KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Bratislava30. 5. 2024plný text

Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 3CoPr/4/2023 z 30. 5. 2024

CitáciaUznesenie Krajského súdu Bratislava z 30. mája 2024, sp. zn. 3CoPr/4/2023, ECLI:SK:KSBA:2024:1113201463.1

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Krajský súd Bratislava 3CoPr/4/2023 1113201463 30. 05. 2024 JUDr. Roman Bolebruch ECLI:SK:KSBA:2024:1113201463.1

Uznesenie Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Romana Bolebrucha a sudcov Mgr. Patricie Skotnickej a JUDr. Miroslavy Saxovej v spore žalobcu: T. Q., M.. X.XX.XXXX, P. C. XXX, S. P. F., P.. P..D..G.., B. X, X, Q., I.Č.: XX XXX XXX, proti žalovanému: Ž. P. D., B. X, Q., I.: XX XXX XXX, o zaplatenie mzdových nárokov s príslušenstvom, na odvolanie žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I č.k. 8Cpr/1/2013-851, zo dňa 30.1.2023, takto rozhodol: Odvolací súd odvolanie žalobcu o d m i e t a. Žalovanému nárok na náhradu trov odvolacieho konania nepriznáva. odôvodnenie: 1. Napadnutým rozsudkom súd prvej inštancie zamietol žalobu a žalobcovi uložil povinnosť zaplatiť žalovanému náhradu trov konania v rozsahu 100 % s tým, že o výške náhrady trov konania rozhodne po právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej. 2. Proti rozsudku podal odvolanie žalobca a žiadal napadnutý rozsudok zmeniť a žalobe vyhovieť, resp. zrušiť a vrátiť vec na ďalšie konanie. 3. Odvolací súd prejednal odvolanie žalobcu bez nariadenia odvolacieho pojednávania podľa § 385 ods. 1 CSP a contrario a dospel k záveru, že odvolanie je potrebné odmietnuť. 4. Podľa § 121 ods. 2 CSP do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. 5. Podľa § 121 ods. 5 CSP lehota je zachovaná, ak sa v posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak je podanie urobené elektronickými prostriedkami doručené súdu mimo pracovného času. 6. Podľa § 362 ods. 1 CSP odvolanie sa podáva v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti ktorého rozhodnutiu smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. 7. Podľa § 386 písm. a) CSP odvolací súd odmietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene. 8. Pred posudzovaním dôvodnosti podaného odvolania pristúpil odvolací súd ku skúmaniu podmienok prípustnosti odvolania, ktorých absencia predstavuje vadu, pre ktorú nemožno v odvolacom konaní pokračovať a odvolanie je potrebné odmietnuť. Jednou z týchto podmienok prípustnosti odvolania je včasnosť jeho kvalifikovaného podania.

9. Rozsudok Okresného súdu Bratislava I č.k. 8Cpr/1/2013-851, zo dňa 30.1.2023, bol doručený právnemu zástupcovi žalobcu dňa 13.2.2023. Zákonná pätnásťdňová lehota na podanie odvolania proti predmetnému rozsudku (§ 362 ods. 1 CSP) začala žalobcovi plynúť dňa 14.2.2023, teda v deň nasledujúci po dni, kedy nastala skutočnosť určujúca začiatok plynutia lehoty (§ 121 ods. 2 CSP). Posledným dňom na podanie odvolania proti predmetnému uzneseniu bol deň 28.2.2023. Žalobca podal odvolanie dňa 1.3.2023 (podľa potvrdenia o odoslaní podania na č.l. 876/, doručenky na č.l. 877/ i výsledku informatívneho overenia podpisov a pečatí v elektronickej správe na č.l. 878/). 10. Na základe uvedeného, keď žalobca podal odvolanie po uplynutí zákonnej pätnásťdňovej lehoty, odvolací súd odvolanie žalobcu podľa § 386 písm. a) CSP ako oneskorene podané odmietol. 11. O nároku na náhradu trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 255 ods. 1 CSP v spojení s § 262 ods. 1 a § 396 ods. 1 CSP tak, že úspešnému žalovanému nárok na náhradu trov odvolacieho konania nepriznal, nakoľko z obsahu spisu vyplýva, že mu žiadne trovy odvolacieho konania nevznikli. 12. Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Bratislave pomerom hlasov 3:0. Poučenie: Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP) v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy ( § 427 ods. 1 CSP). Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP). V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 8Cpr/1/2013

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje