KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava13. 11. 2019plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4SaZ/7/2019 z 13. 11. 2019

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 13. novembra 2019, sp. zn. 4SaZ/7/2019, ECLI:SK:KSBA:2019:1019200911.3

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 4SaZ/7/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1019200911
Dátum vydania rozhodnutia: 14. 11. 2019
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ľubomír Šramko
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2019:1019200911.3

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: J. M., aktuálne s miestom pobytu v Pobytovom
tábore Rohovce, proti žalovanému: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, migračný úrad so sídlom
Pivonková 6, Bratislava v konaní o podaní žalobcu vo veciach azylu zo dňa 2.7.2019 takto

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave podanie žalobcu z 2.7.2019 o d m i e t a .
Žalobcovi nepriznáva náhradu trov konania.
Trovy vykonaných prekladov znáša Slovenská republika.

o d ô v o d n e n i e :

1. Dňa 2.7.2019 bolo Krajskému súdu v Bratislave ako správnemu súdu (ďalej len „súd“) doručené
nezrozumiteľné podanie žalobcu z 2.7.2019, ku ktorému bola priložená kópia rozhodnutia žalovaného
ČAS: MU-PO-40-82/2019-Ž z 3.6.2019.

2. Ako to súd zistil, doručené podanie žalobcu je nezrozumiteľné. Iba z k nemu priloženého rozhodnutia
Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ČAS: MU-PO-40-82/2019-Ž z 3.6.2019,
ktorým bola žiadosť žalobcu o azyl zamietnutá ako neprípustná by sa súd mohol domnievať, že podanie
sa týka tohto rozhodnutia. V podaní však nie je žiaden odkaz na akékoľvek rozhodnutie a neobsahuje
žiadne námietky či výhrady, ktoré by smerovali voči akémukoľvek rozhodnutiu.

3. Z dôvodov vyššie uvedených súd uznesením č. k. 4SaZ/7/2019-21 z 27.9.2019 vyzval žalobcu
na odstránenie vád podania (žaloby), doručeného súdu 2.7.2019. Pretože žalobca zjavne neovláda
slovenský jazyk, súd zabezpečil preklad uznesenia - výzvy z 27.9.2019 na odstránenie vád do jazyka
ukrajinského. V predmetnom uznesení - výzve na odstránenie vád súd konkretizoval v akom smere majú
byť vady doručeného podania (žaloby) odstránené, pričom na odstránenie vád súd stanovil lehotu 10 dní
od doručenia tohto uznesenia. Súčasne žalobcu poučil, že v prípade neodstránenia vád v stanovenej
lehote bude podanie (žaloba) odmietnuté, teda sa s ním nebude zaoberať. Uznesenie súdu z 27.9.2019
bolo žalobcovi v origináli a aj s jeho prekladom do jazyka ruského riadne doručené 17.10.2019, kedy
ho osobne prevzal.

4. V lehote 10 dní od doručenia rozhodnutia - výzvy, teda do 28.102019 (desiaty deň lehoty pripadol na
deň 27.10.2019, ktorý bol dňom pracovného pokoja) žalobca vady podania (žaloby) neodstránil, pričom
tak neurobil ani do dňa vydania tohto uznesenia o jeho odmietnutí, teda do 14.11.2019.

Podľa § 59 ods. 3 zák. č. 162/2015 Z.z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“): Ak sa v lehote
určenej správnym súdom podanie nedoplní alebo neopraví, správny súd podanie odmietne uznesením;
to neplatí, ak pre uvedený nedostatok možno v konaní pokračovať.

Podľa § 170 písm. a) SSP: Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania, ak žaloba
bola odmietnutá.



5. Ako to bolo vyššie uvedené, podanie žalobcu z 2.7.2019, doručené súdu toho istého dňa bolo
nezrozumiteľné, neúplné, nebolo z neho zrejmé ktorej veci sa týka a čo sleduje, pričom súd z týchto
dôvodov v konaní nemohol pokračovať. Žalobca i napriek výzve na odstránenie vád podania (žaloby)
ktorá mu bola vo forme uznesenia riadne doručená aj v jazyku ktorému rozumie nereagoval. Z týchto
dôvodov súd postupom podľa § 59 ods. 3 SSP podanie (žalobu) odmietol.
4. O trovách konania súd rozhodol s poukazom na § 170 písm. a) SSP.
6. Trovy vykonaných prekladov o výške ktorých rozhodne súd osobitným uznesením, znáša Slovenská
republika.

Poučenie:

Doručené uznesenie je právoplatné (§ 151 ods. 2 SSP).
Kasačnou sťažnosťou možno napadnúť právoplatné rozhodnutie krajského súdu. (§ 438 ods. 1 SSP)
Prípadná kasačná sťažnosť musí byť podaná v lehote jedného mesiaca od doručenia uznesenia
a podáva sa na Krajskom súde v Bratislave v počte vyhotovení, zodpovedajúcom počtu účastníkov
konania. (§ 443 SSP)
Kasačná sťažnosť je prípustná proti každému právoplatnému rozhodnutiu krajského súdu, ak tento
zákon neustanovuje inak. Kasačná sťažnosť nie je prípustná, ak sa opiera o iné dôvody, ako sú uvedené
v § 440, ak sa opiera o dôvody, ktoré sťažovateľ neuplatnil v konaní pred krajským súdom, v ktorom
bolo vydané napadnuté rozhodnutie, hoci tak urobiť mohol, ak smeruje len proti dôvodom rozhodnutia
krajského súdu. (§439 SSP)
V kasačnej sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 uviesť označenie
napadnutého rozhodnutia, údaj, kedy napadnuté rozhodnutie bolo sťažovateľovi doručené, opísanie
rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440 sa podáva
(ďalej len "sťažnostné body"), návrh výroku rozhodnutia (sťažnostný návrh). Sťažnostné body možno
meniť len do uplynutia lehoty na podanie kasačnej sťažnosti (§ 445 SSP).
Sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ musí byť v konaní o kasačnej sťažnosti zastúpený advokátom.
Kasačná sťažnosť a iné podania sťažovateľa alebo opomenutého sťažovateľa musia byť spísané
advokátom. Tieto povinnosti neplatia, ak má sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec
alebo člen, ktorý za neho na kasačnom súde koná alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické
vzdelanie druhého stupňa, ak ide o konania o správnej žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d), ak je
žalovaným Centrum právnej pomoci (§ 449 SSP).

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1019200911

  1. 13. 11. 2019Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4SaZ/7/2019 z 13. 11. 2019 (toto rozhodnutie)
  2. 13. 11. 2019Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 4SaZ/7/2019 z 13. 11. 2019