KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Bratislava8. 12. 2013plný textcitované 1×

Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/637/2013 z 8. 12. 2013

CitáciaRozsudok Krajského súdu Bratislava z 8. decembra 2013, sp. zn. 6Co/637/2013, ECLI:SK:KSBA:2013:1513206261.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 6Co/637/2013
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1513206261
Dátum vydania rozhodnutia: 09. 12. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Murgaš
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2013:1513206261.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Martina Murgaša a členov senátu
JUDr. Dariny Kuchtovej a JUDr. Branislava Krála v právnej veci žalobcu: Dopravný podnik Bratislava,
a.s., Bratislava, Olejkárska 1, zastúpený JUDr. Vladimírom Kánom, advokátom, AK ECKER-KÁN &
Partners, Bratislava, Nám. M. Benku 9 - C1, proti žalovanému: K. A., O. V. B. - X. ako bezdomovec, t. č.
na neznámom mieste, zastúpený opatrovníčkou L. X., zamestnankyňou Okresného súdu Bratislava V,
o zaplatenie 50,50 € s príslušenstvom, na odvolanie žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Bratislava
V zo dňa 23. septembra 2013 č. k. 41C 232/2013- 27, v pomere hlasov 3 : 0, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd napadnutý rozsudok súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e.

Žalovanému náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa zamietol žalobu, ktorou sa žalobca voči žalovanému
domáhal zaplatenia sumy 50,50 € z titulu ceny cestovného lístka a úhrady za cestovanie prostriedkom
MHD bez platného cestovného lístka. Žalovanému súd prvého stupňa nepriznal náhradu trov konania.

Súd prvého stupňa vykonaným dokazovaním zistil, že žalovaný dňa 28. 2. 2011 cestoval prostriedkom
MHD - na linke č. 210 a na výzvu kontrolného orgánu sa nepreukázal platným cestovným lístkom. Z tohto
skutkového stavu súd prvého stupňa vyvodil záver, že žaloba nie je dôvodná. Jednoročná premlčacia
doba na uplatnenie nárokov z prepravy v zmysle § 108 Obč. zák. začala plynúť dňa 1. 3. 2011 a uplynula
dňom 1. 3. 2012. Žalobca podal žalobu na súd prvého stupňa až dňa 4. 3. 2013, teda oneskorene.
Keďže opatrovníčka žalovaného namietla premlčanie predmetného nároku, súd prvého stupňa nemohol
žalobcovi premlčané právo priznať ( § 100 ods. 1 Obč. zák. ). S poukazom na tieto závery súd prvého
stupňa žalobu zamietol a o trovách konania rozhodol podľa § 142 ods. 1 O.s.p.

Proti tomuto rozhodnutiu podal odvolanie žalobca domáhajúc sa zrušenia napadnutého rozsudku a
vrátenia veci súdu prvého stupňa na ďalšie konanie. Odvolanie odôvodnil v podstate tým, že úhrada za
nepreukázanie sa cestovným lístkom nepatrí medzi práva z prepravy v zmysle § 760 Obč. zák. a táto
úhrada sa teda premlčuje vo všeobecnej 3 - ročnej premlčacej dobe v zmysle § 101 Obč. zák.

Odvolací súd, ktorý bol viazaný rozsahom a dôvodmi odvolania ( § 212 ods. 1 O.s.p. ), preskúmal
napadnutý rozsudok, prejednal odvolanie bez nariadenia pojednávania a dospel k záveru, že odvolanie
nie je dôvodné.

V zmysle § 108 Obč. zák. je na uplatnenie práva z prepravy stanovená jednoročná premlčacia doba,
pričom toto zákonné ustanovenie platí pre všetky práva vzniknuté z osobnej a nákladnej prepravy (§
760 až § 773 Obč. zák.) s výnimkou práva na náhradu škody v zmysle § 764 Obč. zák., pre premlčanie



