KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava20. 5. 2014plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 20CoP/38/2014 z 20. 5. 2014

Stav rozhodnutia: opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Opravný prostriedok proti tomuto rozhodnutiu bol zamietnutý alebo odmietnutý (rozhodnutie ostalo v platnosti) – uznesenie Najvyššieho súdu SR z 18. augusta 2015, sp. zn. 7Cdo/619/2014, ECLI:SK:NSSR:2015:1113222609.1 (18. 08. 2015). Zistené automaticky z výroku rozhodnutia vyššieho súdu; overte v jeho texte.

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 20. mája 2014, sp. zn. 20CoP/38/2014, ECLI:SK:KSBA:2014:1113222609.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 20CoP/38/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1113222609
Dátum vydania rozhodnutia: 21. 05. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ayše Pružinec - Erenová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2014:1113222609.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci vyslovenia prípustnosti ďalšieho držania umiestneného: E. I., nar.
XX. XX. XXXX, bytom P.A. R.. Č.. XX, B., zastúpený advokátom: JUDr. Samuel Baránik, Grösslingová
ul. č. 4, Bratislava, na odvolanie umiestneného proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I zo dňa 4.
júla 2013, č. k. 1Pu/153/2013 - 7, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie umiestneného proti uzneseniu súdu prvého stupňa zo dňa 4. júla 2013,
č. k. 1Pu/153/2013 - 7 o d m i e t a .

o d ô v o d n e n i e :

Súd prvého stupňa napadnutým uznesením rozhodol o prípustnosti prevzatia umiestneného do ústavu
zdravotnej starostlivosti tak, že prevzatie umiestneného, ku ktorému došlo dňa 03.07.2013, má zákonné
dôvody. Svoje rozhodnutie odôvodnil právne ust. § 191b ods. 1, § 191b ods. 4 O. s. p., § 6 ods. 4, § 6
ods. 9 písm. d), § 9 ods. 4 zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s
poskytovaním zdravotnej starostlivosti a vecne tým, že z výsluchu ošetrujúceho lekára a umiestneného
mal preukázané, že v prípade umiestneného, opakovane psychiatricky hospitalizovaného pacienta,
odoslaného z CPO Ružinov pre psychotickú dekompenzáciu základného ochorenia, hrozí v dôsledku
duševnej poruchy (nešpecifikovanej schizofrénie) vážne zhoršenie jeho zdravotného stavu a preto bol
hospitalizovaný zo zákonných dôvodov.
Proti tomuto uzneseniu podal umiestnený dňa 16.08.2013 (na pošte) odvolanie, žiadal napadnuté
uznesenie zrušiť a vec vrátiť súdu prvého stupňa na ďalšie konanie a zároveň požiadal o odpustenie
zmeškania lehoty na podanie odvolania. Vytkol súdu prvého stupňa, že závažným spôsobom porušil
jeho procesné práva, keď mu včas neustanovil opatrovníka, ktorý by reálne chránil jeho práva s tým, že
s umiestnením a držaním v ústave zdravotnej starostlivosti ani s diagnózou, ktorú mu stanovil ošetrujúci
lekár MUDr. Janík nesúhlasil, pričom jeho zdravotný stav sa počas nechcenej hospitalizácie zhoršil.
Poukázal na skutočnosť, že je jeho ústavným právom, aby bol vypočutý zákonným sudcom, čo sa
ani raz nerealizovalo a postup súdu pred vydaním napadnutého uznesenia označil za formalistický
a zľahčujúci závažnosť zásahu do jeho osobnej slobody. Návrh na odpustenie zmeškania lehoty na
podanie odvolania odôvodnil tým, že napriek ustanoveniu § 191b ods. 2 O. s. p. nebol v konaní
riadne zastúpený, keď obec môže byť ustanovená za opatrovníka iba vtedy, ak niet nikoho, kto by bol
opatrovníkom podľa § 29 ods. 6 prvá veta O. s. p. , pričom v F. Č. B. - Q. F. nemal nikdy trvalý pobyt a s
miestnym úradom do kontaktu nikdy neprišiel. Ustanovenie F. Č. B. - Q. F., ktorá nie je schopná hájiť jeho
záujmy, ale iba formálne prijať zastúpenie, sa javí ako formálny úkon a preto lehota na podanie odvolania
proti napadnutému uzneseniu začala plynúť až od jeho doručenia právnemu zástupcovi umiestneného.
Za ospravedlniteľný dôvod zmeškania lehoty na podanie odvolania označil skutočnosť, že mu bolo
doručované v čase, keď bol bez vlastného rozhodnutia pod vplyvom silných utlmujúcich liekov, čo
mu absolútne znemožnilo posúdiť jeho závažnosť a pochopiť jeho význam, bol vylúčený z kontaktu s
okolitým svetom a preto nemohol náležitým spôsobom konzultovať obsah predmetného uznesenia s
jemu blízkymi alebo odborne znalými osobami. Umiestnený vo svojom odvolaní ďalej uviedol, že po
utlmení jeho liečby, okamžite vyžadoval návštevu právneho zástupcu, ku ktorej došlo dňa 30.07.2013 a



