Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Košice Spisová značka: 16CoE/247/2013 Identifikačné číslo súdneho spisu: 7203897186 Dátum vydania rozhodnutia: 22. 12. 2015 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Tamara Sklenárová ECLI: ECLI:SK:KSKE:2015:7203897186.2 Uznesenie Krajský súd v Košiciach v exekučnej veci oprávnenej: F. X., nar.: XX. XX. XXXX, trvale bytom N. X, N., proti povinnému: R.. M. Z., nar.: XX. XX. XXXX, zomrelý XX. XX. XXXX, naposledy bytom B. X, N., pre vymoženie istiny vo výške 15 589,70 eur s príslušenstvom, o odvolaní oprávnenej proti uzneseniu Okresného súdu Košice II zo dňa 14. 02. 2013 č. k.: 37Er/908/2003-41 takto r o z h o d o l : O d m i e t a odvolanie. Náhradu trov odvolacieho konania účastníkom odvolacieho konania n e p r i z n á v a. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa exekúciu vyhlásil za neprípustnú a zároveň ju zastavil. Oprávnenú zaviazal uhradiť poverenej súdnej exekútorke, JUDr. Lenke Borovskej, Exekútorsky úrad v Košiciach, Kováčska 32, trovy exekúcie v sume 165,08 eur, a to do troch dní odo dňa právoplatnosti uznesenia. V odôvodnení uviedol, že na základe návrhu oprávnenej zo dňa 04. 07. 2003 a poverenia k vykonaniu exekúcie č. 5803 031395*, vydaného Okresným súdom Košice II dňa 29. 07. 2003, bola vykonaním exekúcie poverená súdna exekútorka JUDr. Lenka Borovská. Podaním zo dňa 19. 06. 2012 dala súdna exekútorka podnet na zastavenie exekúcie z dôvodu, že povinný dňa 01. 02. 2009 zomrel a dedičské konanie po ňom vedené na Okresnom súde Košice II sp. zn.: 39D/107/2009/dnot., 46/2009 bolo zastavené pre nemajetnosť. Následne súd citoval ustanovenie § 57 ods. 1 písm. g) zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (ďalej len "Exekučný poriadok") v platnom znení, ustanovenie § 19, § 103 O. s. p. a § 7 OZ, pričom v ich zmysle súd exekúciu proti povinnému zastavil, vzhľadom na skutočnosť, že menovaný zomrel dňa 01. 02. 2009 (stratil spôsobilosť byť účastníkom konania). Pokiaľ ide o trovy exekúcie súd citoval ustanovenie § 196, § 200 ods. 1 Exekučného poriadku a ustanovenie § 3 vyhlášky MS SR č. 288/1995 Z. z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov v platnom znení. Súdna exekútorka žiadala súd priznať trovy exekúcie v celkovej výške 165,08 eur. Súd po preskúmaní vyčíslenia trov exekúcie priznal poverenej exekútorke trovy exekúcie vrátane 20 % DPH v celkovej výške 165,08 eur. V zmysle ustanovenia § 14 ods. 1 písm. a) a ods. 2 vyhlášky súd priznal exekútorke odmenu za prevzatie návrhu (20 min.) a za spracovanie návrhu na zastavenie exekúcie (20 min.), t. j. spolu za 1 hod. x 6,64 eur - 6,64 eur. Podľa ustanovenia § 14 ods. 1 písm. b) a ods. 3 v nadväznosti na ustanovenie § 15 ods. 1 vyhlášky súd exekútorke priznal za získanie poverenia na vykonanie exekúcie, za doručenie príkazu na začatie exekúcie, za doručenie upovedomenia o začatí exekúcie, za doručenie exekučného príkazu, za doručenie upovedomenia o spôsobe exekúcie, za každé zisťovanie bydliska povinného, za každé zisťovanie majetku povinného, t. j. spolu za 10 úkonov x 3,32 eur - 33,20 eur. Podľa ustanovenia § 22 ods. 1 vyhlášky súd priznal exekútorke hotové výdavky, a to poštovné 49,38 eur, výdavky za bankové poplatky 39,83 eur, cestovné 2,70 eur a výdavky za ostatné poplatky 5,82 eur, t. j. spolu - 97,73 eur. Celkom teda trovy exekúcie priznané poverenej súdnej exekútorke predstavujú vrátane 20 % DPH (27,51 eur) sumu vo výške 165,08 eur Na úhradu trov exekúcie súd zaviazal oprávnenú v zmysle ustanovenia § 203 ods. 2 Exekučného poriadku. Podaním zo dňa 22. 