KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokOkresný súd Malacky31. 7. 2026plný text

Rozsudok Okresného súdu Malacky sp. zn. 4C/77/2025 z 31. 7. 2026

CitáciaRozsudok Okresného súdu Malacky z 31. júla 2026, sp. zn. 4C/77/2025, ECLI:SK:OSMA:2026:1625201894.3

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Okresný súd Malacky 4C/77/2025 1625201894 31. 07. 2026 Mgr. Ján Pastirčík ECLI:SK:OSMA:2026:1625201894.3

ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY Okresný súd Malacky sudcom Mgr. Jánom Pastirčíkom v spore žalobkyne: KOOPERATIVA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, so sídlom Mlynské nivy 7816/16, Bratislava, IČO: 00 585 441, zastúpenej: FELIX NEUPAUER & PARTNERS, s. r. o., so sídlom Šoltésovej 7325/14, Bratislava, IČO: 56 711 832, proti žalovanému: A. B., nar. XX.X.XXXX, trvale bytom C. D. XXX, o zaplatenie 93,31 € s príslušenstvom, takto rozhodol: Žalovaný je povinný zaplatiť žalobkyni sumu 93,31 € spolu s úrokmi z omeškania vo výške 5 % ročne zo sumy 93,31 € od 9.7.2023 do zaplatenia, do 3 dní od právoplatnosti tohto rozsudku. Súd priznáva žalobkyni voči žalovanému nárok na náhradu trov konania v rozsahu 100 %. odôvodnenie: 1. Žalobou doručenou tunajšiemu súdu dňa 28.8.2025 sa žalobkyňa domáhala voči žalovanému zaplatenia sumy 93,31 € spolu s úrokmi z omeškania vo výške 5 % ročne zo sumy 93,31 € od 9.7.2023 do zaplatenia. V žalobe uviedla, že dňa 9.9.2022 uzatvorila so žalovaným poistnú zmluvu č. XXXXXXXXXX, so začiatkom poistenia od 9.9.2022, s ročným poistným plateným štvrťročne v termínoch 9.9., 9.12., 9.3. a 9.6. odo dňa začiatku poistenia, s poistným obdobím jedného kalendárneho roka. Predmetná poistná zmluva bola uzatvorená na dobu neurčitú. Žalovaný nárok sa týka posledného poistného obdobia poistnej zmluvy v trvaní od 9.9.2022 do 9.9.2023. V rámci posledného obdobia bolo ročné poistné vo výške 159,96 € platené splátkami štvrťročne vo výške 39,99 €. Žalobkyňa riadne plnenie záväzku žalovaného platiť poistné eviduje do 9.12.2022. Žalovaný sa dostal do omeškania dňa 10.6.2023, nakoľko splatnosť poslednej splátky ročného poistného v danom poistnom období bola 9.6.2023. S poukazom na ustanovenia § 9 ods. 4 v spojení s § 11 zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (ďalej len „ZoPZP“) mala žalobkyňa za to, že ako poisťovateľ má voči žalovanému nárok na poistné do 8.7.2023 vo výške 93,31 €. Vzhľadom na to, že žalovaný sa dostal do omeškania s platením poistného, žalobkyňa žiadala aj úroky z omeškania vo výške 5 % ročne z dlžnej sumy počnúc odo dňa 9.7.2023, t.j. dňa nasledujúceho po dni zániku poistného. 2. Žalovanému bola žaloba doručená postupom podľa § 116 ods. 2 C.s.p. Nijako sa k nej nevyjadril. 3. Podľa § 297 C.s.p. súd na prejednanie sporu nariadi pojednávanie. Pojednávanie nie je potrebné nariadiť, ak a/ sa vo veci rozhoduje rozsudkom pre zmeškanie v prospech spotrebiteľa, b/ ide iba o otázku jednoduchého právneho posúdenia veci, skutkové tvrdenia strán nie sú sporné a hodnota sporu bez príslušenstva neprevyšuje 1 000 eur.

