KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokNajvyšší súd SR11. 9. 2017plný text

Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 4Asan/1/2016 z 11. 9. 2017

CitáciaRozsudok Najvyššieho súdu SR z 11. septembra 2017, sp. zn. 4Asan/1/2016, ECLI:SK:NSSR:2017:7016200131.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 4Asan/1/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7016200131
Dátum vydania rozhodnutia: 12. 09. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Nora Halmová
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2017:7016200131.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako kasačný súd v senátu zloženom z predsedníčky senátu JUDr.
Nory Halmovej a členov senátu JUDr. Jany Zemkovej PhD. a JUDr. Petry Príbelskej PhD. v právnej veci
sťažovateľa (pôvodne žalobca): P., právne zastúpený: JUDr. Ivan Husár, advokát, Vojenská 14, Košice,
proti žalovanému: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, Krajský dopravný inšpektorát,
Kuzmányho 8, Košice, o správnej žalobe proti rozhodnutiu žalovaného č. KRPZ-KE-KDI2-8/2016-P
zo dňa 27. januára 2016, konajúc o kasačnej sťažnosti sťažovateľa proti právoplatnému rozsudku
Krajského súdu v Košiciach č. k. 6S/13/2016-51 zo dňa 19. mája 2016, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky kasačnú sťažnosť z a m i e t a .

Žalovaný j e p o v i n n ý zaplatiť žalobcovi plnú náhradu trov kasačného konania.

O ich vyčíslení rozhodne Krajský súd v Košiciach samostatným uznesením.

o d ô v o d n e n i e :

1.

1.1 Krajský súd napadnutým rozsudkom podľa ustanovenia § 250j ods. 2 písm. a/ Občianskeho
súdneho poriadku (ďalej len „O.s.p.") zrušil upovedomenie žalovaného zo dňa 27.01.2016 č. KRPZ-
KE-KDI2-8/2016-P a vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie. Žalobcovi priznal právo na náhradu trov
konania v sume 363,79 €, ktoré je povinný žalovaný zaplatiť na účet právneho zástupcu žalobcu do
troch dní od právoplatnosti rozsudku.

1.2 Žalovaný predmetným upovedomením podľa § 60 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení
neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správnom konaní"), ktoré upovedomenie doručil právnemu
zástupcovi žalobcu dňa 01.02.2016 oznámil žalobcovi, že preskúmal odvolanie žalobcu, ktoré podal proti
právoplatnému rozhodnutiu o priestupku vydaného Okresným dopravným inšpektorátom, Okresného
riaditeľstva PZ v Košiciach zo dňa 24.11.2015 pod č. ORPZ-KE-ODI1-948/2015-P, a zistil, že toto
rozhodnutie bolo doručené žalobcovi podľa § 24 ods. 2 zákona o správnom konaní fikciou doručenia
prostredníctvom Slovenskej pošty, a.s. dňa 05.12.2015. Súčasne upovedomil žalobcu, že odvolanie
podané na poštovú prepravu na pošte Košice dňa 30.12.2015, je po zákonom stanovenej lehote, preto
žalovaný má za to, že žalobca nedodržal ustanovenie § 54 ods. 2 zákona o správnom konaní a preto
rozhodnutie o priestupku zo dňa 24.11.2015 č. ORPZ-KE-ODI1-948/2015-P nadobudlo právoplatnosť.
Súčasne žalovaný dospel k záveru, že odvolanie neodôvodňuje obnovu konania podľa § 62 alebo
zmenu alebo zrušenie rozhodnutia mimo odvolacieho konania podľa § 65 zákona o správnom konaní.
Predmetné upovedomenie bolo doručené právnemu zástupcovi žalobcu dňa 01.02.2016 a žalobcovi
dňa 18.02.2016.



1.3 Krajský súd v odôvodnení rozsudku uviedol, že z administratívneho spisu žalovaného zistil, že
rozhodnutie prvostupňového správneho orgánu č. ORPZ-KE-ODI1-948/2015-P zo dňa 24.11.2015 bolo
žalobcovi doručované s výzvou o opakované doručenie dňa 01.02.2015, opakovane doručované dňa
02.12.2015 a dňa 02.12.2015 bola zásielka uložená na pošte. Žalobca si zásielku reálne prevzal dňa
17.12.2015 a žaloba bola krajskému súdu doručená dňa 10.02.2016.

