Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Košice Spisová značka: 1Sd/46/2016 Identifikačné číslo súdneho spisu: 7016200709 Dátum vydania rozhodnutia: 30. 06. 2016 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Milan Konček ECLI: ECLI:SK:KSKE:2016:7016200709.1 Uznesenie Krajský súd v Košiciach v právnej veci navrhovateľa: V. W., nar. XX.XX.XXXX, bytom Q. XX/X, V., proti odporcovi: Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta 8, Bratislava, v konaní o invalidnom dôchodku, takto r o z h o d o l : Opravný prostriedok navrhovateľa o d m i e t a. Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania. o d ô v o d n e n i e : Rozhodnutím odporcu č. XXX XXX XXXX X zo dňa 07.10.2015 bola navrhovateľovi podľa § 70 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zamietnutá jeho žiadosť o invalidný dôchodok. Proti tomuto rozhodnutiu podal navrhovateľ opravný prostriedok (označený ako žiadosť o preskúmanie postupu), v ktorom žiadal o zrušenie predmetného rozhodnutia a o nové preskúmanie veci. Opravným prostriedkom napadnuté rozhodnutie odporcu bolo navrhovateľovi doručené dňa 03.11.2015. Navrhovateľ podal opravný prostriedok na poštovú prepravu dňa 07.06.2016 a tento bol doručený odporcovi dňa 08.06.2016. Podľa § 250m ods. 1 O.s.p. sa konanie začína na návrh, ktorým je opravný prostriedok proti rozhodnutiu správneho orgánu. Podľa § 250m ods. 2 veta prvá a druhá O.s.p. návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie. Podľa § 250p veta prvá O.s.p., ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený, alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný prostriedok odmietne. Keďže navrhovateľ prevzal rozhodnutie odporcu dňa 03.11.2015, 30-dňová lehota na podanie opravného prostriedku mu uplynula 03.12.2015. Navrhovateľ podal opravný prostriedok na pošte až dňa 07.06.2016, a teda po uplynutí zákonnej lehoty na jeho podanie. Na základe hore uvedených skutočností súd opravný prostriedok navrhovateľa podľa citovaného § 250p O.s.p. ako oneskorene podaný odmietol. O trovách konania súd rozhodol v zmysle § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p. s použitím § 250l ods. 2 O.s.p. a § 246c ods. 1 veta prvá O.s.p., pretože ak sa konanie na súde skončilo odmietnutím opravného prostriedku navrhovateľa, žiaden z účastníkov tohto konania nemá právo na náhradu jeho trov. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie na Najvyšší súd Slovenskej republiky v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Košiciach do 15 dní odo dňa doručenia uznesenia, pričom odvolanie pričom odvolanie musí byť písomné a v takom počte vyhotovení, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napadá, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.