4. V prejednávanej veci súd podľa § 297 C.s.p. vyhlásil dňa 31.7.2026 rozsudok bez nariadenia pojednávania. Súd v zmysle § 219 ods. 3 C.s.p. oznámil miesto a čas verejného vyhlásenia rozsudku na svojej úradnej tabuli a webovej stránke súdu dňa 20.7.2026. 5. Súd vo veci vykonal dokazovanie listinnými dôkazmi obsiahnutými v spise a zistil tento skutkový stav: 6. Z návrhu žalobkyne na uzavretie poistnej zmluvy z 9.9.2022, adresovaného žalovanému, vyplýva, že jeho predmetom bolo povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla špecifikovaného v návrhu. V návrhu sa uvádza začiatok poistenia 9.9.2022, poistenie na dobu neurčitú, výška ročného poistného 159,96 € a frekvencia platenia poistného štvrťročne v splátkach po 39,99 €. V návrhu sa uvádza, že odchylne od VPP 711/2 článok IV bod 8 sa dojednáva splatnosť poistného na 7 dní odo dňa začiatku poistenia. Poistenie uzatvorené na diaľku nadobúda účinnosť až okamihom úhrady poistného zo strany poistníka. Ak nebude poistné zaplatené do 16.9.2022 24:00 hod, platnosť poslaného návrhu poistnej zmluvy zanikne a zaplatenie poistného po tejto lehote nemá vplyv na vznik poistenia. 7. Z výpisu z inkasného účtu z predmetnej poistnej zmluvy za obdobie od 9.9.2022 do 5.6.2025 vyplýva, že žalovaný dňa 9.9.2022 uhradil prvú splátku poistného vo výške 39,99 €, a to za obdobie od 9.9.2022 do 8.12.2022. Žiadne ďalšie splátky poistného už neuhradil. 8. Listom zo dňa 20.7.2023 žalobkyňa žalovaného okrem iného informovala, že mu poistná zmluva zanikla v zákonnej jednomesačnej lehote dňa 8.7.2023 z dôvodu nezaplatenia dlžného poistného, a preto žalobkyňa má v zmysle § 11 ZoPZP právo na poistné až do 8.7.2023. Zároveň žiadala žalovaného, aby dlžnú sumu poistného vo výške 93,31 € uhradil priloženou poštovou poukážkou do 15 dní od doručenia tohto listu. 9. Podľa § 788 Občianskeho zákonníka poistnou zmluvou sa poistiteľ zaväzuje poskytnúť v dojednanom rozsahu plnenie, ak nastane náhodná udalosť v zmluve bližšie označená a fyzická alebo právnická osoba, ktorá s poistiteľom poistnú zmluvu uzavrela, je povinná platiť poistné. 10. Podľa § 792 ods. 1 Občianskeho zákonníka, na uzavretie poistnej zmluvy je potrebné, aby bol návrh prijatý v lehote, ktorú určil navrhovateľ, a ak ju neurčil, do jedného mesiaca odo dňa, keď druhý účastník návrh dostal. Poistná zmluva je uzavretá okamihom, keď navrhovateľ dostane oznámenie o prijatí svojho návrhu. 11. Podľa § 792 ods. 2 Občianskeho zákonníka, návrh poistiteľa možno prijať tiež zaplatením poistného vo výške uvedenej v návrhu, ak sa tak stane v lehote podľa odseku 1; poistná zmluva je v takom prípade uzavretá, len čo bolo poistné zaplatené. 12. Podľa § 8 ods. 2 ZoPZP, poistným obdobím je spravidla jeden kalendárny rok, prípadne kratšie obdobie. Spôsob platenia poistného, dĺžka poistného obdobia a splatnosť poistného určujú všeobecné poistné podmienky. 13. Podľa § 9 ods. 4 ZoPZP, poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti, maximálne však na dobu troch mesiacov. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty. 14. Podľa § 11 ods. 11 prvej vety ZoPZP, ak zanikne poistenie zodpovednosti pred koncom poistného obdobia, za ktoré bolo alebo malo byť zaplatené poistné, má poisťovateľ nárok na pomernú časť poistného ku dňu, keď poistenie zodpovednosti zaniklo. 15. Podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

