Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Mestský súd Bratislava IV B3-36Er/249/2017 1317201864 29. 10. 2024 JUDr. Dagmar Lipták ECLI:SK:MSBA4:2024:1317201864.3
Uznesenie Mestský súd Bratislava IV vo veci exekúcie oprávneného: Potraviny Kačka, a. s. „v konkurze", Dukelských hrdinov 2, Lučenec, IČO: 36 620 319, zastúpený správcom konkurznej podstaty: Law Service Recovery, k. s., Stráž 223, Zvolen, proti povinnému: S. G., L.. XX.X.XXXX, Š. XXX, J., pre vymoženie 410,00 euro s príslušenstvom, trov konania a trov exekúcie vedeného súdnym exekútorom JUDr. Ing. Ján Gasper, PhD., so sídlom exekútorského úradu Kálmana Mikszatha 268, Rimavská Sobota takto rozhodol: Súd u r č u j e, že na základe zákona č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov došlo k zastaveniu starej exekúcie vedenej na Mestskom súde Bratislava IV pod sp. zn. B3-36Er/249/2017. odôvodnenie: 1. Dňa 07.04.2017 Okresný súd Bratislava III udelil súdnemu exekútorovi poverenie na vykonanie exekúcie číslo 5103 174907 pod sp. zn. 36Er/249/2017 na základe vykonateľného rozhodnutia Okresného súdu Bratislava III č. k. 17C 584/2015-58 zo dňa 19.05.2016. Poverenie bolo súdnemu exekútorovi doručené dňa 10.04.2017. 2. Podľa § 1 ods. 1 ZoUNEK tento zákon upravuje postup ukončenia exekučných konaní začatých pred 1. aprílom 2017 a vedených podľa predpisov účinných do 31.marca 2017 (ďalej len „exekučné konanie“) a osobitosti postupu pri podaní opätovného návrhu na vykonanie exekúcie (ďalej len „opätovný návrh“). 3. Podľa § 1 ods. 2 ZoUNEK, na účely tohto zákona sa starou exekúciou rozumie exekúcia začatá pred 1. aprílom 2017 a vedená podľa predpisov účinných do 31.marca 2017. 4. Podľa § 2 ods. 1 ZoUNEK, stará exekúcia sa týmto zákonom zastavuje, a) ak uplynula rozhodná doba a nejde o starú exekúciu podľa § 2 b) oprávnený alebo povinný zanikol bez právneho nástupcu alebo dedičské konanie po oprávnenom alebo povinnom bolo zastavené z dôvodu, že nezanechal žiadny majetok alebo zanechal len majetok nepatrnej hodnoty c) zastavenie starej exekúcie navrhol oprávnený alebo d) dôvod na zastavenie starej exekúcie vyplýva z osobitného predpisu upravujúceho konkurzné konanie; na tento účel platí, že stará exekúcia sa zastavila vznikom dôvodu na jej zastavenie. 5. Podľa ods. 2 stará exekúcia sa podľa odseku 1 písm. a) nezastavuje, ak ide o a) vymoženie pohľadávky na výživnom b) uspokojenie práva na nepeňažné plnenie, vrátane uspokojenia práva na peňažné plnenie, ak sú vymáhané v tom istom exekučnom konaní c) vymoženie pohľadávky vzniknutej pri realizácii spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie financovaných z fondov Európskej únie podľa osobitného predpisu,
d) vymoženie plnenia priznaného rozhodnutím inštitúcie, orgánu, úradu a agentúry Európskej únie e) vymoženie plnenia priznaného rozhodnutím správneho orgánu vo veci porušenia pravidiel hospodárskej súťaže podľa osobitného predpisu f) starú exekúciu, v ktorej bol v posledných 18 mesiacoch predo dňom, keď sa má stará exekúcia podľa tohto zákona zastaviť, dosiahnutý výťažok spolu aspoň vo výške 15 eur g) starú exekúciu, v ktorej je povinným ten, koho majetkové pomery ako dlžníka nemožno usporiadať podľa osobitného predpisu upravujúceho konkurzné konanie. 