Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Banská Bystrica Spisová značka: 14Co/891/2015 Identifikačné číslo súdneho spisu: 6711218190 Dátum vydania rozhodnutia: 26. 10. 2015 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Peter Priehoda ECLI: ECLI:SK:KSBB:2015:6711218190.2 Uznesenie Krajský súd V Banskej Bystrici, ako súd odvolací, v právnej veci žalobkyne Y. J., rod. J., nar. XX.XX.XXXX, bytom J. T. XX XXX XX A., štátne občianstvo : SR, právnej zastúpenej Mgr. Iankom Troiakom, advokátom, Advokátska kancelária so sídlom Dukelských hrdinov 34, 960 01 Zvolen, proti žalovanému: U. Y., nar. XX.XX.XXXX, bytom Y. C. XX, XXX XX V., štátne občianstvo: SR, v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode manželstva, o odvolaní žalobkyne, proti rozsudku Okresného súdu vo Zvolene, zo dňa 15.12.2014, č.k. 14C/235/2011-485, takto r o z h o d o l : Odvolanie žalobkyne o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým rozsudkom okresný súd vyporiadal bezpodielového spoluvlastníctvo manželov po rozvode spôsobom uvedeným vo výrokovej časti rozsudku a žalobkyni uložil povinnosť zaplatiť žalovanému na vyporiadanie podielov 472,21 eur do troch dní a náhradu trov konania žiadnemu z účastníkov nepriznal a súčasne rozhodol o povinnosti účastníkov zaplatiť na účet okresného súdu súdny poplatok za vyporiadanie BSM. Proti rozsudku okresného súdu podala včas odvolanie žalobkyňa bez uvedenia dôvodov s tým, že náležitosti odvolania doplní súdu do 10 dní. Krajský súd skúmal, či v danej veci boli splnené podmienky pre konanie o odvolaní žalobkyne a zistil, že tieto splnené neboli. Z obsahu spisu totiž vyplýva, že právny zástupca žalobkyne včas zahlásil odvolanie proti rozsudku okresného súdu, ktoré však nemalo náležitosti odvolania podľa § 42 ods. 3 O.s.p. v spojení s § 205 ods. 1 O.s.p., pričom právny zástupca vyhlásil, že odvolanie doplní do 10 dní od jeho doručenia. Lehota na odstránenie vád odvolania - doplnenie, ktorú si určil právny zástupca mu však uplynula 16.03.2015. Okresný súd preto správne v o veci postupoval v súlade s § 209 ods. 1 O.s.p. , keď uznesením zo dňa 02.04.2015 č.k. 14C/235/2011-512 vyzval účastníka na odstránenie vád odvolania, s tým, že uviedol ako má vady odstrániť, určil mu na to lehotu a dal mu tiež poučenie, že ak vady neodstráni bude súd postupovať podľa § 218 ods.1 písm. d/ O.s.p. Právny zástupca žalobkyne prevzal uznesenie okresného súdu dňa 17.04.2015, určená lehota na odstránenie vád odvolania mu uplynula 27.04.2015. Vady odvolania odstránené neboli. Podľa § 218 ods. 1 písm. d/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré nemá náležitosti podľa § 205 ods. 1 a 2, ak boli dodržané podmienky podľa § 209 ods. 1 a § 211 ods. 1 O.s.p. Z obsahu spisu bolo nesporné, že odvolanie žalobkyne nemalo náležitosti odvolania podľa § 205 ods. 1 ,2 O.s.p., okresný súd pri odstraňovaní vád odvolania postupoval podľa § 209 ods. 1 O.s.p. a napriek poučeniu o možnosti odmietnutia odvolania podľa § 218 ods. 1 písm. d/ O.s.p. vady odvolania odstránené neboli, preto bol dôvod na postup podľa § 218 ods. 1 písm. d/ O.s.p., lebo pre vady odvolania nebolo možné o ňom konať. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3 : 0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.