1.4 Krajský súd za zásadnú právnu otázku v konaní považoval vzájomný vzťah ustanovenia o doručovaní
písomností do vlastných rúk (reálne prevzatie zásielky adresátom) podľa § 24 ods. 1 správneho poriadku
k ustanoveniu o náhradnom doručení zásielky (fikcia doručenia) § 24 ods. 2 správneho poriadku.
Je názoru, že k aplikácii ustanovení náhradného doručenia môže dôjsť iba v prípade, že nedošlo k
reálnemu doručeniu. Doručenie je skutkovou otázkou a v danom prípade doručenie, a to náhradné
doručenie a aj reálne doručenie preukazuje jedna a tá istá doručenka. Z doručenky je zrejmé, že došlo ku
konkurencii spôsobov doručovania zásielky tým, že v priebehu odbernej lehoty si adresát zásielku reálne
prevzal. Pokiaľ doručenka, z ktorej správny orgán vychádzal preukazuje súčasne reálne doručenie,
správny orgán už skutočnosti týkajúce sa náhradného doručenia neskúma. Náhradné doručenie je iba
subsidiárnym prostriedkom doručovania písomností, jeho okolnosti musia byť vždy riadne preukázané a
spravidla vyžaduje ďalšie dokazovanie. Uprednostnenie náhradného doručenia na základe toho istého
dôkazné prostriedku nemožno považovať za ústavne konformné podľa § čl. 52 ods. 4 Ústavy SR v
spojení s čl. 46 ods. 2 Ústavy SR. V tejto súvislosti krajský súd poukazuje na rozhodovaciu činnosť
Ústavného súdu SR a to nález II. ÚS 65/2010-49.

1.5 Krajský súd poznamenáva, že k otázke aplikácie ustanovení § 24 (doručovanie písomností
adresátovi do vlastných rúk) a § 25 (doručovanie zásielok adresovaných právnickej osobe do vlastných
rúk) zákona o správnom konaní v procese správneho konania sa už opakovane vyjadril Najvyšší súd
SR v rozhodnutiach napr. uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 6Sžo/55/2008 zo dňa 21.01.2009; sp.
zn. 1Sžo/65/2008 zo dňa 18.11.2008; sp. zn. 10Sžr/73/2011 zo dňa 30.05.2012.

1.6 Krajský súd uviedol, že 15-dňová lehota na podanie odvolania začala žalobcovi plynúť dňa
18.12.2015 a keďže pätnásty deň lehoty pripadol na 01.01.2016 (piatok, ktorý bol štátnym sviatkom),
posledný deň lehoty na podanie odvolania sa posunul na najbližší pracovný deň - pondelok 04.01.2016 a
pokiaľ teda žalobca podal dňa 30.12.2015 na poštovú prepravu odvolanie, ktoré došlo prvostupňovému
správnemu orgánu dňa 31.12.2015, ako to vyplýva z obsahu administratívneho spisu žalovaného, podal
ho v zákonnej lehote, pretože za posledný deň lehoty na podanie odvolania treba považovať deň
04.01.2016. (rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3Sžp/6/2013).

1.7 Krajský súd uviedol, že pokiaľ žalobca podal odvolanie na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia
prvostupňového správneho orgánu na poštovú prepravu dňa 30.12.2015, podal ho v zákonnej lehote,
pretože za posledný deň lehoty na podanie odvolania treba považovať deň 04.01.2016. Prvostupňové
rozhodnutie Okresného dopravného inšpektorátu, Okresného riaditeľstvo PZ v Košiciach zo dňa
24.11.2015 č. ORPZ-KE-ODI1-948/2015-P doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť, keďže žalobca sa proti
nemu v zákonnej lehote odvolal.

1.8 Krajský súd v Košiciach žalobcovi priznal aj právo na náhradu trov konania, ktoré zákonným
spôsobom odôvodnil.

2.

