Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 4Sa/93/2017 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1017200029 Dátum vydania rozhodnutia: 09. 07. 2021 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Michaela Stankociová ECLI: ECLI:SK:KSBA:2021:1017200029.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobcu: Y. W. (W.), narodený XX.XX.XXXX, bytom L. P. XXXX/ XA, U., proti žalovanému: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, so sídlom Pribinova 2, Bratislava, v konaní o žalobe proti inému zásahu orgánu verejnej správy, takto r o z h o d o l : I. Krajský súd v Bratislave konanie zastavuje. II. Žalobcovi bude po právoplatnosti tohto uznesenia vrátený súdny poplatok za podanú žalobu vo výške 43,30 eur prostredníctvom centrálneho systému evidencie poplatkov - Slovenská pošta a.s.. o d ô v o d n e n i e : 1 Žalobou doručenou Krajskému súdu v Bratislave dňa 09.01.2017 (ďalej len „správny súd“ alebo „krajský súd“), sa žalobca domáhal vydania uznesenia, ktorým by správny súd žalovanému uložil povinnosť zmeniť priezvisko žalobcu v systéme registra obyvateľov REGOB, spravovanom žalovaným, z priezviska „W.“ na priezvisko „W.“. 2 Keďže poplatok za žalobu pri jej podaní zaplatený nebol, krajský súd dňa 26.02.2018 vyzval žalobcu na jeho zaplatenie vo výške 50,- eur v lehote 10 dní odo dňa doručenia predmetnej výzvy. Žalobcu zároveň poučil v zmysle § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“), že ak poplatok v lehote zaplatený nebude, konanie zastaví. 3 Podľa § 14 ods. 4 prvej vety, zákona o súdnych poplatkoch, v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie. 4 Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku <https:// www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/> okrem § 357 písm. a) <https://www.slov-lex.sk/ pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/>. 5 Podľa § 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (CSP), podľa tohto zákona sa postupuje, ak je daná právomoc súdu, pokiaľ Civilný mimosporový poriadok, Správny súdny poriadok alebo iný zákon neustanovuje inak. 6 Podľa § 25 zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (SSP), ak tento zákon neustanovuje inak, použijú sa na konanie pred správnym súdom primerane ustanovenia prvej a druhej časti Civilného sporového poriadku okrem ustanovení o intervencii. Ak niektorá otázka nie je riešená ani v Civilnom sporovom poriadku, správny súd postupuje primerane podľa základných princípov konania tak, aby sa naplnil účel správneho súdnictva. 7 Podľa § 111 ods. 1 CSP, do vlastných rúk sa doručuje tak, že adresát potvrdí prijatie písomnosti na potvrdení o doručení písomnosti (ďalej len "doručenka"); údaje v doručenke sa považujú za pravdivé, ak nie je dokázaný opak. Doručenka je verejnou listinou. 8 Podľa § 99 písm. h) SSP, správny súd konanie uznesením zastaví, ak tak ustanoví tento zákon alebo osobitný predpis. 9 Podľa § 5 ods. 1 písm. a zákona o súdnych poplatkoch, poplatková povinnosť vzniká podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť. 10 Podľa § 5 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch, právoplatným uznesením súdu o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku poplatková povinnosť v celom rozsahu zaniká. 11 Podľa § 8 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, poplatok za podanie návrhu alebo žiadosti, poplatok za uplatnenie námietky zaujatosti v konkurznom konaní alebo reštrukturalizačnom konaní podľa osobitného predpisu a poplatok za konanie o dedičstve je splatný vznikom poplatkovej povinnosti. 12 Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania alebo dovolania, prvostupňový súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 13 Podľa § 10 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch pre nezaplatenie poplatku súd podľa § 9 konanie nezastaví, ak a) už začal konať vo veci samej, b) došlo k rozšíreniu žaloby, rozšíreniu návrhu, k podaniu vzájomnej žaloby alebo vzájomného návrhu v tej istej veci po tom, ako začal konať vo veci samej, c) žiada zaplatenie poplatku vo výške odporujúcej úprave podľa tohto zákona, d) vznikla poplatková povinnosť poplatníkovi podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, e) do uplynutia lehoty na zaplatenie súdneho poplatku bol podaný návrh na priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov, ktorému súd vyhovel; ak súd návrhu vyhovie len sčasti, vyzve poplatníka na zaplatenie súdneho poplatku v takom rozsahu, ktorého sa oslobodenie netýka. 