECLI: ECLI:SK:KSZA:2014:5014200533.1 Uznesenie Krajský súd v Žiline v právnej veci žalobcu: O. A. Y., bytom M. XXX/XX, XXX XX Z., Z. X. občan Z. republiky, právne zastúpeného V4 Legal, s.r.o., so sídlom Tvrdého 783/4, 010 01 Žilina, IČO: 36 858 820, proti žalovanému: Sociálna poisťovňa, ústredie, so sídlom Ul. 29. augusta č. 8 a 10, 813 63 Bratislava, v konaní o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. 338-2/2014-BA zo dňa 11. februára 2014, takto jednomyseľne r o z h o d o l : Konanie z a s t a v u j e . Žiaden z účastníkov n e m á p r á v o na náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Žalobou zo dňa 25. apríla 2014, doručenou súdu elektronicky so zaručeným elektronickým podpisom dňa 28. apríla 2014, sa žalobca prostredníctvom právneho zástupcu domáhal zrušenia rozhodnutia žalovaného Sociálnej poisťovne, ústredie č. 338-2/2014-BA zo dňa 11. februára 2014, ktorým bolo odvolanie žalobcu zamietnuté a rozhodnutie Sociálnej poisťovne, pobočka Čadca, číslo: 49054-1/2013- CA zo 14. októbra 2013 potvrdené. Vzhľadom na obsah a povahu posúdil súd podania žalobcu ako žalobu proti právoplatnému rozhodnutiu správneho orgánu a ďalej postupoval v konaní podľa § 247 a nasl. druhej hlavy piatej časti O.s.p.. Z obsahu spisu žalovaného správneho orgánu, ktorý bol žalovaným predložený ku konaniu tunajšieho súdu sp. zn. 20Scud/38/2014 a ktorý si súd pripojil pre potreby tohto konania, mal krajský súd preukázané, že napadnuté rozhodnutie žalovaného bolo žalobcovi doručené dňa 25.2.2014, od ktorého začala plynúť lehota na podanie žaloby podľa § 250b ods. 1 O.s.p.. Posledný deň dvojmesačnej lehoty na podanie žaloby pripadol na 25.4.2014 (piatok). Žalobca podal žalobu až dňa 28.4.2014 (pondelok). Podľa § 250b ods. 1 O.s.p., žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty nemožno odpustiť. Podľa § 57 ods. 1, 2, 3 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Podľa § 250d ods. 3 O.s.p., súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala oneskorene, ak ju podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť predmetom preskúmavania súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo ak žaloba bola vzatá späť ( § 250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné. Na základe uvedených skutočností súd konštatuje, že žaloba bola podaná oneskorene, preto súd pri aplikácii ust. § 250d ods. 3 O.s.p. konanie zastavil. O náhrade trov konania súd rozhodol podľa § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. v spojení s ust. § 246c ods. 1, veta prvá O.s.p., podľa ktorého, žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania podľa jeho výsledku, ak konanie bolo zastavené. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu j e p r í p u s t n é odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia písomne dvojmo prostredníctvom Krajského súdu v Žiline na Najvyšší súd Slovenskej republiky v Bratislave.