KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Žilina29. 1. 2020plný text

Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 30S/141/2019 z 29. 1. 2020

CitáciaUznesenie Krajského súdu Žilina z 29. januára 2020, sp. zn. 30S/141/2019, ECLI:SK:KSZA:2020:5019200694.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Žilina
Spisová značka: 30S/141/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 5019200694
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 01. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jana Martinčeková
ECLI: ECLI:SK:KSZA:2020:5019200694.2

Uznesenie
Krajský súd v Žiline, v právnej veci žalobcov: v rade A/ X. K., rod. Y., nar. XX.XX.XXXX, bytom A.
XXXX/XX, XXX XX H. V., v rade B/ R. Y., nar. XX.XX.XXXX, bytom A. XXXX/XX, XXX XX H. V., obaja
právne zastúpení JUDr. Sabínou Hodoňovou, PhD., advokátkou, so sídlom Y. W.. XX, XXX XX A.,
proti žalovanému: Okresný úrad Žilina, odbor opravných prostriedkov, referát katastra nehnuteľností, so
sídlom Vysokoškolákov 8556/33B, 010 40 Žilina, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č.
Xo-4/2019-Ma-2 zo dňa 16.08.2019, takto

r o z h o d o l :

Žalobu žalobkyne v rade A/ o d m i e t a.

Žalobkyňa v rade A/ a žalovaný navzájom n e m a j ú právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. Žalobou zo dňa 29.10.2019 sa žalobcovia v rade A/ a v rade B/ prostredníctvom právnej zástupkyne
domáhajú preskúmania zákonnosti a následne zrušenia rozhodnutia žalovaného č. Xo-4/2019-Ma-2
zo dňa 16.08.2019, ktorým žalovaný spoločné odvolanie žalobcov zamietol a rozhodnutie Okresného
úradu Dolný Kubín č. X 28/2018 zo dňa 07.05.2019 potvrdil. Uvedeným rozhodnutím správny orgán
prvého stupňa, v zmysle § 59 ods. 2 písm. a) katastrálneho zákona vo veci konania o oprave chyby v
katastrálnom operáte z vlastného podnetu opravil údaje katastra v katastrálnom území Y. F., a to na liste
vlastníctva č. XXXX v časti ,,C-Ťarchy“ a v časti: ,,Iné údaje“ a na liste vlastníctva č. XXXX v časti ,,C-
Ťarchy“ a v časti: ,,Iné údaje“.

2. Podľa obsahu posúdil súd podanie žalobcov v rade A/ a B/ zo dňa 29.10.2019 ako všeobecnú správnu
žalobu v zmysle zákona č. 162/2015 Z.z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“).

3. Podľa § 177 ods. 1 SSP správnou žalobou sa žalobca môže domáhať ochrany svojich subjektívnych
práv proti rozhodnutiu orgánu verejnej správy alebo opatreniu orgánu verejnej správy.

4. Podľa § 181 ods. 1 SSP fyzická osoba alebo právnická osoba musí správnu žalobu podať v lehote
dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej
správy, proti ktorému smeruje, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

5. Podľa § 69 ods. 4 SSP lehota určená podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa skončí uplynutím toho
dňa, ktorý svojím pomenovaním alebo číselným označením zodpovedá dňu, v ktorom sa stala udalosť
určujúca začiatok lehoty. Ak chýba tento deň v poslednom mesiaci lehoty, končí sa lehota uplynutím
posledného dňa tohto mesiaca.

6. Podľa § 69 ods. 6 SSP lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na správnom súde
alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak podanie urobené
elektronickými prostriedkami je doručené mimo pracovného času.



7. Podľa § 97 SSP ak tento zákon neustanovuje inak, správny súd kedykoľvek počas konania prihliada
na to, či sú splnené podmienky, za ktorých môže správny súd konať a rozhodnúť (ďalej len "procesné
podmienky").

8. Podľa § 98 ods. 1 písm. d) SSP správny súd uznesením odmietne žalobu, ak bola podaná oneskorene.

9. Na základe výzvy súdu zo dňa 27.11.2019 právny zástupca žalobcov oznámil súdu, že žalobkyni v
rade A/ bolo napadnuté rozhodnutie doručené dňa 22.08.2019.