ktorý zároveň požiadal súd prvého stupňa o doručenie napadnutého uznesenia za účelom oboznámenia
sa s jeho obsahom, nakoľko v čase návštevy ho umiestnený u seba nemal.
Súd prvého stupňa uznesením zo dňa 4. septembra 2013, č. k. 1Pu/153/2013 - 20 návrh umiestneného
na odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania proti uzneseniu zo dňa 4. júla 2013, č. k.
1Pu 153/2013 - 7 zamietol. Proti tomuto uzneseniu podal umiestnený v zákonnej lehote odvolanie a
navrhol napadnuté uznesenie zrušiť, prípadne napadnuté uznesenie zmeniť a jeho návrhu na odpustenie
zmeškania lehoty vyhovieť.
Krajský súd v Bratislave uznesením zo dňa 14. októbra 2013, č. k. 20CoP 122/2013-27, napadnuté
uznesenie súdu prvého stupňa (zo dňa 4. septembra 2013, č. k. 1Pu/153/2013 - 20) ako vecne správne
potvrdil.
Proti uzneseniu Krajského súdu v Bratislave (zo dňa 14. októbra 2013, č. k. 20CoP 122/2013-27)
podal umiestnený dovolanie a Najvyšší súd Slovenskej republiky vec vrátil súdu prvého stupňa bez
rozhodnutia o dovolaní umiestneného z dôvodu, že podmienky na predloženie spisu dovolaciemu súdu
splnené neboli, nakoľko Krajský súd v Bratislave nerozhodol o odvolaní umiestneného proti uzneseniu
Okresného súdu Bratislava I zo dňa 4. júla 2013, č. k. 1Pu 153/2013 - 7 a uzneseniu zo dňa
4. júla 2013, č. k. 1Pu 153/2013 - 3.
Odvolací súd preskúmal napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa podľa § 212 ods. 2 písm. a) O. s. p.,
bez nariadenia odvolacieho pojednávania podľa § 214 ods. 2 O. s. p. a dospel k záveru, že odvolanie
umiestneného je potrebné odmietnuť ako oneskorene podané.
Podľa § 57 ods. 2 O. s. p., lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho
dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a
ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo
sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.
Podľa § 204 ods. 1 O. s. p., odvolanie sa podáva do pätnástich dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.
Podľa § 58 ods. 1 O. s. p., súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju účastník alebo jeho zástupca zmeškal z
ospravedlniteľného dôvodu a bol preto vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. Návrh treba podať do pätnástich
dní po odpadnutí prekážky a treba s ním spojiť i zmeškaný úkon.
Podľa § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.
Podľa § 218 ods. 2 O. s. p., ako oneskorené nemožno odmietnuť odvolanie, ktoré bolo v lehote podané
na odvolacom súde alebo do zápisnice na nepríslušnom okresnom súde.
Z citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že lehota na podanie odvolania začína plynúť od doručenia
písomného vyhotovenia uznesenia a odvolanie je podané včas, ak bolo v zákonnej lehote doručené
súdu, alebo odovzdané na poštovú prepravu. Lehotu na podanie odvolania nemožno predĺžiť, možno