2.1 Proti rozsudku Krajského súdu žalovaný v zákonnej lehote podal kasačnú sťažnosť.

2.2 Je názoru, že rozhodnutie o priestupku bolo P. (žalobcovi) doručované cestou poštového úradu
formou zásielky do vlastných rúk s opakovaným doručovaním, ktorú si žalobca osobne prevzal dňa
17.12.2015 v 18-dňovej lehote na prevzatie uloženej zásielky určenej poštovým poriadkom. Vzhľadom
k tomu, že nebol úspešný prvý pokus o doručenie zásielky, ani opakované doručenie (žalobca bol
vhodným spôsobom upovedomený, že sa zásielka bude doručovať v určený deň - táto skutočnosť
vyplýva z toho, že žalobca sa na poštový úrad dostavil a zásielku prevzal), teda bol zachovaný postup
doručovateľa a preto bolo možné uplatniť fikciu doručenia. Žalovaný má za to, že niet pochybností o tom,
že žalobca v mieste doručovania písomní nebol zastihnutý, vzhľadom k tomu, že nebol preukázaný opak,



žalovaný má za to, že žalobca sa na adrese E. zdržiaval. Uviedol, že žalobca si na uvedenej adrese
osobne prevzal všetky písomnosti jemu doručené. V zápisnici z ústneho pojednávania o priestupku zo
dňa 24.11.2015 inú adresu na doručovanie písomní neuviedol, napriek tomu, že ako sám uvádza sa
od mesiaca november 2015 na predmetnej ulici nezdržiava. Žalovaný poukázal, že v písomnostiach
ako rozhodnutie o priestupku zo dňa 24.11.2015, odvolanie voči rozhodnutie o priestupku spracovanej
jeho právnym zástupcom JUDr. Ivanom Husárom dňa 30.12.2015, taktiež v žiadosti o odklad výkonu
rozhodnutia spracovanej jeho právnym zástupcom obsahujú údaj o pobyte E.. Až v splnomocnení na
zastupovanie zo dňa 09.02.2016 je uvedená adresa E.. Ďalej poukazuje na ustanovenie § 20 ods. 1
zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre, v zmysle ktorého prokurátor vykonáva dozor nad dodržiavaním
zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov orgánmi verejnej správy pri výkone
verejnej správy v rozsahu ustanovenom týmto zákonom a poukazuje na príklad z ich praxe, kde v
obdobnej veci prokurátor reagoval upozornením pretože žalovaný nesprávne vyznačoval právoplatnosť.

2.3 Ďalej poukazuje na nález Ústavného súdu SR sp. zn. II. ÚS 278/2011-13 zo dňa 16.06.2011 v ktorom
je uvedené, že dôkazné bremeno preukázať, že adresát sa v čase doručenia v mieste doručovania
nezdržiaval, znáša adresát a nie správny orgán. Tiež je názoru, že čestné prehlásenie adresáta, že
sa v mieste bydliska nezdržiaval v čase doručovania nestačí iba tvrdenie, je potrebný dôkaz, kde sa
v kritickom čase zdržiaval. Ďalej poukazuje na rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 9Sžd/12/2013
zo dňa 08.07.2015, v ktorom sa uvádza: „So žiadneho ustanovenia právneho poriadku nevyplýva,
že by pre plynutie odvolacej lehoty v konaní o priestupkoch mal byť u fyzickej osoby rozhodujúci
okamih faktického prevzatia zásielky po uplynutí úložnej lehoty uvedenej v § 24 ods. 2 správneho
poriadku.". „Ak žalovaný napriek oneskorenosti podania odvolania toto odvolanie odmietol a rozhodnutie
prvostupňového správneho orgánu potvrdil, postupujúc podľa § 59 ods. 2 správneho poriadku, výrok
preskúmavaného rozhodnutia žalovaného je v rozpore s ustanovením § 60 správneho poriadku, lebo
nezodpovedá ustanoveniam § 62 a nasl., ani § 65 a nasl. správneho poriadku - z toho dôvodu odvolací
súd rozsudok krajského súdu zmenil, rozhodnutie žalovaného zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie...".

2.4 Žalovaný na základe uvedeného navrhol, aby Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Krajského súdu
v Košiciach a potvrdil rozhodnutie - upovedomenie o nezačatí mimoodvolacieho konania zo dňa
27.01.2016.

3.