ktorého platí § 106 Obč. zák. Odvolací súd sa stotožňuje s názorom súdu prvého stupňa, že v jednoročnej
premlčacej dobe podľa § 108 Obč. zák. sa premlčuje nielen nárok dopravcu na cestové vyplývajúci z §
760 Obč. zák., ale aj jeho nárok na prirážku k základnému cestovnému za nepreukázanie sa platným
prepravným dokladom (cestovným lístkom) v zmysle zák. č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave. Tento
nárok totiž taktiež patrí medzi práva z prepravy v zmysle § 760 Obč. zák., hoci v cit. ust. nie je výslovne
uvedený. Zákon č. 514/2009 Z. z. je verejnoprávnym predpisom, ktorý okrem iného upravuje aj vzťahy
medzi cestujúcimi a dopravcom, teda občianskoprávne vzťahy. Keďže tento zákon premlčanie nároku
dopravcu na prirážku k základnému cestovnému pri nepreukázaní sa platným prepravným dokladom (§
8 ods. 5, 6 zák. č. 514/2009 Z. z.) neupravuje, je potrebné otázku premlčania tohto nároku posúdiť v
zmysle § 853 ods. 1 Obč. zák. na základe analógie legis podľa tých ustanovení Občianskeho zákonníka,
ktoré upravujú vzťahy obsahom a účelom najbližšie, teda podľa ustanovenia § 108 Obč. zák. Zák.
č. 514/2009 Z. z. zároveň neupravuje ani začiatok plynutia premlčacej doby na uplatnenie práva na
cestovné a prirážku k základnému cestovnému za nepreukázanie sa platným cestovným lístkom. Preto
je podľa názoru odvolacieho súdu namieste aplikácia ust. § 563 Obč. zák. a dlžník - cestujúci je povinný
splatiť dlh prvého dňa potom, ako ho veriteľ - dopravca o plnenie požiadal. Týmto dňom pritom nastáva
splatnosť dlhu a zároveň je v tento deň možné prvýkrát uplatniť právo podaním žaloby na súd.

V prejednávanej veci z obsahu spisu vyplýva, že žalovaný cestoval dňa 28. 2. 2011 v B. na linke
MHD č. 201 a na vyzvanie revízora sa nepreukázal platným cestovným lístkom. Z Hlásenia o porušení
tarifných a prepravných podmienok zo dňa 28. 2. 2011 vyplýva, že žalovaný odmietol zaplatiť revízorom
požadovanú sumu pozostávajúcu z cestovného 0,50 eur a postihu 50,- eur priamo na mieste pri
vykonávaní kontroly. Jednoročná premlčacia doba na uplatnenie nároku žalobcu na súde tak začala
plynúť dňa 1. 3. 2011 a uplynula dňom 28. 2. 2012. Žalobca podal žalobu na súd dňa 4. 3. 2013, t. j.
oneskorene, po uplynutí premlčacej doby v zmysle § 108 Obč. zák. Keďže opatrovníčka žalovaného
uplatnila námietku premlčania (č. l. 19), súd prvého stupňa postupoval správne, keď žalobcovi premlčané
právo nepriznal (§ 100 ods. 1 posledná veta Obč. zák ).

Odvolací súd nepovažoval za dôvodnú odvolaciu námietku žalobcu, že pri cestovaní bez cestovného
lístka je namieste použiť § 101 Obč. zák. o všeobecnej premlčacej dobe. Nárok na zaplatenie prirážky
k základnému cestovnému pri nepreukázaní sa platným prepravným dokladom totiž nemôže vzniknúť
samostatne a oddelene len na základe zák. č. 514/2009 Z. z., ale len spolu s nárokom na zaplatenie
cestovného. Obidva nároky tak vznikajú súčasne a výlučne zo zmluvy o preprave osôb v MHD resp.
z jej porušenia. U obidvoch nárokov sa preto dĺžka premlčacej doby riadi ust. § 108 Obč. zák., a teda
je jednoročná. Na základe uvedeného sú mylné domnienky žalobcu vyjadrené v odvolaní, že jeho
pohľadávka voči žalovanej nebola v čase podania žaloby premlčaná.

Z uvedeného vyplýva, že napadnutý rozsudok je vecne správny a preto ho odvolací súd potvrdil podľa
§ 219 ods. 1 O.s.p.

O trovách odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa ust. § 224 ods. 1 v spojení s ust. § 142 ods.
1 O.s.p. a žalovanému, ktorý mal v odvolacom konaní plný úspech, náhradu trov odvolacieho konania
nepriznal, pretože mu v odvolacom konaní žiadne trovy nevznikli.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1513206261

  1. 23. 9. 2013Rozsudok Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 41C/232/2013 z 23. 9. 2013potvrdené
  2. 8. 12. 2013Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/637/2013 z 8. 12. 2013 (toto rozhodnutie)

Podobné rozhodnutiaZhoda citovaných ustanovení