KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Žilina2. 3. 2015plný text

Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 1Tos/19/2015 z 2. 3. 2015

CitáciaUznesenie Krajského súdu Žilina z 2. marca 2015, sp. zn. 1Tos/19/2015, ECLI:SK:KSZA:2015:5814010041.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Žilina
Spisová značka: 1Tos/19/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 5814010041
Dátum vydania rozhodnutia: 03. 03. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Adriana Gallová
ECLI: ECLI:SK:KSZA:2015:5814010041.2

Uznesenie
Krajský súd v Žiline, v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Adriany Gallovej a sudcov JUDr.
Martina Bargela a JUDr. Pavla Polku, na neverejnom zasadnutí konanom 3. marca 2015 o sťažnosti
X. R. - družky odsúdeného N. U. proti uzneseniu Okresného súdu Námestovo, sp.zn. 6Nt/2/2014 z
25.11.2014 takto

r o z h o d o l :

Podľa § 193 ods. 1 písm. b) Tr. por. sťažnosť X. R. - družky odsúdeného N. U. z a m i e t a , pretože
bola podaná oneskorene.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením Okresný súd Námestovo podľa § 399 ods. 2 Tr. por. zamietol návrh odsúdeného
N. U. na povolenie obnovy konania v trestnej veci vedenej na Okresnom súde Námestovo pod sp.zn.
4T/11/2012.

Dňa 23.2.2015 bolo krajskému súdu doručené podanie X. R. - družky odsúdeného N. U., ktoré z hľadiska
obsahu posúdil nadriadený súd ako sťažnosť proti napadnutému uzneseniu.

Podľa § 193 ods. 1 písm. b) Tr. por. nadriadený orgán súd zamietne sťažnosť, ak bola podaná
oneskorene, osobou neoprávnenou alebo osobou, ktorá sa sťažnosti výslovne vzdala alebo znovu
podala sťažnosť, ktorú už predtým výslovne vzala späť.

Podľa § 186 ods. 1 Tr. por. ak neustanovuje zákon niečo iné, môže sťažnosť podať osoba, ktorej
sa uznesenie priamo týka alebo ktorá na uznesenie dala návrh, na ktorý ju zákon oprávňuje; proti
uzneseniu súdu môže podať sťažnosť aj prokurátor, a to aj v prospech obvineného. V prospech
mladistvého obvineného môžu podať sťažnosť, a to aj proti jeho vôli, zákonný zástupca, obhajca, orgán
sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately; lehota na podanie opravného prostriedku im plynie
samostatne.
Podľa § 186 ods. 2 Tr. por. proti uzneseniu o väzbe a o ochrannom liečení môžu podať sťažnosť v
prospech obvineného aj osoby, ktoré by mohli v jeho prospech podať odvolanie.

Podľa § 187 ods. 1, 2 Tr. por. sťažnosť sa podáva u orgánu, proti ktorého uzneseniu smeruje, a to do troch
dní od oznámenia uznesenia (§ 179) s výnimkou sťažnosti proti uzneseniu o nevzatí do väzby; ak sa
uznesenie oznamuje tak obvinenému, ako i jeho zákonnému zástupcovi alebo obhajcovi, plynie lehota
od toho oznámenia, ktoré bolo vykonané najneskoršie. Osobám, ktoré môžu podať sťažnosť v prospech
obvineného, končí sa lehota na podanie sťažnosti tým istým dňom ako obvinenému; prokurátorovi však
plynie lehota vždy samostatne.

Preskúmaním spisu krajský súd zistil, že odsúdenému N. U. bolo napadnuté uzneseniu doručené dňa
20.1.2015 (§ 66 ods. 2 Tr. por.). Od uvedeného dátumu začala plynúť odsúdenému trojdňová lehota
na podanie sťažnosti proti napadnutému uzneseniu. Posledným dňom lehoty na podanie sťažnosti bol



23. január 2015. Keďže X. R. podala proti napadnutému uzneseniu sťažnosť až 23.2.2015, bolo to
po uplynutí trojdňovej zákonnej lehoty. Naviac treba konštatovať, že družka odsúdeného nie je osoba
oprávnená na podanie sťažnosti proti uzneseniu o zamietnutí návrhu odsúdeného na povolenie obnovy
konania.

Vzhľadom na vyššie uvedené krajský súd na podnet oneskorene podanej sťažnosti napadnuté
uznesenie podľa § 192 Tr. por. meritórne nepreskúmaval, ale sťažnosť bez ďalšieho zamietol podľa §
193 ods. 1 písm. b) Tr. por.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná sťažnosť.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 5814010041

  1. 25. 11. 2014Uznesenie Okresného súdu Námestovo sp. zn. 6Nt/2/2014 z 25. 11. 2014opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 23. 2. 2015Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 1Tos/19/2015 z 23. 2. 2015
  3. 2. 3. 2015Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 1Tos/19/2015 z 2. 3. 2015 (toto rozhodnutie)