Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 1Cob/177/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1113243953 Dátum vydania rozhodnutia: 17. 07. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Soňa Pekarčíková ECLI: ECLI:SK:KSBA:2014:1113243953.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľov: v 1. rade NOVARTIS AG, Lichtstrasse 35, Bazilej 4056, Švajčiarska konfederácia, identifikačné č. CH-270.3.002.061-2, Obchodný register vedený pre Kantón Bazilej - Mesto, v 2. rade Novartis Slovakia, s. r. o., Galvaniho 15/A, 821 04 Bratislava, IČO: 36 723 304, obaja zast. POLAKOVIČ & PARTNERS, s. r. o., advokátska kancelária, Vysoká 19, 811 06 Bratislava, IČO: 47 233 559, proti žalovanému: KRKA, tovarna zdravil, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8000 Novo mesto, Slovinská republika, registračné č. 5043611000, zapísaná v Slovinskom obchodnom a súdnom registri, zast. Mgr. Martinom Guttmannom, MBA, advokátom, Palisády 36, 811 06 Bratislava, o návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, o odvolaní odporcu proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I č. k. 34CbPv/4/2013-342 zo dňa 15. 01. 2014 takto r o z h o d o l : Krajský súd v Bratislave odvolanie odporcu o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa uložil odporcovi povinnosť zdržať sa ponúkania, dodávania a uvádzania na trh alebo na tieto účely skladovania, alebo dovážania na trh na území Slovenskej republiky výrobky Meaxin 100 mg a 400 mg filmom obalené tablety vo výroku uznesenia súdu prvého stupňa špecifikované, alebo ktorékoľvek z nich až do uplynutia platnosti patentu P 287276 navrhovateľa v 1. rade, ktorý sa vzťahuje na územie Slovenskej republiky. Vo zvyšnej časti súd prvého stupňa návrh ako nedôvodný zamietol. Súčasne uložil navrhovateľom povinnosť v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia súdu o návrhu na nariadenie predbežného opatrenia podať žalobu vo veci samej. O trovách konania rozhodol tak, že o týchto rozhodne v konečnom rozhodnutí vo veci samej. Ako vyplýva z osvedčenia o doručení písomností (čl. 10 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1393/2007 z 13. novembra 2007 o doručovaní súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych a obchodných veciach v členských štátoch) napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa bolo odporcovi doručené dňa 11. 04. 2014. Podľa ust. § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do pätnástich dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Rozhodnutie súdu prvého stupňa o nariadení predbežného opatrenia bolo doručené odporcovi prostredníctvom slovinského súdu dňa 11. 04. 2014 (táto skutočnosť vyplýva z doručenky vrátenej poštou slovinskému súdu a následne zaslanej Okresnému súdu Bratislava I (č. l. 1 336). Dňa 12. 04. 2014 začala odporcovi plynúť pätnásťdňová lehota na podanie odvolania. Pätnásty deň lehoty pripadol na sobotu 26. 04. 2014 a preto posledným dňom lehoty na podanie odvolania bol pondelok 28. 04. 2014. Ako vyplýva z prezentačnej pečiatky Okresného súdu Bratislava I odvolanie odporcu proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa o nariadení predbežného opatrenia bolo podané osobne dňa 29. 04. 2014, pričom posledným dňom zákonnej pätnásťdňovej lehoty na podanie odvolania v zmysle ust. § 204 ods. 1 O.s.p. bol deň 28. 04. 2014. Podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Odporca síce v podanom odvolaní uvádza, že rozhodnutie súdu prvého stupňa mu bolo doručené dňa 14. 04. 2014, avšak táto skutočnosť odporuje listinným dôkazom založeným v spise, podľa ktorých rozhodnutie súdu prvého stupňa bolo odporcovi doručené dňa 11. 04. 2014. Z týchto dôvodov preto odvolací súd rozhodnutie súdu prvého stupňa podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. ako oneskorene podané odmietol. O trovách odvolacieho konania rozhodne súd prvého stupňa v konečnom rozhodnutí. Toto rozhodnutie prijal senát krajského súdu pomerom hlasov 3 : 0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e prípustné.