Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Košice Spisová značka: 1Co/134/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 7011899666 Dátum vydania rozhodnutia: 30. 11. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ladislav Cakoci ECLI: ECLI:SK:KSKE:2012:7011899666.1 Uznesenie Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobkyne F. B., Z.. XX.XX.XXXX, B. A., B. Z. X, zastúpenej JUDr. Richardom Kovalčíkom, advokátom Advokátskej kancelárie so sídlom v Košiciach, Južná trieda 2/A, proti žalovanému Ľ. B., Z.. XX.XX.XXXX, B. A., B. Z.F. X, zastúpenému JUDr. Ivetou Rajtákovou, advokátkou Advokátskej kancelárie so sídlom v Košiciach, Štúrova 20, o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a vypratanie bytu, o odvolaní žalovaného proti uzneseniu Okresného súdu Košice I zo dňa 02.04.2012 č.k. 24C/400/2001-341 jednohlasne takto r o z h o d o l : Z a s t a v u j e odvolacie konanie. N e p r i z n á v a účastníkom náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zastavil dovolacie konanie a žiadnemu z účastníkov nepriznal právo na náhradu trov dovolacieho konania. Uznesenie odôvodnil súd prvého stupňa tým, že dňa 19.01.2011 bol vyhlásený rozsudok vo veci samej pod č.k. 24C/400/2001-35. Tento rozsudok bol potvrdený rozsudkom Krajského súdu v Košiciach zo dňa 08.12.2011 pod č.k. 2Co/173/2011-346. Proti tomuto rozhodnutiu odvolacieho súdu podal žalovaný dňa 06.02.2012 dovolanie. Okresný súd Košice I dňa 13.02.2012 žalovaného vyzval na zaplatenie súdneho poplatku za dovolanie vo výške 199,- eur. Žalovaný prevzal výzvu 14.02.2012 s poučením o následku nezaplatenia súdneho poplatku. Lehota na zaplatenie poplatku uplynula 25.02.2012. Súd prvého stupňa skonštatoval, že žalovaný v uvedenej lehote súdny poplatok nezaplatil a ani nepožiadal o oslobodenie od súdnych poplatkov, a preto s poukazom na ust. § 10 ods. 1 vety prvej a ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch dovolacie konanie zastavil. Proti uzneseniu podal včas odvolanie žalovaný. Tento žiadal napadnuté uznesenie o zastavení konania zrušiť. V odvolaní uviedol, že v jeho prílohe zasiela súdu prevodný príkaz, ktorým dňa 13.04.2012 uhradil súdny poplatok vo výške 199,- eur za podané dovolanie a preto s poukazom na ust. § 10 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch žiadal napadnuté uznesenie zrušiť vzhľadom k tomu, že súdny poplatok bol zaplatený do konca lehoty na podanie odvolania. Podaním doručeným odvolaciemu súdu dňa 04.06.2012 žalovaný zobral svoje odvolanie v celom rozsahu späť s poukazom na to, že jeho právnej zástupkyni bolo dňa 07.05.2012 doručené uznesenie súdu prvého stupňa, ktorým zrušil uznesenie o zastavení konania. Podľa ust. § 207 ods. 2 O.s.p. dokiaľ o odvolaní nebolo rozhodnuté, možno ho vziať späť. Ak niekto vzal odvolanie späť, nemôže ho podať znova. Podľa ods. 3 ak sa odvolanie, o ktorom nebolo rozhodnuté, vzalo späť odvolací súd odvolacie konanie zastaví. Z citovaného zákonného ustanovenia vyplýva, že s predmetom odvolacieho konania disponuje odvolateľ, a preto pokiaľ tento zoberie svoje odvolanie späť pred rozhodnutím odvolacieho súdu, neostáva tomuto iné, ako odvolacie konanie zastaviť. S poukazom na vyššie uvedené odvolací súd odvolacie konanie zastavil. Rozhodnutie o trovách odvolacieho konania sa zakladá na ust. § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p.. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.