03. 2013, osobne doručeným súdu dňa 27. 03. 2013, podala proti uzneseniu odvolanie oprávnená. Namietala, že poverená súdna exekútorka pri vyčíslení trov exekúcie nezohľadnila preddavok vo výške 2 000 Sk (66,38 eur) na trovy exekúcie, ktorý dňa 02. 10. 2003 vyplatila k rukám exekútora, o čom v prílohe odvolania predložila potvrdenku o zaplatení spomenutého preddavku. Preto podľa jej názoru, malo konanie v napadnutej časti inú vadu, ktorá mohla mať za následok nesprávne rozhodnutie vo veci samej, a teda že doteraz zistený skutkový stav neobstojí, lebo sú tu ďalšie skutočnosti a dôkazy, ktoré neboli uplatnené. Na základe uvedeného oprávnená navrhla, aby odvolací súd v zmysle ustanovenia § 220 O. s. p. zmenil výrok napadnutého uznesenia prvého stupňa tak, že ju súd oprávnenú zaväzuje uhradiť súdnej exekútorke JUDr. Lenke Borovskej trovy exekúcie vo výške 98,70 eur. Krajský súd v Košiciach (ďalej len "odvolací súd"), príslušný na rozhodnutie o odvolaní podľa § 10 ods. 1 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len "O. s. p.") pri skúmaní podmienok odvolacieho konania z hľadiska včasnosti podaného odvolania, vec prejednal bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O. s. p.) a dospel k záveru, že odvolanie oprávnenej zo dňa 25. 03. 2013 bolo podané oneskorene. Podľa ustanovenia § 204 ods. 1 O. s. p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Podľa ustanovenia § 57 O. s. p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Z obsahu spisu odvolací súd zistil, že oprávnená osobne podala proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa - odvolanie písomným podaním zo dňa 22. 03. 2013, ktoré bolo doručené súdnej exekútorke dňa 22. 03. 2013, čo vyplýva aj z pečiatky exekútorského úradu na odvolaní. Súdna exekútorka odvolanie podala osobne na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje, až dňa 27. 03. 2013. V zmysle citovaného ustanovenia § 57 O. s. p. začala oprávnenej plynúť pätnásťdňová lehota na podanie odvolania, a to dňom 09. 03. 2013 a posledný deň lehoty uplynul 23. 03. 2013 (sobota, deň pracovného pokoja), takže na podanie odvolania pripadol ako posledný deň lehoty najbližší pracovný deň - pondelok 25. 03. 2013- Odvolací súd z tohto dôvodu odmietol odvolanie oprávnenej zo dňa 22. 03. 2013 podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a) O. s. p. ako oneskorene podané. O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol v súlade s ustanovením § 224 ods. 1 O. s. p. tak, že náhradu trov odvolacieho konania súdnej exekútorke a ani oprávnenej nepriznal, lebo návrh na ich priznanie predložený nebol (ust. § 151 ods. 1 O. s. p.) a ani žiadne trovy odvolacieho konania im nevznikli. Predmetné uznesenie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Košiciach v pomere hlasov 3 : 0 (ust. § 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch v znení neskorších predpisov v znení novely uskutočnenej zákonom č. 33/2011 Z. z. účinnej od 01. 05. 2011). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.