KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozhodnutieKrajský súd Banská Bystrica20. 6. 2012plný textcitované 1×

Rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/12/2012 z 20. 6. 2012

CitáciaRozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica z 20. júna 2012, sp. zn. 16Co/12/2012, ECLI:SK:KSBB:2012:6410212758.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 16Co/12/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6410212758
Dátum vydania rozhodnutia: 21. 06. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Štefan Baláž
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2012:6410212758.1

Rozhodnutie
Krajský súd v Banskej Bystrici v senáte zloženom z predsedu senátu Mgr. Štefana Baláža, sudcov JUDr.
Alexandra Mojša a JUDr. Ivice Hanuskovej, v právnej veci navrhovateľa Mariána Piovarčiho - M. P.
nákup, sprostredkovanie predaj, Žiar nad Hronom, SNP č. 129, IČO: 10 935 444, zastúpeného JUDr.
Evou Považanovou, advokátkou, Žiar nad Hronom, Dr. Janského č. 4/406, proti odporcovi: ALLIANZ -
Slovenská poisťovňa, a. s., Bratislava, Dostojevského rad č. 4, IČO: 00 151 700, o zaplatenie 1.014,02
EUR, na odvolanie navrhovateľa proti rozsudku Okresného súdu Žiar nad Hronom, č. k. 9C/21/2011-115
zo dňa 24. 11. 2011, takto

r o z h o d o l :

Krajský súd mení rozsudok okresného súdu tak, že odporca je povinný zaplatiť navrhovateľovi 1.014,02
EUR do troch dní.
Odporca je povinný nahradiť navrhovateľovi trovy prvostupňového konania pozostávajúce z trov
právneho zastúpenia v sume 504,01 EUR k rukám JUDr. Evy Považanovej, advokátky, Žiar nad Hronom,
Dr. Jánskeho č. 4/406 do troch dní.

Odporca je povinný nahradiť navrhovateľovi trovy odvolacieho konania pozostávajúce z trov právneho
zastúpenia v odvolacom konaní v sume 68,82 EUR k rukám JUDr. Evy Považanovej, advokátky, Žiar
nad Hronom, Dr. Jánskeho č. 4/406 do troch dní.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom okresný súd zamietol návrh, ktorým sa navrhovateľ domáhal zaplatenia
sumy 1.061,92 EUR spolu s 9 % úrokom z omeškania ročne od 03. 03. 2009 do zaplatenia z titulu
bezdôvodného obohatenia odporcu. Predmetom konania bol vyčíslený úrok z omeškania z peňažného
plnenia, ktoré poskytol navrhovateľ v prospech odporcu bez právneho dôvodu na tom základe, že dňa
03. 08. 2004 navrhovateľ uzatvoril s odporcom niekoľko zmlúv o poistení zodpovednosti za škodu
spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na dobu neurčitú. Išlo o poistné zmluvy č. 8013293694,
8013293736, 8013293835, 8013293975, 8013294304, 8013294429, ktoré zanikli ku dňu 01. 03. 2006,
resp. poistná zmluva č. 8013294387 zanikla k 01. 05. 2006 z toho dôvodu, že navrhovateľ nezaplatil
poistné do jedného mesiaca odo dňa splatnosti poistného. Navrhovateľ podľa poistných zmlúv odporcovi
ďalej platil sumy poistného a až v roku 2008 sa dozvedel o zániku poistných zmlúv. Následne uplatnil
nárok na vrátenie plnenia prijatého odporcom ako plnenia bez právneho dôvodu. Odporca po započítaní
vzájomnej pohľadávky poskytol navrhovateľovi dňa 05. 02. 2009 plnenie vo výške 3.357,83 EUR.
Návrhom na začatie konania doručeným súdu 30. 12. 2008 navrhovateľ uplatnil nárok na zaplatenie
vyčísleného úroku z omeškania od 01. 05. 2006 do 05. 02. 2009, resp. pri jednej zmluve za obdobie
od 02. 08. 2006 do 02. 03. 2009, keď došlo zo strany odporcu k dobrovoľnému plneniu sumy 3.357,83
EUR. Navrhovateľ vyčíslil úrok zo zmluvy č. 8013293736 vo výške 63,53 EUR, č. 8013293835 vo výške
117,10 EUR, č. 8013293975 vo výške 417,91 EUR, č. 8013294304 vo výške 73,47 EUR, č. 8013294429
vo výške 92,29 EUR, č. 8013294387 vo výške 297,62 EUR, spolu vo výške 1.061,92 EUR. Potom, ako
odporca dobrovoľne zaplatil sumu 47,90 EUR, navrhovateľ zobral návrh v tejto časti a tiež v časti úroku z
omeškania vo výške 9 % ročne z celej uplatnenej sumy 1.061,92 EUR od 03. 03. 2009 do zaplatenia späť.



V tejto časti okresný súd konanie zastavil rozsudkom č. k. 9C/21/2011 - 75 z 14. 04. 2011, ktorým súčasne
vo zvyšku návrh zamietol, keď si osvojil, že odporca sa nedostal do omeškania, pretože požadované
plnenie bol povinný vrátiť až na výzvu navrhovateľa z 11. 12. 2008. V uvedenej výzve navrhovateľ
uplatnil vrátenie plnenia v lehote 14 dní, ktorá uplynula 26. 12. 2008. Odporca bol v omeškaní s plnením
až od 27. 12. 2008 do 05. 02. 2009, resp. 02. 03. 2009, kedy navrhovateľovi plnil. Za uvedené obdobie
patrí navrhovateľovi úrok z omeškania vo výške 47,90 EUR, ktorý odporca navrhovateľovi uhradil 01.
02. 2011. Okresný súd urobil právny záver, podľa ktorého premlčaním práva na splnenie hlavného
peňažného záväzku došlo zároveň k premlčaniu práva na vyčíslený úrok z omeškania. Okresný súd
začatie plynutia dvojročnej subjektívnej premlčacej lehoty ohraničil dňom 11. 12. 2008, kedy navrhovateľ
vyzval odporcu na vydanie bezdôvodného obohatenia. Prihliadol na vznesenú námietku premlčania,
ktorá navrhovateľovi začala plynúť dňom 11. 12. 2008, pretože navrhovateľ svoj návrh uplatnil na súde
až 30. 12. 2010.

V dôsledku odvolania podaného navrhovateľom Krajský súd v Banskej Bystrici uznesením č.
k.16Co/212/2011- 99 z 25. 08. 2011 rozsudok okresného súdu zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.
Nadriadený súd uviedol, že okresný súd prihliadol na námietku premlčania z nesprávnych dôvodov,
nesprávne vec právne posúdil a v dôsledku toho neprihliadol na dôležité skutkové okolnosti, ktoré
mali vplyv na v žalobe vyčíslený úrok z omeškania, pri ktorom sa premlčacia lehota počíta podľa § 110
ods. 3 Občianskeho zákonníka. Žalobou navrhovateľ uplatnil kvantifikovaný úrok z omeškania z plnení
poskytnutých odporcovi od 01. 05. 2006 do vrátenia bezdôvodného obohatenia 05. 02. 2009, resp. v
prípade jednej zmluvy od 09. 11. 2006 do 02. 03. 2009. Pokiaľ navrhovateľ nárok uplatnil na súde 30.
12. 2010, trojročná premlčacia lehota podľa § 110 ods. 3 OZ sa nemohla vzťahovať na vyčíslenie úroku
z omeškania za peňažné plnenia, ktoré navrhovateľ poskytol od 30. 12. 2007 a to až do vrátenia plnenia
bez právneho dôvodu zo strany odporcu. Potom úrok z omeškania vyčíslený denne za obdobie od 30. 12.
2007, do 05. 02. 2009 resp. od 30. 12. 2007 do 02. 03. 2009 nemohol byť premlčaný. V ďalšom konaní
mal okresný súd znovu posúdiť, či navrhovateľ uplatnil právo na úrok z omeškania včas a vysporiadať
sa so začiatkom plynutia premlčacej lehoty ako aj s námietkou premlčania, ktorú vzniesol odporca. Pri
vyčíslení úroku z omeškania mal vychádzať z toho, že úrok z omeškania sa premlčuje postupne každým
dňom omeškania so zaplatením dlhu v premlčacej lehote troch rokov podľa § 110 ods. 3 Občianskeho
zákonníka.

Okresný súd aj v ďalšom konaní považoval za nesporné, že majetkový prospech bol získaný plnením z
právneho dôvodu, ktorý uzavretím poistných zmlúv existoval a dodatočne odpadol, pretože po zániku
poistných zmlúv odporca prijal od navrhovateľa plnenie bez právneho dôvodu. Výzvou z 11. 12. 2008
navrhovateľ vyzval odporcu na vydanie bezdôvodného obohatenia v lehote 14 dní, ktorá márne uplynula
27. 12. 2008. K plneniu odporcu (sumy 3.357,83 EUR) došlo až 05. 02. 2009, resp. 02. 03. 2009 a k
plneniu úroku z omeškania (sumy 47,90 EUR) 01. 02. 2011. Okresný súd urobil záver, že povinnosť
vrátiť bezdôvodné obohatenie prijaté po zániku poistných zmlúv nebolo ohraničené žiadnou lehotou
upravenou zákonom, zmluvou alebo všeobecnými obchodnými podmienkami. Z § 11 ods. 4 zák. č.
381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
vyplýva, že odporca ako poisťovateľ bol povinný v lehote 15 dní po zániku poistenia vydať navrhovateľovi
len doklad o škodovom priebehu poistenia zodpovednosti. Z čl. XI. bod 3. všeobecných obchodných
podmienok nie je zrejmé, že v prípade zániku poistenia by mala byť vrátená zostávajúca časť poistného
v akejkoľvek určenej lehote. Okresný súd uzavrel, že pokiaľ nebol zákonom ani zmluvne dojednaný
čas plnenia, bolo nutné postupovať podľa § 563 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak čas na
plnenie nebol dohodnutý alebo určený, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa potom, čo veriteľ o plnenie
požiadal. Odporca na výzvu navrhovateľa plnil s omeškaním, ale za čas svojho omeškania dobrovoľne
poskytol navrhovateľovi úrok vo výške 47,90 EUR. Z tohto dôvodu okresný súd opätovne návrh ako
nedôvodný zamietol.

Proti rozsudku podal včas odvolanie navrhovateľ, ktorý zotrval na svojom návrhu, ktorému žiadal
vyhovieť a priznať náhradu trov právneho zastúpenia prvostupňového a odvolacieho konania. Vytýkal
okresnému súdu, že sa neriadil právnym názorom odvolacieho súdu a tiež nesprávne právne závery.
Poukázal na to, že poisťovateľ (odporca) bol povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť údaje
o zániku poistenia, táto povinnosť mu vyplývala z § 11 ods. 2 zák. č. 381/2001 Z. z.. Odporca pri plnení
svojich povinnosti musel vedieť, že zmluvy medzi účastníkmi konania sú neplatné. Napriek tomu prijímal
plnenie navrhovateľa, čím sa úmyselne bezdôvodne obohacoval. Podľa § 107 ods. 2 Občianskeho



zákonníka sa vydanie bezdôvodného obohatenia premlčí za desať rokov odo dňa, kedy k nemu došlo.
V takom prípade by nárok navrhovateľa nebol premlčaný. Za nesprávny považoval aj záver okresného
súdu o neexistencii lehoty na vrátenie poistného. V tejto súvislosti poukázal na § 11 ods. 3 zák. č.
381/2001 Z. z., podľa ktorého bol poisťovateľ povinný do 15 dní po zániku poistenia vydať poistníkovi
doklad o škodovom priebehu poistenia zodpovednosti. Uvedená povinnosť sa analogicky vzťahovala aj
na vydanie plnenia prijatého po zániku poistenia. Úroky z omeškania sa podľa § 110 ods. 3 Občianskeho
zákonníka premlčujú samostatne v 3-ročnej premlčacej dobe nezávisle od istiny. Nárok na zaplatenie
úroku z omeškania možno uplatniť v časovom intervale ohraničenom spredu - tromi rokmi od podania
žaloby spätne a zozadu - dňom, kedy vznikne možnosť účinne vzniesť námietku premlčania voči istine.
Pre posúdenie nároku bola rozhodná doba, kedy sa odporca dostal do omeškania s plnením prvýkrát po
ukončení poistného obdobia, k čomu došlo k 03. 03. 2006, a ďalej doba, kedy mohol odporca uplatniť
námietku premlčania voči istine, t. j. k 05. 02. 2009, resp. k 02. 03. 2009. Nárok bol uplatnený na súde
30. 12. 2010 včas, preto je odporca povinný zaplatiť navrhovateľovi 1014,02 EUR.

Odporca vo vyjadrení k odvolaniu uviedol, že okresný súd žalobu nezamietol z dôvodu premlčania, ale
z dôvodu, že za obdobie, za ktoré si navrhovateľ uplatnil úroky z omeškania, nebol odporca v omeškaní
s povinnosťou vydať bezdôvodné obohatenie. Pri vydaní bezdôvodného obohatenia nie je stanovený
čas plnenia, preto treba vychádzať z § 563 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého dlžník je povinný
bezdôvodné obohatenie vydať prvý deň potom, čo ho veriteľ o splnenie požiadal. Ustanovenie § 11
ods. 3 zák. č. 381/2001 Z. z. neukladá poisťovni povinnosť vrátiť poistníkovi prijaté poistné v konkrétnej
lehote. Navrhol rozhodnutie okresného súdu potvrdiť.

Krajský súd v Banskej Bystrici, ako súd odvolací, preskúmal napadnutý rozsudok ako aj konanie,
ktoré mu predchádzalo, odvolanie prejednal v rozsahu danom ust. § 212 ods. 1 OSP a bez nariadenia
pojednávania podľa ust. § 214 ods.1, 2 OSP napadnuté uznesenie podľa § 220 OSP zmenil.

Podľa § 220 OSP odvolací súd rozhodnutie súdu prvého stupňa zmení, ak nie sú splnené podmienky
na jeho potvrdenie (§ 219), ani na jeho zrušenie (§ 221 ods.1).

Okresný súd pri zisťovaní skutkovej a právnej stránky veci vychádzal zo správneho záveru, že
predmetom konania bolo peňažné plnenie, titulom ktorého bolo vydanie bezdôvodného obohatenia.
Z obsahu súdneho spisu vyplýva, že v návrhu na začatie konania navrhovateľ predložil súdu presnú
špecifikáciu uplatneného, kvantifikovaného úroku z omeškania za peňažné plnenia, ktoré poskytol
odporcovi ako poistné, ktoré však nebol povinný platiť z dôvodu zániku poistných zmlúv. Po odrátaní
plnenia odporcu v sume 47,90 EUR po začatí konania navrhovateľ upravil návrh na sumu 1.014,02 EUR.

Odvolací súd v ďalšom konaní postupom podľa § 213 ods. 2 OSP č. k. 16Co/12/2012 - 132 z 16. 03. 2012
vyzval účastníkov konania, aby sa vyjadrili k možnému použitiu iného ustanovenia právneho predpisu.
Mal za to, že okresný súd na základe dostatočne zisteného skutkového stavu vec nesprávne právne
posúdil, pretože použitý právny predpis nesprávne vyložil a z toho dôvodu je potrebné vec posúdiť podľa
ustanovení, ktoré doteraz neboli použité. Predmetom konania je spor o zaplatenie sumy 1.014,02 EUR,
ktorá pozostáva z úrokov z omeškania, ktoré navrhovateľ vyčíslil za obdobie, kedy mu odporca zadržoval
plnenie prijaté bez právneho dôvodu, po zániku zmluvného vzťahu na základe toho, že navrhovateľ včas
neuhradil dlžné poistné. Poukázal na právny záver vyslovený v uznesení č. k. 16C/212/2011-99 z 25.
08. 2011, že pokiaľ navrhovateľ nárok uplatnil na súde 30. 12. 2010, trojročná premlčacia lehota podľa §
110 ods. 3 Občianskeho zákonníka sa nemohla vzťahovať na vyčíslenie úroku z omeškania za peňažné
plnenia od 30. 12. 2007, a to až do vrátenia bezdôvodného obohatenia zo strany odporcu. Pokiaľ
navrhovateľ v konaní uplatňoval úroky z omeškania, ide o úžitky v zmysle § 458 ods. 2 Občianskeho
zákonníka a len v tejto súvislosti bolo možné posúdiť premlčanie nároku navrhovateľa z hľadiska ust.
§ 110 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Na právny vzťah sa preto všeobecná právna úprava uvedená v
§ 563 Občianskeho zákonníka nepoužije. Potom úrok z omeškania vyčíslený denne za obdobie od 30.
12. 2007 do 05. 02. 2009, resp. od 30. 12. 2007 do 02. 03. 2009 nemôže byť premlčaný.

Odporca vo vyjadrení zo dňa 30. 03. 2012, ktorým odpovedal na výzvu odvolacieho súdu, uviedol,
že právne posúdenie podľa § 458 ods. 2 Občianskeho zákonníka nezodpovedá tomu, čo navrhovateľ
uplatnil v žalobe a v ďalších podaniach, lebo navrhovateľ nároky uplatnil podľa § 517 ods. 2 Občianskeho
zákonníka. Predpokladom vzniku povinnosti vydať úžitky podľa § 458 ods. 2 Občianskeho zákonníka
je, že dlžník, ktorý získal bezdôvodné obohatenie, nekonal dobromyseľne. Konanie na okresnom súde



nebolo zamerané na skúmanie dobromyseľnosti dlžníka a dokazovanie nebolo vykonané. V tomto
smere by bolo potrebné skúmať, či bol odporca pri prijatí platieb dobromyseľný, resp. odkedy nekonal
dobromyseľne. Až od momentu, kedy nadobudol vedomosť o nedôvodnosti prijatých platieb by bolo
možné zvažovať vznik povinnosti vydať úžitky navrhovateľovi. Zároveň by sa súd musel zaoberať
posúdením výšky úrokov, ktorých výšku odporca spochybňoval a tiež aká je ich celková výška. V konaní
neboli navrhnuté žiadne dôkazy, ktoré by preukazovali nedobromyseľnosť odporcu. Odporca by sa
mohol stať nedobromyseľným najskôr od momentu šetrenia vzniknutej poistnej udalosti, keď spätne
zistil, že navrhovateľ si ako poistený nesplnil povinnosť uhradiť poistné riadne a včas. Žiadny dôkaz
doteraz nepreukazoval skorší moment vzniku možnej nedobromyseľnosti odporcu. Navrhovateľom
vykonané platby boli prijímané na ťarchu poistného k poistným zmluvám, pretože boli označené
variabilným symbolom poistnej zmluvy a odporca vzhľadom na množstvo poistných zmlúv, ktoré má v
správe, nemohol nadobudnúť vedomosť o zániku poistenia z dôvodu neskorého uhradenia poistného.
Pokiaľ bude súd posudzovať uplatnené nároky ako úžitky, bude potrebné, aby sa vysporiadal s
námietkou premlčania, nakoľko úžitky predstavujú príslušenstvo hlavnej veci a znášajú jeho právny
osud. V prípade premlčania istiny musia byť premlčané aj úžitky. Zotrval na tom, že okresný súd správne
plnenie odporcu posúdil podľa § 563 Občianskeho zákonníka.

Právna argumentácia okresného súdu, ktorý v novom rozhodnutí vo veci samej žalobu zamietol s
poukazom na § 563 Občianskeho zákonníka a v predchádzajúcom rozhodnutí aj z dôvodu premlčania,
nebola správna, pretože sa nevysporiadal so všetkými dôležitými skutočnosťami.

Z obsahu súdneho spisu vyplýva, že to bol navrhovateľ, ktorý vyzval odporcu listom z 10. 12. 2008 (č.
l. 14) na vrátenie sumy 3.357.83 EUR, ktorú uhradil na poistnom po zániku poistenia a nie odporca,
ktorý má v predmete podnikania poisťovníctvo. Výzvu odôvodnil tým, že bolo skončené súdne konanie,
v ktorom bola zistená neplatnosť jednej z poistných zmlúv. Keďže zmluvy boli vystavené na rovnaké
poistné obdobie a úhrady navrhovateľ vykonal v ten istý deň, podmienky sa týkali všetkých zmlúv.
Odporca až v odpovedi na uvedenú výzvu listom z 12. 01. 2009 navrhovateľovi oznámil dôvody a dátum
zániku poistenia, kde jednotlivé poistenia zanikli dňom 02. 03. 2006 pre nezaplatenie poistného s tým,
že predmetom vysporiadania bolo plnenie navrhovateľa, ktoré poskytol odporcovi za obdobie od 01. 02.
2006 do 31. 07. 2007 v sume 3.357.83 EUR (č. l. 13).

Medzi účastníkmi konania nebolo sporné, že zákonné poistenie navrhovateľa zaniklo u poistných zmlúv
k 02. 03. 2006, resp. k 01. 05. 2006, pre nezaplatenie poistného, ani to, že po ich zániku navrhovateľ
ďalej plnil poistné bez toho aby vedel, že poistenie zaniklo. Z vyčíslenia žalobného nároku v návrhu na
začatie konania vyplýva, že navrhovateľ odporcovi plnil poistné do 03. 05. 2007.

Navrhovateľ nárok odôvodnil titulom vyčíslenia úroku z omeškania podľa § 517 ods. 2 Občianskeho
zákonníka v spojení s § 3 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov. To
nič nemení na skutkovom základe uplatneného nároku, kde aj pripojenými prílohami preukazoval nárok
vyplývajúci z plnenia, ktoré odporca prijal bez právneho dôvodu. V tomto smere posudzoval vec ako
bezdôvodné obohatenie aj okresný súd. Medzi účastníkmi nebolo sporné, že k vráteniu sumy 3.357.83
EUR došlo 05. 02. 2009 potom, ako odporca špecifikoval preplatky poistného listom adresovaným
navrhovateľovi z 12. 01. 2009.

Podľa § 451 ods. 2 Občianskeho zákonníka, (ďalej len „OZ“) bezdôvodným obohatením je majetkový
prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením
z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

Podľa § 107 ods. 1 OZ, právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky
odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.
Podľa odseku 2 najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky,
a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.

Podľa § 110 ods. 1 OZ veta druhá, ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa
za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie
premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.



Podľa § 110 ods. 3 OZ úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o
práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a
opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

Podľa § 488 OZ záväzkovým vzťahom je právny vzťah, z ktorého veriteľovi vzniká právo na plnenie
(pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok.

Podľa § 489 OZ záväzky vznikajú z právnych úkonov, najmä zo zmlúv, ako aj zo spôsobenej škody, z
bezdôvodného obohatenia alebo z iných skutočností uvedených v zákone.

Podľa § 558 OZ ak niekto uzná písomne, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá
sa, že dlh v čase uznania trval. Pri premlčanom dlhu má také uznanie tento právny následok, len ak ten,
kto dlh uznal, vedel o jeho premlčaní.

Podľa § 517 ods. 1 OZ dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v
dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o
deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.

Podľa § 517 ods. 2 OZ, ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od
dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania;
výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

Bolo nesporne preukázané, že medzi účastníkmi vznikol záväzkový vzťah z titulu bezdôvodného
obohatenia, z ktorého vznikla pohľadávka navrhovateľovi voči odporcovi, ktorý obohatenie získal. Úrok
z omeškania je právny nástroj ochrany veriteľa, ktorý slúži na zaistenie pohľadávky hrozbou zvyšujúceho
sa dlhu a dlžníka sankcionuje za porušenie povinnosti splniť dlh riadne a včas. Súčasne prináša veriteľovi
kompenzáciu za dobu, o ktorú bol dlžník s plnením v omeškaní. Povinnosť odporcu vydať bezdôvodné
obohatenie spočívala v platobnej povinnosti. Potom je nepochybné, že ide o peňažný dlh, s ktorého
riadnym a včasným nesplnením spája ustanovenie § 517 OZ dôsledok vzniku omeškania na strane
dlžníka, ktorému zodpovedá právo veriteľa požadovať popri plnení aj úroky z omeškania.

