KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava29. 4. 2020plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 8Sa/77/2019 z 29. 4. 2020

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 29. apríla 2020, sp. zn. 8Sa/77/2019, ECLI:SK:KSBA:2020:1019201389.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 8Sa/77/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1019201389
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 04. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Blanka Malichová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2020:1019201389.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobkyne: S. P., nar. XX.XX.XXXX, bytom M. X/a, XXX XX W.
proti žalovanému: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, so sídlom Špitálska 8, 812 67 Bratislava, v
konaní o správnej žalobe v sociálnych veciach o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia orgánu verejnej
správy číslo: UPS/US1/SSVOPPKC2/SOC/2019/6634/RAL zo dňa 08.07.2019 v spojení s rozhodnutím
UPS/US1/SSVOPPKC1/SOC/2019/6788/RAL zo dňa 07.06.2019 takto

r o z h o d o l :

I. Žalobu zo dňa 11.10.2019, doručenú Krajskému súdu v Bratislave dňa 11.10.2019, odmieta.

II. Žiaden z účastníkov n e m á právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. Dňa 11.10.2019 bola Krajskému súdu v Bratislave (ďalej aj „súd“) doručená správna žaloba v
sociálnych veciach, (ďalej aj „žaloba“), ktorou sa žalobkyňa domáhala zrušenia rozhodnutia
žalovaného UPS/US1/SSVOPPKC2/SOC/ 2019/6634/ RAL zo dňa 08.07.2019 v spojení s
rozhodnutím UPS/US1/SSVOPPKC1/SOC/2019/6788/RAL zo dňa 07.06.2019 (ďalej len „napadnuté
rozhodnutia“). Z vyžiadaného administratívneho spisu žalovanej súd zistil, že rozhodnutie zo dňa
08.07.2019 bolo žalobkyni doručené do vlastných rúk dňa 15.07.2019 (tento dátum je uvedený na
origináli poštovej doručenky založenej v administratívnom spise žalovanej).

2. Podľa § 6 ods. 1 zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej aj „SSP“) správne súdy
v správnom súdnictve preskúmavajú na základe žalôb zákonnosť rozhodnutí orgánov verejnej správy,
opatrení orgánov verejnej správy a iných zásahov orgánov verejnej správy, poskytujú ochranu pred
nečinnosťou orgánov verejnej správy a rozhodujú v ďalších veciach ustanovených týmto zákonom.
Pri preskúmavaní zákonnosti rozhodnutia súd skúma, či žalobou napadnuté rozhodnutie je v súlade s
právnym poriadkom Slovenskej republiky, najmä s hmotnými a procesnými administratívnymi predpismi.

3. Podľa § 6 ods. 2 písm. c/ SSP, správne súdy rozhodujú v konaniach o správnych
žalobách v sociálnych veciach.

4. Podľa § 199 ods. 1 písm. a/ SSP, sociálnymi vecami sa na účely tohto zákona rozumie rozhodovanie
Sociálnej poisťovne.

5. Podľa § 199 ods. 3 SSP, ak nie je v tejto hlave ustanovené inak, použijú sa na konanie v sociálnych
veciach ustanovenia o konaní o všeobecnej správnej žalobe.

6. Podľa § 181 ods. 1 SSP, fyzická osoba alebo právnická osoba musí správnu žalobu podať v lehote
dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej
správy, proti ktorému smeruje, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.



7. Podľa § 69 ods. 4 SSP, lehota určená podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa skončí uplynutím toho
dňa, ktorý svojím pomenovaním alebo číselným označením zodpovedá dňu, v ktorom sa stala udalosť
určujúca začiatok lehoty. Ak chýba tento deň v poslednom mesiaci lehoty, končí sa lehota uplynutím
posledného dňa tohto mesiaca.

8. Podľa § 97 SSP, ak tento zákon neustanovuje inak, správny súd kedykoľvek počas konania prihliada
na to, či sú splnené podmienky, za ktorých môže správny súd konať a rozhodnúť (ďalej len „procesné
podmienky“).

9. Podľa § 194 ods. 2 SSP, ak nie je v tejto hlave ustanovené inak, použijú sa na konanie vo veciach
správneho trestania ustanovenia o konaní o všeobecnej správnej žalobe.

10. Podľa § 181 ods. 1 SSP, fyzická osoba alebo právnická osoba musí správnu žalobu podať v lehote
dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej
správy, proti ktorému smeruje, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

11. Podľa § 98 ods. 1 písm. d/ SSP, správny súd uznesením odmietne žalobu, ak
bola podaná oneskorene.

12. Správny súdny poriadok v ust. § 181 ods. 1 SSP zakotvuje subjektívnu lehotu na podanie
správnej žaloby v sociálnych veciach. V uvedenom prípade je pre posúdenie včasnosti podania žaloby
daná dvojmesačná lehota, ktorá začína plynúť od okamihu doručenia resp. oznámenia napadnutého
rozhodnutia žalobcovi.