len, ak sú na to splnené predpoklady v zmysle ust. § 58 ods. 1 O. s. p., odpustiť jej zmeškanie.
Z obsahu spisu vyplýva, že napadnuté uznesenie (č. k. 1Pu 153/2013 - 7) bolo umiestnenému
prostredníctvom jeho opatrovníka doručené dňa 08.07.2013 (pondelok - pracovný deň).
Dňom nasledujúcim po dni doručenia tohto uznesenia začala plynúť zákonná 15-dňová lehota na
podanie odvolania proti nemu, ktorá umiestnenému uplynula dňom 23.07.2013 (pracovný deň - utorok).
Odvolanie podané umiestneným na pošte dňa 16.08.2013 (piatok) je teda oneskoreným, po uplynutí
zákonnej lehoty na podanie odvolania proti uzneseniu.
Z obsahu spisu zároveň vyplýva, že o návrhu umiestneného na odpustenie zmeškania lehoty na podanie
odvolania, rozhodol súd prvého stupňa uznesením zo dňa 4. septembra 2013, č. k. 1Pu/153/2013 - 20
tak, že umiestnenému zmeškanie lehoty na podanie odvolania neodpustil a Krajský súd v Bratislave
uznesením zo dňa 14. októbra 2013, č. k. 20CoP 122/2013-27 prvostupňové uznesenie
potvrdil a právoplatnosť nadobudlo dňa 22.11.2013.
Z uvedených dôvodov odvolací súd odvolanie umiestneného proti uzneseniu súdu prvého stupňa zo
dňa 4. júla 2013, č. k. 1Pu 153/2013 - 7, podľa § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p., ako podané oneskorene,
odmietol.
Odvolací súd sa v intenciách pokynu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zaoberal aj odvolaním
umiestneného proti uzneseniu súdu prvého stupňa zo dňa 4. júla 2013, č. k. 1Pu 153/2013 - 3,
ktorým mu súd prvého stupňa ustanovil za opatrovníka F. Č. B. - Q. F., podľa ust. § 29 ods. 6, § 191b
ods. 2 O. s. p., nakoľko umiestnený nemal iného zástupcu.
Súd prvého stupňa uznesením zo dňa 1. augusta 2013, č. k. 1Pu 153/2013-11, ktoré nadobudlo
právoplatnosť dňa 21.08.2013, na odvolanie umiestneného, uznesenie zo dňa 4. júla 2013, č. k. 1Pu
153/2013-3 zrušil, pričom z obsahu odôvodnenia tohto uznesenia (§ 41 ods. 2 O. s. p.) vyplýva, že bolo
zrušené podľa § 210a O. s. p.



Podľa § 210a O. s. p., uznesenie o povinnosti zaplatiť súdny poplatok alebo uznesenie, z ktorého
nenadobudla dosiaľ práva iná osoba ako odvolateľ, alebo uznesenie, ktorým bolo uložené poriadkové
opatrenie (§ 53), alebo uznesenie o odmietnutí návrhu na začatie konania ( § 43 ods. 2, § 78c ods. 3),
alebo uznesenie o zastavení konania o dedičstve, alebo uznesenie podľa § 75a, môže na odvolanie
zmeniť priamo súd prvého stupňa, pokiaľ odvolaniu v celom rozsahu vyhovie.
Odvolací súd na základe uvedeného preto dospel k záveru, že nakoľko o odvolaní umiestneného
proti uzneseniu súdu prvého stupňa zo dňa 4. júla 2013, č. k. 1Pu 153/2013-3 bolo rozhodnuté už
prvostupňovým súdom (uznesením č. k. 1Pu 153/2013-11), odvolací súd o tomto odvolaní umiestneného
opätovne rozhodovať nemohol.
Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9
zákona 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1113222609