KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieNajvyšší súd SR27. 1. 2015plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1So/155/2014 z 27. 1. 2015

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 27. januára 2015, sp. zn. 1So/155/2014, ECLI:SK:NSSR:2015:4014200760.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 1So/155/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4014200760
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 01. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Igor Belko
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2015:4014200760.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci navrhovateľa: S. Z., bytom T. XX, T., proti odporkyni:
Sociálna poisťovňa, ústredie, Bratislava, Ul. 29. augusta č. 8, o starobný dôchodok, o odvolaní
navrhovateľa proti uzneseniu Krajského súdu v Nitre č. k. 19Sd/192/2014-3 zo dňa 27. augusta 2014,
takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie navrhovateľa o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Krajský súd v Nitre napadnutým uznesením zastavil konanie, nakoľko skúmaním podmienok na konanie
zistil, že konaniu sp. zn. 19Sd/192/2014 predchádzalo iné konanie o tej istej veci, ktoré je už právoplatne
ukončené.

Navrhovateľ napadol uznesenie krajského súdu odvolaním, pretože považuje uznesenie za predčasne
vydané. Vyjadril podozrenie z vopred organizovaného, veľmi úmyselného, predpojatého, zaujatého,
závislého, stranného, diskriminačného, dehonestujúceho, a deceptného, segregačného, vydieračského,
diskvalifikačného, denaturalizačného, defekčného aj účelového konania aj so samosudkyninými
osobnými motívmi.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 10 ods. 2 OSP) prejednal vec podľa § 212 ods.
1 v spojení s § 246c OSP, bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 250ja ods. 2 veta prvá OSP) a
jednomyseľne (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
dospel k záveru, že odvolanie navrhovateľa je potrebné odmietnuť.

Odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje
(§ 204 ods. 1 OSP).

Odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene (§ 218 ods. 1 písm. a) OSP).

Rovnopis písomného vyhotovenia uznesenia č. k. 19Sd/192/2014-3 zo dňa 27. augusta 2014 bol
navrhovateľovi doručený dňa 16.10.2014, o čom svedčí jeho podpis na doručenke vrátenej súdu.
Odvolanie proti spomínanému uzneseniu bolo osobne podané na krajskom súde dňa 06.11.2014, pričom
lehota na podanie odvolania bola 15 dní a uplynula 31.10.2014. O tejto skutočnosti bol navrhovateľ
riadne poučený.



Z uvedených dôvodov Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie ako oneskorene podané odmietol
podľa § 218 ods. l písm. a) v spojení s § 204 ods. 1 OSP. Nemohol sa zaoberať dôvodmi odvolania
ani obsahom napadnutého uznesenia, pretože zistil dôvod, ktorý viedol k nemeritórnemu (procesnému)
rozhodnutiu. Preto odvolanie nebolo možné vecne prejednať a o ňom rozhodnúť.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 v spojení s § 146 ods.
1 písm. c) a s § 246c ods. l prvá veta OSP a účastníkom trovy odvolacieho konania nepriznal, keďže
výsledok konania je obdobný, ako pri zastavení konania.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu opravný prostriedok nie je prípustný.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4014200760

  1. 26. 8. 2014Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 19Sd/192/2014 z 26. 8. 2014opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 27. 1. 2015Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1So/155/2014 z 27. 1. 2015 (toto rozhodnutie)