6. Podľa § 3 ods. 1 ZoUNEK, rozhodnou dobou je doba piatich rokov, rozhodná doba plynie odo dňa doručenia prvotného poverenia na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi (ďalej len „exekútor“), ak § 4 neustanovuje inak; na zmenu exekútora sa neprihliada. 7. Podľa § 5 ods. 1 ZoUNEK, ak sa stará exekúcia zastavila, exekútor vyhotoví upovedomenie o zastavení starej exekúcie, ktorého vzor zverejní Slovenská komora exekútorov po dohode s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo") na svojom webovom sídle v strojovo čitateľnom elektronickom formáte. 8. Podľa § 5 ods. 3 ZoUNEK, upovedomenie o zastavení starej exekúcie zašle exekútor oprávnenému najneskôr do 120 dní od zastavenia starej exekúcie podľa tohto zákona. Ak ide o starú exekúciu, ktorá sa zastavuje ku dňu účinnosti tohto zákona, upovedomenie o zastavení starej exekúcie zašle exekútor oprávnenému do 180 dní od nadobudnutia účinnosti tohto zákona. 9. Podľa § 8 ods. 2 prvá veta ZoUNEK, ak exekútor nezašle oprávnenému upovedomenie o zastavení starej exekúcie v lehote podľa § 5 ods. 3, súd mu aj bez návrhu uznesením uloží, aby upovedomenie o zastavení starej exekúcie vyhotovil a zaslal oprávnenému v určenej lehote, alebo súd uznesením určí, že došlo k zastaveniu starej exekúcie. 10. Zo spisového materiálu je zrejmé, že predmetná exekúcia je starou exekúciou tak, ako to predpokladá ustanovenie § 1 ods. 2 ZoUNEK, nakoľko exekučné konanie začalo pred 1. aprílom 2017 a to dňa 25.01.2017 doručením návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Poverenie č. 5103 174907 zo dňa 07.04.2017 bolo súdnemu exekútorovi doručené dňa 10.04.2017, pričom rozhodná doba piatich rokov ustanovená § 3 ods. 1 zákona č. 233/2019 Z. z. uplynula dňa 10.04.2022, čím došlo k zastaveniu starej exekúcie. 11. Vzhľadom na uplynutie rozhodnej doby v zmysle § 3 ods. 1 ZoUNEK a vzhľadom na skutočnosť, že súdny exekútor nezaslal oprávnenému upovedomenie o zastavení starej exekúcie v lehote podľa § 5 ods. 3 ZoUNEK súd rozhodol tak, že určil, že došlo k zastaveniu starej exekúcie. 12. Súd dodáva, že súdny exekútor bol povinný vydať a doručiť upovedomenie o zastavení starej exekúcie oprávnenému, a následne po uplynutí lehoty na podanie námietok, toto upovedomenie o zastavení starej exekúcie doručiť tunajšiemu súdu. Súdny exekútor však v lehote podľa § 5 ods. 3 ZoUNEK upovedomenie o zastavení starej exekúcie nevydal. Vzhľadom na uvedené a na skutočnosť, že už uplynula objektívne určená lehota na doručenie upovedomenie o zastavení starej exekúcie oprávnenému, súd konštatuje že došlo k zániku nároku súdneho exekútora na paušálne trovy starej exekúcie. 13. Na základe uvedeného súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia. 14. Pre úplnosť súd dodáva, že podľa § 8 ods. 2 veta ZoUNEK sa právoplatnosťou tohto rozhodnutia exekučné konanie končí. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie. Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať sťažnosť v lehote 15 dní od jeho doručenia, písomne, dvojmo. V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. Rozsah,
v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie sťažnosti (§ 243, 244 Civilného sporového poriadku).