Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 20CoE/111/2013 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1210228981 Dátum vydania rozhodnutia: 15. 05. 2013 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Elena Kúšová ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1210228981.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v exekučnej veci oprávneného: CETELEM SLOVENSKO, a.s., Panenská 7, 812 36 Bratislava, IČO: 35 787 783, zastúpeného usadenou euroadvokátkou JUDr. Helenou Strachotovou, Hviezdoslavova 7, 036 01 Martin, proti povinnej: X. M.Á., H..Č.. XXXXXX/XXXX, O. XX, XXX XX F., vedenej súdnym exekútorom JUDr. Romanom Fogtom, Exekútorský úrad so sídlom Kynceľová 77, 974 01 Banská Bystrica, o vymoženie uloženej povinnosti zaplatiť 82,50 eur s prísl., trovy konania a trovy exekúcie, o odvolaní povinnej proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č.k. 37Er/2194/2010-44 zo dňa 03.12.2012 v spojení s opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa 25.01.2013, takto r o z h o d o l : Krajský súd v Bratislave odvolanie povinnej proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava II č.k. 37Er/2194/2010-44 zo dňa 03.12.2012 v spojení s opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa 25.01.2013 o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením č.k. 37Er/2194/2010-44 zo dňa 03.12.2012 súd prvého stupňa prvým výrokom zamietol námietky povinnej proti exekúcii zo dňa 23.03.2012 podľa § 50 ods. 1 zák. č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov (ďalej len Ex. poriadok) z dôvodu, že povinná neuviedla žiadny dôvod, ktorý by spôsobil zánik vymáhaného nároku alebo bránil vykonateľnosti exekučného titulu. Uviedla len, že nebola upovedomená o začatí exekúcie a do omeškania so splátkami sa dostala kvôli svojmu zdravotnému stavu. Povinná podala ďalšie námietky proti exekúcii dňa 06.06.2012 na exekútorskom úrade. Upovedomenie o začatí exekúcie prevzala dňa 18.05.2012, nepodala ich teda v zákonnej 14 dňovej lehote. Preto druhým výrokom súd prvého stupňa tieto námietky odmietol. Opravným uznesením č.k. 37Er/2194/2010-50 zo dňa 25.01.2013 súd prvého stupňa opravil záhlavie svojho rozhodnutia a II. výrok tak, že súd námietky povinnej proti exekúcii zo dňa 01.06.2012 zamieta. V odôvodnení uviedol, že povinná upresnila dátum podania námietok tak, že ich podala dňa 01.06.2012 a nie dňa 06.06.2012. Preto sa nimi súd vecne zaoberal a posúdil ich ako nedôvodné. Proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa podala odvolanie povinná, v ktorom sa vyjadrila, že rozhodnutie a postup súdu nepovažuje sa nesprávny. Uviedla, že v námietkach vlastne namietala postup súdneho exekútora a zástupkyne oprávneného. Konkretizovala svoju životnú situáciu a dôvody, pre ktoré považuje postup exekútora za nesprávny a domnievala sa, že ide o nezákonné konanie. Krajský súd v Bratislave, ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 zák. č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok - ďalej len O.s.p.) preskúmal uznesenie súdu prvého stupňa podľa § 212 ods. 1 O.s.p., prejednal odvolanie odvolateľa podľa § 214 ods. 2 O.s.p. bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť. V zmysle ustanovenia § 251 ods. 4 O.s.p. sa procesné inštitúty exekučného konania, ktoré nie sú upravené v Exekučnom poriadku, spravujú ustanoveniami prvej až piatej časti Občianskeho súdneho poriadku. Podľa § 201 O.s.p. účastník môže napadnúť rozhodnutie súdu prvého stupňa odvolaním, pokiaľ to zákon nevylučuje. Podľa § 202 ods. 2 O.s.p. odvolanie nie je prípustné proti uzneseniu v exekučnom konaní podľa osobitného zákona, ak tento osobitný zákon neustanovuje inak, a ani proti uzneseniu v konaní o vymáhanie súdnych pohľadávok podľa osobitného zákona. Podľa § 50 ods. 4 Ex. poriadok proti rozhodnutiu, ktorým sa vyhovelo námietkam, je prípustné odvolanie. Keďže v ustanovení § 50 ods. 4 Ex. poriadok a ani v ďalších ustanoveniach Ex. por. právo na odvolanie proti uzneseniu o zamietnutí námietok proti exekúcii nie je dané, odvolací súd podľa § 218 ods. 1 písm. c/ O.s.p. odvolanie povinnej proti napadnutému uzneseniu odmietol, pretože smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému nie je odvolanie prípustné. Zároveň odvolací súd poukazuje aj na to, že povinná nepodala odvolanie v 15 dňovej lehote. Hoci na doručenke určenej povinnej chýba dátum prevzatia rozhodnutia, je na nej vyznačená pečiatka súdu s dátumom vrátenia doručenky dňa 21.02.2013. Z uvedeného vyplýva, že ak by sa aj lehota na podanie odvolania počítala od uvedeného dátumu, posledným dňom lehoty na podanie odvolania bolo 08.03.2013, pričom povinná odvolanie podala na pošte až dňa 11.03.2013. Toto uznesenie bolo členmi senátu prijaté pomerom hlasov 3 : 0 (§ 3 ods. 9 tretia veta zák. č. 757/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.