KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava26. 1. 2020plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 7Sa/79/2019 z 26. 1. 2020

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 26. januára 2020, sp. zn. 7Sa/79/2019, ECLI:SK:KSBA:2020:1019201390.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 7Sa/79/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1019201390
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 01. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Beata Jurgošová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2020:1019201390.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: F. G., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom T. X/a, XXX XX
R. proti žalovanému: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Špitálska 8, 812 67 Bratislava v konaní
o správnej žalobe v sociálnych veciach z 11.10.2019 proti rozhodnutiam žalovaného č.: UPS/US1/
SSVOPPKPC2/SOC/2019/6633/RAL zo dňa 08.07.2019 a č. UPS/US1/SSVOPPKPC1/SOC/2019/6788
zo dňa 07.06.2019 takto:

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave žalobu o d m i e t a.
Žalobcovi nepriznáva náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Dňa 11.10.2019 bola osobne do podateľne Krajskému súdu v Bratislave (ďalej aj ako „správny súd“
alebo „tunajší súd“) doručená správna žaloba v sociálnych veciach proti rozhodnutiam žalovaného č.:
UPS/US1/SSVOPPKPC2/SOC/2019/6633/RAL zo dňa 08.07.2019, ktorým bolo zrušené rozhodnutie
Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava č.: BA4/RPPNKŤZP/SOC/2019/132865-14 zo dňa
19.03.2019, ktorým nebolo vyhovené žiadosti žalobcu o kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich
s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia a č. UPS/US1/
SSVOPPKPC1/SOC/2019/6788 zo dňa 07.06.2019, ktorým žalobcovi nebol navrhnutý peňažný
príspevok na kompenzáciu výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne,
obuvi a bytového zariadenia.
Podľa § 53 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného
postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o peňažných príspevkoch“):
(1) Na konanie vo veciach kompenzácie, na konanie o preukaze a na konanie o parkovacom preukaze
sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní s odchýlkami uvedenými v odseku 2, ak tento zákon
neustanovuje inak.
(2) Ustanovenia § 18 ods. 3, § 33 ods. 2, § 60, § 61 až 68 všeobecného predpisu o správnom konaní
sa nevzťahujú na konanie vo veciach kompenzácie, na konanie o preukaze a na konanie o parkovacom
preukaze.
Podľa § 24 ods. 1 zákona č. 71/1667 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), dôležité písomnosti,
najmä rozhodnutia, výzvy a predvolania, sa doručujú do vlastných rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa
preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.
Podľa § 181 ods. 1 zák. č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“), fyzická osoba
alebo právnická osoba musí správnu žalobu podať v lehote dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia
orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej správy, proti ktorému smeruje, ak tento zákon
alebo osobitný predpis neustanovuje inak.
Podľa § 181 ods. 4 SSP, zmeškanie lehoty podľa odsekov 1 až 3 nemožno odpustiť.
Podľa § 98 ods. 1 písm. d) SSP, správny súd uznesením odmietne žalobu, ak bola podaná oneskorene.
Podľa § 170 písm. a) SSP, žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania, ak žaloba
bola odmietnutá.



Z vyjadrenia žalovaného zo dňa 11.11.2019 vyplýva, že napadnuté rozhodnutia boli žalobcovi doručené
(oznámené) prvostupňovým správnym orgánom dňa 15.07.2019 pracovníčkou tohto správneho orgánu,
kedy ho žalobca osobne prevzal. S poukazom na vyššie citované ustanovenie § 181 ods. 1 SSP bolo
možné proti nim podať správnu žalobu v lehote 2 mesiacov od ich oznámenia. Dvojmesačná lehota na
prípadné podanie žaloby proti napadnutým rozhodnutiam začala teda žalobcovi plynúť dňom oznámenia
- 15.07.2019 a skončila sa dňom 16.09.2019 (pondelok), pretože posledný deň dvojmesačnej lehoty
(15.09.2019) pripadol na nedeľu. Žalobca doručil osobne do podateľne správnemu súdu žalobu dňa
11.10.2019, teda oneskorene - 25. deň po poslednom dni, určenej SSP na jej podanie.
Pretože súd zistil, že žaloba bola podaná oneskorene, rozhodol tak, ako to je uvedené vo výrokovej
časti tohto uznesenia.
O trovách konania súd rozhodol podľa § 170 písm. a) SSP z dôvodu, že žaloba bola odmietnutá.

Poučenie:

: Doručené uznesenie je právoplatné (§ 151 ods. 2 SSP).
Kasačnou sťažnosťou možno napadnúť právoplatné rozhodnutie krajského súdu. (§ 438 ods. 1 SSP)
Prípadná kasačná sťažnosť musí byť podaná v lehote jedného mesiaca od doručenia uznesenia
a podáva sa na Krajskom súde v Bratislave v počte vyhotovení, zodpovedajúcom počtu účastníkov
konania. (§ 443 SSP)
Kasačná sťažnosť je prípustná proti každému právoplatnému rozhodnutiu krajského súdu, ak tento
zákon neustanovuje inak. Kasačná sťažnosť nie je prípustná, ak sa opiera o iné dôvody, ako sú uvedené
v § 440, ak sa opiera o dôvody, ktoré sťažovateľ neuplatnil v konaní pred krajským súdom, v ktorom
bolo vydané napadnuté rozhodnutie, hoci tak urobiť mohol, ak smeruje len proti dôvodom rozhodnutia
krajského súdu. (§439 SSP)
V kasačnej sťažnosti sa musí okrem všeobecných náležitostí podania podľa § 57 uviesť označenie
napadnutého rozhodnutia, údaj, kedy napadnuté rozhodnutie bolo sťažovateľovi doručené, opísanie
rozhodujúcich skutočností, aby bolo zrejmé, v akom rozsahu a z akých dôvodov podľa § 440 sa podáva
(ďalej len "sťažnostné body"), návrh výroku rozhodnutia (sťažnostný návrh). Sťažnostné body možno
meniť len do uplynutia lehoty na podanie kasačnej sťažnosti (§ 445 SSP).
Sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ musí byť v konaní o kasačnej sťažnosti zastúpený advokátom.
Kasačná sťažnosť a iné podania sťažovateľa alebo opomenutého sťažovateľa musia byť spísané
advokátom. Tieto povinnosti neplatia, ak má sťažovateľ alebo opomenutý sťažovateľ, jeho zamestnanec
alebo člen, ktorý za neho na kasačnom súde koná alebo ho zastupuje, vysokoškolské právnické
vzdelanie druhého stupňa, ak ide o konania o správnej žalobe podľa § 6 ods. 2 písm. c) a d), ak je
žalovaným Centrum právnej pomoci (§ 449 SSP).

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1019201390

  1. 26. 1. 2020Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 7Sa/79/2019 z 26. 1. 2020 (toto rozhodnutie)
  2. 26. 1. 2020Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 7Sa/79/2019 z 26. 1. 2020