13. Z obsahu vyžiadaného administratívneho spisu žalovaného jednoznačne vyplýva, že rozhodnutie
zo dňa 08.07.2019 bolo žalobkyni doručené do vlastných rúk dňa 15.07.2019, pričom táto skutočnosť
je preukázaná založenou poštovou doručenkou, ktorá má povahu verejnej listiny a teda pokiaľ nie je
preukázaný opak, údaje na nej sa považujú za pravdivé (uznesenie Najvyššieho súdu SR zo dňa 27. 10.
2010, sp. zn. 4 Cdo 240/2010). Vzhľadom na skutočnosť, že lehota na podanie žaloby je počítaná na
mesiace, v zmysle ust. § 69 ods. 4 SSP sa skončí uplynutím toho dňa, ktorý svojím pomenovaním alebo
číselným označením zodpovedá dňu, v ktorom sa stala udalosť určujúca začiatok lehoty. Subjektívna
lehota na podanie žaloby začala žalobkyni plynúť prevzatím napadnutého rozhodnutia, dňa 15.07.2019
a uplynula dňa 15.09.2019. Žalobkyňa podala žalobu až dňa 11.10.2019, teda po zákonom určenej
lehote.

14. Nakoľko žaloba bola podaná zjavne oneskorene, súd rozhodol tak, že žalobu s poukazom na ust.
§ 98 ods. 1 písm. d/ SSP odmietol.

15. Súd upozorňuje aj na to, že napadnuté rozhodnutie žalovaného je rozhodnutie procesného
charakteru, ktoré nie je konečným rozhodnutím vo veci a ktorým žalobkyňa nebola ukrátená na svojich
právach. Týmto rozhodnutím sa vec opäť vracia do štádia správneho konania pred orgánom prvého
stupňa, a preto na jej subjektívnych právach s konečnou platnosťou nič nemení.

16. Okrajovo súd dopĺňa, že došlo aj k oneskorenému podaniu žaloby voči rozhodnutiu zo dňa
07.06.2019, ktoré naviac spĺňa podmienky zakotvené v ust. § 7 písm. e/ SSP, podľa ktorého
správne súdy nepreskúmavajú rozhodnutia orgánov verejnej správy a opatrenia orgánov verejnej správy
predbežnej, procesnej alebo poriadkovej povahy, ak nemohli mať za následok ujmu na subjektívnych
právach účastníka konania. Nakoľko rozhodnutie zo dňa 07.03.2019 je znalecký posudok a teda je
rozhodnutím tvoriacim podkladový odborný materiál pre vydanie konečného rozhodnutia, t.j. takého,
ktoré v konečnom dôsledku môže ovplyvniť subjektívne práva žalobkyne, nemôže byť predmetom
súdneho prieskumu.

17. O trovách konania súd rozhodol s poukazom na § 170 písm. a/ SSP tak, že žiaden z účastníkov
konania nemá právo na náhradu trov konania, ak bola žaloba odmietnutá.

Poučenie:



Doručené uznesenie je právoplatné (§ 151 ods. 2 SSP).
Kasačnou sťažnosťou možno napadnúť právoplatné rozhodnutie krajského súdu. (§ 438 ods. 1 SSP)
Prípadná kasačná sťažnosť musí byť podaná v lehote jedného mesiaca od doručenia uznesenia a
podáva sa na Krajskom súde v Bratislave v počte vyhotovení, zodpovedajúcom počtu účastníkov
konania. (§ 443 SSP)
Kasačná sťažnosť je prípustná proti každému právoplatnému rozhodnutiu krajského súdu, ak tento
zákon neustanovuje inak. Kasačná sťažnosť nie je prípustná, ak sa opiera o iné dôvody, ako sú uvedené
v § 440, ak sa opiera o dôvody, ktoré sťažovateľ neuplatnil v konaní pred krajským súdom, v ktorom
bolo vydané napadnuté rozhodnutie, hoci tak urobiť mohol, ak smeruje len proti dôvodom rozhodnutia
krajského súdu. (§439 SSP)
V kasačnej sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 uviesť označenie
napadnutého rozhodnutia, údaj, kedy napadnuté rozhodnutie bolo sťažovateľovi doručené, opísanie
rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440 sa podáva
(ďalej len "sťažnostné body"), návrh výroku rozhodnutia (sťažnostný návrh). Sťažnostné body možno
meniť len do uplynutia lehoty na podanie kasačnej sťažnosti (§ 445 SSP).
Sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ musí byť v konaní o kasačnej sťažnosti zastúpený advokátom.
Kasačná sťažnosť a iné podania sťažovateľa alebo opomenutého sťažovateľa musia byť spísané
advokátom. Tieto povinnosti neplatia, ak má sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec
alebo člen, ktorý za neho na kasačnom súde koná alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické
vzdelanie druhého stupňa, ak ide o konania o správnej žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d), ak je
žalovaným Centrum právnej pomoci (§ 449 SSP).

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1019201389

  1. 29. 4. 2020Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 8Sa/77/2019 z 29. 4. 2020 (toto rozhodnutie)
  2. 29. 4. 2020Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 8Sa/77/2019 z 29. 4. 2020