3.1 Žalobca sa k podanej kasačnej sťažnosti vyjadril a uviedol, že v zmysle ustanovenia § 441 zákona
č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej len „S.s.p.") v kasačnej sťažnosti nemožno uplatňovať
nové skutočnosti a dôkazy. Preto žalovaným prezentované nové skutkové tvrdenia a dôkazy nemožno
v rámci kasačného konania akceptovať. Žalobca poukazuje, že v jeho prípade došlo reálne k prevzatiu
zásielky v odbernej lehote. Cieľom fikcie doručenia podľa ustanovenia § 24 ods. 2 správneho poriadku
je nepochybne zabezpečenie doručenia zásielok účastníkovi konania, ak sa vyhýba ich doručovaniu.
Teologický výklad uvedeného ustanovenia správneho poriadku však aj s poukazom na existujúcu
rozhodovaciu prax súdom je nevyhnutné vnímať tak, že ak účastník správneho konania preberie v
odbernej lehote doručované rozhodnutie, nie je možné vychádzať z fikcie doručenia. Poukazuje na
rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 6Szo/55/2008, 1Szo/65/2008 alebo 10Szr/73/2011 ako aj
na rozhodnutie ÚS SR II. ÚS 65/2010-49. Navrhuje kasačnú sťažnosť zamietnuť a priznať žalobcovi
náhradu trov kasačného konania vo výške 173,31 €.

4.

4.1 Najvyšší súd SR konajúci ako kasačný súd (§ 438 ods. 2 S.s.p.) preskúmal napadnutý rozsudok
krajského súdu spolu s konaním ktoré predchádzalo jeho vydaniu a dospel k záveru, že kasačná
sťažnosť nie je dôvodná. Rozhodol bez nariadenia pojednávania podľa ustanovenia § 455 S.s.p. s
tým, že deň vyhlásenia rozhodnutia bol zverejnený na úradnej tabuli súdu a na internetovej stránke
Najvyššieho súdu SR. Rozsudok bol verejne vyhlásený podľa § 137 ods. 2 S.s.p.

4.2 Podľa § 2 ods. 1 a 2 S.s.p. v správnom súdnictve poskytuje správny súd ochranu právam alebo
právom chráneným záujmom fyzickej osoby a právnickej osoby v oblasti verejnej správy a rozhoduje v



ďalších veciach ustanovených týmto zákonom. Každý, kto tvrdí, že jeho práva alebo právom chránené
záujmy boli porušené alebo priamo dotknuté rozhodnutím orgánu verejnej správy, opatrením orgánu
verejnej správy, nečinnosťou orgánu verejnej správy alebo iným zásahom orgánu verejnej správy, sa
môže za podmienok ustanovených týmto zákonom domáhať ochrany na správnom súde.

4.3 Podľa § 24 ods. 2 správneho poriadku, ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do
vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom
upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie ostane
bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí.
Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje
za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

4.4 Podľa § 24 ods. 1 správneho poriadku, dôležité písomnosti, najmä rozhodnutia sa doručujú do
vlastných rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.

4.5 Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom náleze sp. zn. II. ÚS 65/2010-49 zo dňa 27. októbra
2010 uviedol, že „... Využitie fikcie doručenia podľa poslednej vety citovaného ustanovenia § 24
ods. 2 správneho poriadku prichádza do úvahy iba v prípade splnenia všetkých týmto ustanovením
stanovených zákonných predpokladov, t.j. preukázanie skutočnosti, že adresát zásielky určenej do
vlastných rúk sa v čase jej doručovania v mieste doručovania aj skutočne zdržoval, a teda mal aj
reálnu možnosť dozvedieť sa o pokusoch poštového doručovateľa predmetnú zásielku mu doručiť
(napr. stanovisko uverejnené v periodiku Zo súdnej praxe č. 4/2001), tiež preukázanie, že poštový
doručovateľ dodržal postup pri doručovaní zásielky adresovanej do vlastných rúk, pretože ak napr.
poštový doručovateľ po prvom neúspešnom doručovaní zásielky určenej do vlastných rúk zásielku ihneď
uložil na pošte bez toho, aby sa pokúsil ju doručovať opakovane po tom, ako o tom adresáta vhodných
spôsobom upovedomil, nemôže dôjsť k naplneniu zákonných podmienok na uplatnenie fikcie doručenia
(napr. Výber rozhodnutí a stanovísk najvyššieho súdu 1/1971, Zborník stanovísk, správ a rozhodnutí
a stanovísk najvyššieho súdu č. 52/1996). Obdobne, ak doručenka zásielky určenej adresátovi do
vlastných rúk, ktorá bola uložená na pošte, obsahuje iba jeden podpis poštového doručovateľa, nemá
povahu verejnej listiny, pretože neobsahuje všetky predpísané náležitosti (C.H. BECK č. RNs C
155/2001). V prípade náhradného doručovania je uvedeným ustanovením konštruovaná právna fikcia,
že účinky doručenia písomnosti nastanú ex lege po uplynutí stanovenej doby aj voči tomu, kto písomnosť
fakticky neprevzal. Právna fikcia je právno-technický postup, pomocou ktorého sa považuje za existujúcu
situácia, ktorá je zjavne v rozpore s realitou a ktorá dovoľuje, aby z nej boli vyvodené odlišné právne
dôsledky než tie, ktoré by plynuli iba z konštatovania faktu. Účelom fikcie v práve je posilniť právnu istotu.
Právna fikcia, ako nástroj odmietnutia reality právom, je nástrojom výnimočným, striktne určeným pre
naplnenie tohto jedného z hlavných ústavných postulátov právneho poriadku v podmienkach právneho
štátu. Aby mohla právna fikcia svoj účel naplniť (dosiahnutie právnej istoty), musí rešpektovať všetky
náležitosti, ktoré s ňou zákon spája. Ak nie sú všetky právne náležitosti splnené, súd nie je oprávnený
naplnenie fikcie konštatovať. V zmysle čl. 2 ods. 2 ústavy možno štátnu moc uplatňovať len v prípadoch
a stanovených medziach spôsobom, ktorý ustanoví zákon (m.m. I. ÚS 119/07)."

4.6 Z obsahu administratívneho spisu kasačný súd zistil a zároveň mal za preukázané, že
žalovaný doručoval napadnuté rozhodnutie sp. zn. ORPZ-KE-ODI1-948/2015-P zo dňa 24.11.2015
prostredníctvom pošty a poštového doručovateľa. Prvý neúspešný pokus o doručenie zásielky s výzvou
o opakované doručenie bol vykonaný dňa 01.12.2015. Opakované doručenie bolo vykonané dňa
02.12.2015 a následne, v ten istý deň, t.j. 02.12.2015 bola zásielka uložená na pošte. Navrhovateľ si
zásielku osobne prevzal dňa 17.12.2015.

4.7 Žalovaný je toho názoru, že na doručenie zásielky žalobcovi je nutné aplikovať fikciu doručenia, a
teda zásielku považuje za doručenú dňom 05.12.2015, na základe čoho má za to, že navrhovateľ podal
opravný prostriedok oneskorene.

4.8 Citované ustanovenie § 24 ods. 2 správneho poriadku hovorí o inštitúte tzv. „náhradného doručenia
do vlastných rúk". Predpokladom takéhoto postupu je však skutočnosť, že adresát písomnosti, ktorá
sa má doručiť do vlastných rúk, nebol zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje a zároveň
zanechanie dvoch upovedomení, z ktorých prvé upovedomenie je pokusom o ďalšie osobné doručenie
a druhé upovedomenie je oznámením o uložení zásielky. Oznámenie o ďalšom osobnom doručení musí



obsahovať deň a hodinu opakovaného doručenia. Obe upovedomenia sa vykonajú vhodným spôsobom.
Predpokladom však je skutočnosť, že adresát sa môže k písomnosti dostať obvyklým spôsobom. V
takom prípade, pokiaľ si adresát zásielku do troch dní od jej uloženia nevyzdvihne, posledný deň tejto
lehoty sa považuje za deň doručenia, a to aj za predpokladu, že sa adresát o uložení svojej zásielky
nedozvedel.

4.9 Najvyšší súd konštatuje, že na uplatnenie inštitútu náhradného doručenia musia byť kumulatívne
splnené všetky podmienky dané ustanovením § 24 ods. 2 správneho poriadku, čo však v tomto prípade
nenastalo. Z obsahu predmetnej zásielky, ani z administratívneho spisu nevyplýva, že bol navrhovateľ
informovaný o opakovanom doručovaní zásielky - o čase a termíne, keď sa opakované doručenie
zásielky s rozhodnutím, uskutoční. Bez splnenia tejto zákonnej podmienky potom nemožno súhlasiť s
odporcom, že v tomto prípade prišlo k fikcii doručenia.