Podľa § 11 ods. 2 zák. č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu
spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení platnom
do 12. 04. 2006 (v posudzovanom prípade ku dňu zániku poistnej zmluvy), poisťovateľ je povinný
bez zbytočného odkladu písomne oznamovať kancelárii údaje o vzniku, zmene a zániku poistenia
zodpovednosti a o poistných zmluvách, ktoré uzavrel, vrátane údajov podľa § 25 ods. 2 písm. a) a
b). Poistník je povinný poskytovať poisťovateľovi údaje podľa § 25 ods. 2 písm. a) a b) a ich zmeny.
Poisťovateľ je povinný overiť si údaje o motorovom vozidle evidované kanceláriou. Podľa odseku 3
poisťovateľ je povinný do 15 dní po zániku poistenia zodpovednosti vydať poistníkovi doklad o škodovom
priebehu poistenia zodpovednosti. Ak poistník nesplnil povinnosť podľa § 9 ods. 5, nie je poisťovateľ
povinný do splnenia tejto povinnosti vydať mu doklad o škodovom priebehu poistenia zodpovednosti a
vrátiť poistné podľa odseku 9.

Z právnych vzťahov vyplývajúcich zo zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení
zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, vyplývali pre odporcu povinnosti,
ktorých sa nemôže zbaviť tvrdením, že vzhľadom na množstvo poistných zmlúv, ktoré má v správe,
nemohol nadobudnúť vedomosť o zániku poistenia z dôvodu neskorého uhradenia poistného a že
o jeho prípadnej nedobromyseľnosti možno uvažovať až od momentu šetrenia vzniknutej poistnej
udalosti, keď spätne zistil, že navrhovateľ si ako poistený nesplnil povinnosť uhradiť poistné riadne a
včas. Uvedený záver je neprijateľný, pretože u odporcu sa predpokladá, že poistné zmluvy spravuje
a má v riadnej evidencii. O zániku poistnej zmluvy mal mať vedomosť bezprostredne od nezaplatenia
splátky poistného, pretože na zánik poistenia nadväzovala aj jeho oznamovacia povinnosť podľa § 11
ods. 2, 3 zák. č. 381/2001 Z. z. Práve navrhovateľ plnil odporcovi dobromyseľne a o tom, že plnil z
právneho dôvodu, ktorý odpadol sa dozvedel iba náhodou, v dôsledku vzniku poistnej udalosti. Zistenie
bezdôvodného obohatenia až v dôsledku náhody je prekážka, ktorá zaťažuje odporcu a ktorú nemožno
pričítať navrhovateľovi, ktorému v tejto súvislosti odporca odmietol plniť poistnú udalosť.



Žalobný nárok bolo možné posudzovať len v súvislosti s právnou úpravou bezdôvodného obohatenia a
všeobecnou úpravou záväzkových vzťahov podľa Občianskeho zákonníka, pretože poistná zmluva ani
všeobecné poistné podmienky právne nároky z bezdôvodného obohatenia nemohli upravovať.

Navrhovateľ v konaní uplatňoval úroky z omeškania vyčíslené z peňažného plnenia, ktoré poskytol
odporcovi po zániku právneho vzťahu. Ide o nároky súvisiace s peňažným dlhom, s ktorým bol odporca
v omeškaní odkedy navrhovateľ zaplatil prvú splátku po zániku tej - ktorej poistnej zmluvy, lebo odporca
si predtým nesplnil povinnosť včas navrhovateľovi oznámiť zánik poistenia. Ak by túto povinnosť
nezanedbal, bezdôvodné obohatenie by vôbec nevzniklo.