16. Podľa § 3 nariadenia vlády č. 87/1995 Z.z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka, výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. 17. V prejednávanej veci mal súd vykonaným dokazovaním za preukázané, že na základe návrhu žalobkyne zo dňa 9.9.2022 a následného zaplatenia prvého poistného žalovaným, došlo v zmysle § 792 ods. 2 Občianskeho zákonníka k uzavretiu poistnej zmluvy medzi žalobkyňou a žalovaným, predmetom ktorej bolo poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v návrhu žalobkyne, a to na dobu neurčitú. Začiatok poistenia sa dohodol k 9.9.2022, pričom v poistnom období od 9.9.2022 do 8.9.2023 bolo ročné poistné vo výške 159,96 €, ktorého splatnosť bola dojednaná štvrťročne. Prvú splátku vo výške 39,99 € žalovaný uhradil 9.9.2022. Druhá splátka bola splatná 9.12.2022, tretia 9.3.2023 a štvrtá 9.6.2023, všetky vo výške 39,99 €. V konaní nebolo sporné, že žalovaný za vyššie uvedené obdobie uhradil len prvú splátku poistného. Podľa § 9 ods. 4 ZoPZP poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti. Predmetná poistná zmluva takúto dohodu o dlhšej lehote neobsahuje. V posudzovanom prípade sa celé ročné poistné stalo splatným až v deň splatnosti poslednej štvrťročnej splátky, t.j. 9.6.2023, pričom posledný deň jednomesačnej lehoty na zaplatenie poistného pripadol na 10.7.2023 (9.7.2023 bola nedeľa). Keďže žalovaný dlžné poistné v uvedenej lehote nezaplatil, jeho poistenie v zmysle § 9 ods. 4 ZoPZP dňa 11.7.2023 zaniklo. Vzhľadom na znenie § 11 ods. 11 ZoPZP žalobkyňa má voči žalovanému nárok na zaplatenie pomernej časti poistného až do zániku poistenia, teda sumu 79,98 € (39,99 € x 2) za obdobie od 9.12.2022 do 8.6.2023 a sumu 14,02 € za obdobie od 9.6.2023 do 10.7.2023 (159,96 : 365 x 32 dní daného obdobia), dokopy teda sumu 94 €. Keďže žalobkyňa požadovala len sumu 93,31 €, súd jej ju ako dôvodne uplatnenú priznal. 18. Nakoľko je žalovaný v omeškaní s plnením peňažného dlhu, žalobkyni vznikol nárok aj na úroky z omeškania. V danom prípade si strany sporu dohodli splatnosť celého ročného poistného v štvrťročných splátkach po 39,99 €. Výška úrokov z omeškania k prvým dňom omeškania žalovaného s jednotlivými splátkami bola nasledovná: k 10.12.2022 7 % ročne, k 10.3.2023 8 % ročne a k 10.6.2023 8,75 % ročne. Súd preto priznal žalobkyni aj úroky z omeškania vo výške 5 % ročne zo sumy 93,31 € od ňou požadovaného dátumu 9.7.2023 až do zaplatenia. 19. Podľa § 262 ods. 1 C.s.p., o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. 20. Podľa § 255 ods. 1 C.s.p., súd prizná strane náhradu trov konania podľa pomeru jej úspechu vo veci. 21. Keďže žalobkyňa mala vo veci úspech v celom rozsahu, súd jej priznal nárok na náhradu trov konania voči žalovanému v plnej výške. O výške náhrady trov konania rozhodne súdny úradník samostatným uznesením po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí (§ 262 ods. 2 C.s.p.). Poučenie: Proti tomuto rozsudku možno podať odvolanie v lehote 15 dní od jeho doručenia na Okresnom súde Malacky, písomne, dvojmo. Odvolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané. Odvolanie len proti odôvodneniu rozhodnutia nie je prípustné. V odvolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (odvolacie dôvody) a čoho sa odvolateľ domáha (odvolací návrh). Rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie odvolania. Odvolanie možno odôvodniť len tým, že a/ neboli splnené procesné podmienky,

b/ súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces, c/ rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, d/ konanie má inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci, e/ súd prvej inštancie nevykonal navrhnuté dôkazy, potrebné na zistenie rozhodujúcich skutočností, f/ súd prvej inštancie dospel na základe vykonaných dôkazov k nesprávnym skutkovým zisteniam, g/ zistený skutkový stav neobstojí, pretože sú prípustné ďalšie prostriedky procesnej obrany alebo ďalšie prostriedky procesného útoku, ktoré neboli uplatnené, alebo h/ rozhodnutie súdu prvej inštancie vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci. Odvolanie proti rozhodnutiu vo veci samej možno odôvodniť aj tým, že právoplatné uznesenie súdu prvej inštancie, ktoré predchádzalo rozhodnutiu vo veci samej, má vadu uvedenú v odseku 1, ak táto vada mala vplyv na rozhodnutie vo veci samej. Odvolacie dôvody a dôkazy na ich preukázanie možno meniť a dopĺňať len do uplynutia lehoty na podanie odvolania. Prostriedky procesného útoku alebo prostriedky procesnej obrany, ktoré neboli uplatnené v konaní pred súdom prvej inštancie, možno v odvolaní použiť len vtedy, ak a/ sa týkajú procesných podmienok, b/ sa týkajú vylúčenia sudcu alebo nesprávneho obsadenia súdu, c/ má byť nimi preukázané, že v konaní došlo k vadám, ktoré mohli mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci alebo d/ ich odvolateľ bez svojej viny nemohol uplatniť v konaní pred súdom prvej inštancie. Ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona (Zákon č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti - Exekučný poriadok a o zmene a doplnení ďalších zákonov, v znení neskorších predpisov). Na exekučné konanie je kauzálne príslušný Okresný súd Banská Bystrica (§ 49 Exekučného poriadku).