14 Podľa § 10 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom podľa odseku 1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. Prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku aj vtedy, ak bolo konanie prerušené podľa osobitného predpisu a správca v ňom pokračuje namiesto poplatníka. 15 Podľa § 11 ods. 3 poslednej vety zákona o súdnych poplatkoch, v konaní pred správnym súdom sa poplatok vráti, ak sa konanie zastavilo, ak sa správna žaloba, kasačná sťažnosť alebo žaloba na obnovu konania odmietla alebo vzala späť pred prejednaním veci. 16 Podľa § 11 ods. 4 prvej vety zákona o súdnych poplatkoch, okrem poplatku v konaní o rozvod manželstva a poplatku, ktorý sa vracia podľa odseku 1, sa poplatok alebo jeho časť (preplatok) vracia krátený o 1 %, najmenej však 6,70 eura. 17 Podľa § 11 ods. 6 zákona o súdnych poplatkoch, orgány uvedené v § 3, ktoré sú zapojené do centrálneho systému evidencie poplatkov, zašlú bez zbytočného odkladu odpis právoplatného rozhodnutia o vrátení poplatku alebo preplatku prevádzkovateľovi systému, ktorý poplatok alebo preplatok vráti najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia odpisu právoplatného rozhodnutia o vrátení poplatku alebo preplatku; ak orgán štátnej správy súdov alebo orgán prokuratúry nevydal rozhodnutie, zašle písomné upovedomenie o spôsobe vybavenia sťažnosti podľa osobitného zákona7) <https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/71/20201001.html> a prevádzkovateľ systému vráti poplatok najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia písomného upovedomenia. 18 Krajský súd má z poštovej doručenky založenej v súdnom spise preukázané, že žalobca prevzal výzvu na zaplatenie súdneho poplatku do vlastných rúk dňa 05.03.2018. V zmysle § 111 ods. 1 CSP je poštová doručenka verejnou listinou a údaje na nej uvedené sa považujú za pravdivé kým nie je dokázaný opak. Lehota na úhradu súdneho poplatku žalobcovi začala plynúť nasledujúci deň po doručení výzvy, teda dňa 06.03.2018 a skončila uplynutím posledného dňa lehoty, teda dňa 15.03.2018. Súdny poplatok v stanovenej lehote uhradený nebol. Až po jej márnom uplynutí bol dňa 20.03.2018 súdny poplatok uhradený pripísaním na účet centrálneho systému evidencie poplatkov - Slovenská pošta, a.s.. 19 Vzhľadom na uvedené skutočnosti a citované zákonné ustanovenia krajský súd rozhodol tak, že konanie zastavil postupom podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch v spojení s § 99 písm. h) SSP z dôvodu, že žalobca nezaplatil súdny poplatok za správnu žalobu v stanovenej lehote a zároveň nebol naplnený žiaden z dôvodov uvedených v § 10 ods. 2 a 3 zákona o súdnych poplatkoch. 20 Správny súd zároveň rozhodol o vrátení súdneho poplatku, ktorý žalobca uhradil po stanovenej lehote a v čase, kedy tým už nemohol zvrátiť zastavenie konania. Žalobcovi vracia súdny poplatok 50,- eur krátený v zmysle § 11 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch o 6,70 eur, teda vo výške 43,30 eur. 21 Napriek skutočnosti, že správny súd v predmetnom prípade vydáva rozhodnutie, ktorým sa konanie končí, o nároku na náhradu trov konania nerozhodol, keďže k zastaveniu konania došlo pre nezaplatenie súdneho poplatku za žalobu v súlade s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ktorý ako lex specialis vo vzťahu k CSP a SSP ako lex generalis takýto následok (zastavenie konania) s nesplnením poplatkovej povinnosti spája. V danom prípade naviac nejde o vzťah medzi účastníkmi konania, medzi ktorými by bolo treba vysporiadať otázku náhrady trov konania, ale o vzťah štátu a poplatníka. Okrem uvedeného, zo znenia § 6 ods. 2 zákona č. 549/2003 Z. z. o súdnych úradníkoch, vyplýva, že súd pod menom vyššieho súdneho úradníka nemôže vydať rozhodnutie, proti ktorému zákon pripúšťa odvolanie alebo kasačnú sťažnosť a teda nemôže rozhodnúť o nároku na náhradu trov konania. Za daných okolností je naviac rozhodovanie o prípadných trovách konania bezpredmetné, vzhľadom na skutočnosť, že sa žalovaný o predmetnom konaní ani nedozvedel a nadbytočné sa javí aj doručovanie mu rozhodnutia o zastavení konania. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná kasačná sťažnosť. Proti uzneseniu správneho súdu vydanému súdnym úradníkom je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať účastník konania a osoba zúčastnená na konaní podľa § 41 ods. 2 SSP, ak bolo uznesenie vydané v ich neprospech a to v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na správnom súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhodne správny súd, ktorý napadnuté uznesenie vydal, spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, správny súd sťažnosť zamietne. Ak je sťažnosť dôvodná, správny súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom správneho súdu (§ 152 a nasl. SSP).