Úrok z omeškania navrhovateľ vyčíslil v zmysle § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Správnosť a
výšku vyčíslenia odporca nespochybnil. Na námietku premlčania vznesenú odporcom súd nemal dôvod
prihliadnuť, pretože odporca svojím podaním zo dňa 12. 01. 2009 adresovaným navrhovateľovi ako
svojmu klientovi svoj dlh čo do dôvodov a výšky uznal. Za uznanie dlhu by bolo možné považovať aj
plnenie, ktoré poskytol navrhovateľovi 05. 02. 2009. Navrhovateľ vyzval odporcu na zaplatenie úrokov
z omeškania za obdobie, kedy bezdôvodné obohatenie existovalo. Žalobná pohľadávka predstavovala
úrok, ktorý bol ku dňu uznania dlhu zročný. V zmysle § 110 ods. 3 OZ sa na zročný úrok vzťahuje
desaťročná premlčacia lehota a prípadne len úrok vyčíslený od 12. 01. 2009 do 05. 02. 2009 by sa
vzťahovala trojročná premlčacia lehota. Lehoty na uplatnenie práva boli zachované, lebo nárok bol na
súde uplatnený 30. 12. 2010.

Na právny vzťah vyplývajúci z bezdôvodného obohatenia sa právna úprava uvedená v súvislosti s
lehotami na plnenie dlhu a § 563 Občianskeho zákonníka nepoužije už aj z toho dôvodu, že dlžník môže
po uplynutí času účinne namietať premlčanie. Na posúdení nároku navrhovateľa nemalo vplyv, že vo
výzve na vrátenie z 11. 12. 2008 neuplatňoval aj úroky z omeškania. Odporca uznaním a plnením dlhu
navrhovateľovi 05. 02. 2009, resp. 02. 03. 2009 sa zbavil možnosti namietať premlčanie bezdôvodného
obohatenia. Plnenie odporcu vo výške 47,90 EUR bolo možné započítať len na nárok, ktorý bol od
začiatku uplatnený dôvodne.

Navrhovateľ bol v odvolacom konaní úspešný (§ 142 ods. 1 v spojení s § 224 ods. 1 OSP), má preto
právo na náhradu trov prvostupňového aj odvolacieho konania, ktoré si uplatnil.

Navrhovateľ uplatnil nárok na plnenie sumy 1.061,92 EUR, po čiastočnom späťvzatí návrhu sumy
1.014,02 EUR. Pri uvedenej hodnote veci je odmena za jeden úkon právnej služby 61,41 EUR. Právny
zástupca vykonal deväť úkonov, a to prevzatie zastúpenia, vypracovanie návrhu, 3x zastupovanie na
pojednávaní a 1 x zastupovanie na pojednávaní odročenom bez pojednávania, 2 x odvolanie podané
proti prvostupňovému rozhodnutiu, 1 x vyjadrenie vo veci. K úkonom patrí paušálna suma náhrad, za
úkony v roku 2010 2 x 7,21 EUR, za úkony v roku 2011 7 x 7,41 EUR. Právnej zástupkyni patrí náhrada
za zastupovanie pred prvostupňovým súdom (8 úkonov) v sume 504,01 EUR. Za konanie na odvolacom
súde patrí právnej zástupkyni odmena v sume 68,82 EUR za vypracovanie odvolania. Náhrada trov
právneho zastúpenia je odôvodnená, pokiaľ ide o odmenu, ust. § 10 ods. 1 a § 14 ods. 1. ods. 4 vyhlášky
č. 655/2004 Z. z., paušálne náhrady § 16 ods. 3 vyhlášky.

Navrhovateľovi patrí náhrada za zaplatený súdny poplatok v sume 124,- EUR pozostávajúca zo
zaplateného súdneho poplatku za návrh v sume 63,50 EUR a za prvé odvolanie v sume 60,50 EUR.

Rozhodnutie bolo prijaté v senáte pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 9C/21/2011

    zmenené

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6410212758

  1. 20. 6. 2012Rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/12/2012 z 20. 6. 2012 (toto rozhodnutie)
  2. 20. 6. 2012Rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 16Co/12/2012 z 20. 6. 2012