10. V zmysle § 69 ods. 4 SSP lehota určená podľa mesiacov sa skončí uplynutím toho dňa, ktorý svojím
pomenovaním alebo číselným označením zodpovedá dňu, v ktorom sa stala udalosť určujúca začiatok
lehoty. V danom prípade dňom, v ktorom sa stala udalosť určujúca začiatok lehoty, t.j. dňom, kedy bolo
napadnuté rozhodnutie žalobkyni v rade A/ doručené, bol 22.08.2019. Odo dňa 22.08.2019 teda začala
plynúť lehota dvoch mesiacov na podanie žaloby podľa § 181 ods. 1 SSP. Posledný deň dvojmesačnej
lehoty na podanie žaloby pripadol na 22.10.2019 (utorok, pracovný deň). Žalobkyňa v rade A/ podala
žalobu na Krajskom súde v Žiline až dňa 29.10.2019.

11. Podľa § 97 SSP ak tento zákon neustanovuje inak, správny súd kedykoľvek počas konania prihliada
na to, či sú splnené podmienky, za ktorých môže správny súd konať a rozhodnúť (ďalej len "procesné
podmienky").

12. Podľa § 98 ods. 1 písm. d) SSP správny súd uznesením odmietne žalobu, ak bola podaná
oneskorene.

13. Na základe uvedených skutočností - napadnuté rozhodnutie bolo žalobkyni v rade A/ doručené
22.08.2019 a žaloba bola podaná na súde dňa 29.10.2019, treba konštatovať, že žaloba bola podaná
po uplynutí 2-mesačnej lehoty na jej podanie, t.j. žaloba bola podaná oneskorene. Preto súd pri aplikácii
ust. § 98 ods. 1 písm. d) SSP žalobu žalobkyne v rade A/ odmietol.

14. Správny súd bude vo veci ďalej konať so žalobcom v rade B/, keďže mal v konaní preukázané, že
napadnuté rozhodnutie bolo žalobcovi v rade B/ doručené dňa 07.09.2019, čo znamená, že žaloba bola
žalobcom v rade B/ podaná v zákonnej dvojmesačnej lehote.

15. Pokiaľ ide o žalobkyňu v rade A/, táto bola účastníčkou administratívneho konania, napadnuté
rozhodnutie žalovaného sa jej priamo týka, a preto má v konaní pred správnym súdom postavenie
ďalšieho účastníka konania v zmysle § 32 ods. 3 písm. a) SSP, z ktorého dôvodu s ňou bude súd v
prejednávanej veci v tomto postavení naďalej konať.

16. O náhrade trov konania vo vzťahu k žalobkyni v rade A/ a žalovanému súd rozhodol podľa § 170
písm. a) SSP, podľa ktorého, žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania, ak
žaloba bola odmietnutá.

Toto rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu je prípustná kasačná sťažnosť, ak to zákon pripúšťa (§ 439, § 440 SSP) v lehote
1 mesiaca od doručenia rozhodnutia krajského súdu a podáva sa na krajskom súde, ktorý napadnuté
rozhodnutie vydal. V kasačnej sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57
SSP uviesť
a) označenie napadnutého rozhodnutia,
b) údaj, kedy napadnuté rozhodnutie bolo sťažovateľovi doručené,
c) opísanie rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440
SSP sa podáva (ďalej len "sťažnostné body"),
d) návrh výroku rozhodnutia (sťažnostný návrh).



Sťažovateľ musí byť v konaní o kasačnej sťažnosti zastúpený advokátom. Kasačná sťažnosť a iné
podania sťažovateľa musia byť spísané advokátom. Tieto povinnosti neplatia, ak
a) má sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec alebo člen, ktorý za neho na
kasačnom súde koná alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) ide o konania o správnej žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d),
c) je žalovaným Centrum právnej pomoci.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 5019200694

  1. 29. 1. 2020Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 30S/141/2019 z 29. 1. 2020 (toto rozhodnutie)
  2. 30. 1. 2020Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 30S/141/2019 z 30. 1. 2020
  3. 19. 1. 2022Rozsudok Krajského súdu Žilina sp. zn. 30S/141/2019 z 19. 1. 2022opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  4. 27. 6. 2024Rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR sp. zn. 6Svk/30/2022 z 27. 6. 2024