4.10 V prípade, že adresát zásielky, v tomto prípade žalobca, si zásielku osobne prevezme na pošte, je
vylúčené aplikovať inštitút náhradného doručenia. Takýto postup by bol v rozpore s účelom a zmyslom
ustanovenia upravujúceho inštitút náhradného doručenia, ako aj v rozpore s princípom právnej istoty. Z
doručenky je zrejmé, že došlo ku konkurencii spôsobov doručovania zásielky tým, že v priebehu odbernej
lehoty si adresát zásielku reálne prevzal. Pokiaľ doručenka, z ktorej správny orgán vychádzal preukazuje
súčasne reálne doručenie, správny orgán už skutočnosti týkajúce sa náhradného doručenia neskúma.
Náhradné doručenie je iba subsidiárnym prostriedkom doručovania písomnosti, jeho okolnosti musia byť
vždy riadne reálne preukázané, spravidla vyžaduje ďalšie dokazovanie. Uprednostnenie náhradného
doručenia na základe toho istého dôkazného prostriedku nemožno považovať za ústavne konformné
podľa čl. 152 ods. 4 Ústavy SR v spojení s čl. 46 ods. 2 Ústavy SR. V tejto súvislosti najvyšší súd
poukazuje na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu SR a to nález II. ÚS 65/2010-49.

4.11 Kasačný súd v súlade s citovanými ustanoveniami správneho poriadku, O.s.p. ako aj v súlade s
citovaným nálezom Ústavného súdu Slovenskej republiky záverom konštatuje, že zásielka obsahujúca
rozhodnutie žalovaného bola žalobcovi doručená dňa 17.12.2015, a teda zákonná 15 - dňová lehota
na podanie opravného prostriedku mu začala plynúť dňa 18.12.2015, posledný deň lehoty pripadol na
01.01.2016 čo bol piatok a štátny sviatok, posledným dňom bol najbližší pracovný deň, t.j. 04.01.2016
- pondelok. Žalobca podal opravný prostriedok na poštovú prepravu dňa 30.12.2015, ktoré došlo
prvostupňovému správnemu orgánu dňa 31.12.2015, teda v zákonom stanovenej lehote.

4.12 Kasačný súd vyhodnotil rozsah a dôvody kasačnej šťažnosti vo vzťahu k napadnutému rozsudku
Krajského súdu v Košiciach po tom, ako sa oboznámil s obsahom administratívneho a súdneho spisu a
dospel k záveru, že s odvolacími námietkami žalovaného sa nemôže stotožniť. Krajský súd v odôvodnení
napadnutého rozsudku skonštatoval, že žalobca podal opravný prostriedok včas, a kasačný súd sa s
týmto názorom stotožňuje, a teda kasačnej sťažnosti žalovaného nie je možné vyhovieť. V prípade, že
krajský súd zistí, že návrh na začatie konania, ktorým je opravný prostriedok, bol podaný včas, nie je
povinnosťou krajského súdu túto skutočnosť zdôvodňovať. Krajský súd je pri preskúmavaní rozhodnutia
a postupu správnych orgánov viazaný rozsahom a dôvodmi uvedenými v návrhu.

4.13 Podľa § 461 S.s.p. kasačný súd zamietne kasačnú sťažnosť, ak po preskúmaní zistí, že nie je
dôvodná.

4.14 Z uvedených dôvodov Najvyšší súd Slovenskej republiky kasačnú sťažnosť zamietol, s
prihliadnutím na všetky individuálne okolnosti daného.

4.15 O náhrade trov kasačného konania rozhodol Najvyšší súd SR tak, že sťažovateľovi, ktorý v tomto
konaní nemal úspech, ich náhradu nepriznal (§ 467 ods. 1 S.s.p. a analogicky podľa § 168 S.s.p.) a
žalobcovi priznal nárok na dôvodne vynaložené trovy konania, o ktorých výške rozhodne Krajský súd
v Košiciach samostatným uznesením.

4.16 Senát vo veci rozhodol pomerom hlasov 3 : 0 (§ 139 ods. 4 S.s.p.).

Poučenie:



Proti tomuto rozsudku opravný prostriedok n i e j e prípustný.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 6S/13/2016

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 7016200131

  1. 18. 5. 2016Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 6S/13/2016 z 18. 5. 2016
  2. 11. 9. 2017Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 4Asan/1/2016 z 11. 9. 2017 (toto rozhodnutie)