KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava27. 6. 2019plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 5Co/141/2019 z 27. 6. 2019

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 27. júna 2019, sp. zn. 5Co/141/2019, ECLI:SK:KSBA:2019:1518203387.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 5Co/141/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1518203387
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 06. 2019
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr Janka Richterová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2019:1518203387.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Janky Richterovej a členov
senátu JUDr. Juraja Považana a JUDr. Milana Chalupku v právnej veci žalobcu: Intrum Slovakia s.r.o., so
sídlom v Bratislave, Mýtna č. 48, IČO: 35 831 154, zastúpeného JUDr. Jánom Šoltésom, advokátom so
sídlom v Bratislave, Mýtna č. 48, proti žalovanému: Z. T., F.. XX.X.XXXX, T. T., P. F.. Č.. XX, zastúpenému
Centrum správnej pomoci Košice, občianske združenie, so sídlom v Košiciach, Tommašíkova č. 3, o
zaplatenie 446, 22 € s prísl., na odvolanie žalovaného proti rozsudku Okresného súdu Bratislava Vzo
dňa 8. februára 2019 č. k. 41 Csp/90/18-75, takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie žalovaného o d m i e t a .

Žalobcovi n e p r i z n á v a náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

1.Napadnutým rozsudkom súd prvej inštancie zaviazal žalovaného zaplatiť dlh zo zmluvy o pôžičke
č. XXXXXXX (uzavretá s Consumer Finance Holding, a. s. dňa 29.11.2013) vo výške 446,22 € s
príslušenstvom. Žalobcovi priznal náhradu trov konania v rozsahu 100%.

2. Proti tomuto rozsudku podal žalovaný odvolanie, prostredníctvom zvoleného zástupcu, dňa 28. marca
2019.

3. Skôr ako odvolací súd pristúpil k vecnému prejednaniu napadnutého rozsudku, zaoberal sa
včasnosťou podaného odvolania.

4. Podľa § 362 ods. 1 CSP odvolanie sa podáva v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

5. Podľa § 386 písm. a/ CSP odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene.
6. Žalovanému, riadne poučenému o možnosti podať odvolanie i o odvolacej lehote, bolo napadnuté
rozhodnutie súdu prvej inštancie doručené elektronicky dňa 8.3.2019. Posledný deň pätnásťdňovej
odvolacej lehoty pripadol na 23. marec 2019, sobotu, preto posledným dňom na podanie odvolania sa
stal najbližší pracovný deň, 25. marec 2019 (§ 121 ods. 4 CSP).
7. Žalovaný podal odvolanie na poštu dňa 28. marca 2019, po uplynutí odvolacej lehoty; o odpustenie
zmeškania lehoty nepožiadal (§ 122 CSP).
8. Z týchto dôvodov odvolací súd odvolanie žalovaného ako oneskorene podané odmietol podľa
ustanovenia § 386 písm. a/ CSP.
9. Žalobcovi nepriznal náhradu trov odvolacieho konania, keďže mu žiadne nevznikli (analogicky s §
396 ods. 1, § 255 ods. 1 CSP).
10. Rozhodnutie prijal senát odvolacieho súdu pomerom hlasov 3:0.



Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP) v lehote
dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý
rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy ( § 427 ods. 1 CSP).
Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).

Citované v ďalších rozhodnutiach

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1518203387

  1. 8. 2. 2019Rozsudok Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 41Csp/90/2018 z 8. 2. 2019
  2. 27. 6. 2019Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 5Co/141/2019 z 27. 6. 2019 (toto rozhodnutie)
  3. 27. 6. 2019Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 5Co/141/2019 z 27. 6. 2019