KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieOkresný súd Poprad23. 4. 2026plný text

Uznesenie Okresného súdu Poprad sp. zn. 24Pc/11/2026 z 23. 4. 2026

CitáciaUznesenie Okresného súdu Poprad z 23. apríla 2026, sp. zn. 24Pc/11/2026, ECLI:SK:OSPP:2026:8726200963.1

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Okresný súd Poprad 24Pc/11/2026 8726200963 23. 04. 2026 Mgr. Tomáš Zausin ECLI:SK:OSPP:2026:8726200963.1

Uznesenie -324Pc/11/2026

Okresný súd Poprad právnej veci navrhovateľa: A. B., narodený XX.XX.XXXX, trvale bytom C. D. XX/ XX, E. F., proti odporkyni: E. B., narodená XX.XX.XXXX, trvale bytom C. D. XX/XXX, E. F. o návrhu na rozvod manželstva, t a k t o rozhodol: -324Pc/11/2026

I. Súd konanie z a s t a v u j e . II. Žiadny z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania. odôvodnenie: -224Pc/11/2026

1. Návrhom doručeným Okresnému súdu Poprad dňa 09.03.2026 sa navrhovateľ dožadoval vydania rozhodnutia, ktorým by súd rozviedol manželstvo s manželkou E. B.. 2. Keďže súdny poplatok za návrh na rozvod manželstva, ktorý je splatný podaním návrhu, zaplatený nebol a navrhovateľovi nebolo priznané oslobodenie od platenia súdneho poplatku, súd výzvou zo dňa 12.03.2026 vyzval navrhovateľa, aby súdny poplatok za návrh na rozvod manželstva vyrubený podľa položky 7 písm. a) časti I. Sadzobníka súdnych poplatkov tvoriaceho prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) zaplatil v lehote 10 dní od doručenia výzvy. Súd navrhovateľa zároveň poučil, že ak poplatok v lehote zaplatený nebude, súd konanie zastaví. Navrhovateľovi bola výzva doručená fikciou dňa 07.04.2026 ako vyplýva z poštovej doručenky založenej v súdnom spise. Lehota

na zaplatenie súdnych poplatkov tak uplynula dňa 17.04.2026. Vyrubený súdny poplatok však nielen v lehote, ale ani do dňa vydania tohto rozhodnutia, zaplatený nebol. 3. Podľa § 14 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm. a). 4. Podľa § 14 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie. 5. Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov, poplatková povinnosť vzniká: podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť. 6. Podľa položky 1 písm. a) časti I. Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona o súdnych poplatkoch sa uhrádza súdny poplatok zo žaloby alebo z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba: 6% z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu. 7. Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 8. V zmysle § 10 ods. 2 písm. a) zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, pre nezaplatenie poplatku prvostupňový súd konanie nezastaví, ak už začal konať vo veci samej. 9. Podľa § 10 ods. 3 zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom podľa odseku 1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. 10. Podľa § 121 ods. 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,CSP“) do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. 11. Podľa § 121 ods. 2 a 4 CSP do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. 12. Navrhovateľovi bola výzva spolu s platobnými predpisom doručená fikciou dňa 07.04.2026 ako vyplýva z poštovej doručenky založenej v súdnom spise. Lehota na zaplatenie súdneho poplatku tak uplynula dňa 17.04.2026, vyrubený poplatok však v nielen lehote, ale ani do dňa vydania tohto rozhodnutia, zaplatený nebol. 13. Navrhovateľ nesplnil svoju povinnosť zaplatiť súdny poplatok za návrh na rozvod manželstva, a to ani po výzve na zaplatenie súdneho poplatku, ktorá mu bola spolu s poučením o následkoch nezaplatenia doručená dňa 07.04.2026, súd preto v súlade s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch konanie zastavil. 14. Výrok o trovách konania sa opiera o § 52 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov.

15. O trovách konania súd rozhodol s poukazom na vyššie citované zákonné ustanovenie tak, že žiadnemu z účastníkov konania nepriznal nárok na náhradu trov konania. Poučenie: -224Pc/11/2026

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhoduje súd prvej inštancie spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, súd sťažnosť zamietne. Ak je sťažnosť dôvodná, súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom súdu. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku.