KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Košice25. 4. 2018plný text

Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 3Co/172/2017 z 25. 4. 2018

CitáciaRozsudok Krajského súdu Košice z 25. apríla 2018, sp. zn. 3Co/172/2017, ECLI:SK:KSKE:2018:7112228095.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 3Co/172/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7112228095
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 04. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Angelika Sopoligová
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2018:7112228095.2

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Košiciach v senáte zloženom z predsedníčky senátu Mgr. Angeliky Sopoligovej a sudcov
JUDr. Evy Feťkovej a JUDr. Ladislava Duditša v spore žalobcu: EOS KSI Slovensko, s.r.o., so sídlom v
Bratislave, Pajštúnska 5, IČO: 35 724 803, zastúpeného TOMÁŠ KUŠNÍR, s.r.o., so sídlom v Bratislave,
Pajštúnska 5, IČO: 36 613 843 proti žalovanej: V. K., nar. X.XX.XXXX, bytom v C., J. X, zastúpenej JUDr.
Jánom Lemešom, advokátom so sídlom v Košiciach, Žižkova 19, do 30.6.2016 za účasti vedľajšieho
účastníka Združenie na ochranu občana spotrebiteľa HOOS, so sídlom v Prešove, Važecká 16, IČO: 42
176 778, zastúpeného JUDr. Igorom Šafrankom, advokátom so sídlom vo Svidníku, Sovietskych hrdinov
66, o zaplatenie 7.754,11 eur s prísl., o odvolaní žalobcu proti rozsudku Okresného súdu Košice I č.k.
24C/133/2013-280 zo dňa 10. januára 2017

r o z h o d o l :

I. P o t v r d z u j e rozsudok.

II. P r i z n á v a žalovanej proti žalobcovi nárok na náhradu trov odvolacieho konania v plnom rozsahu.

o d ô v o d n e n i e :

1. Okresný súd Košice I (ďalej len „súd prvej inštancie“ alebo „súd“) rozsudkom označeným v záhlaví
rozhodol v tomto znení:

I. Žalobu z a m i e t a.
II. Priznáva žalovanej náhradu trov konania v rozsahu 100 %.
III. Vedľajšiemu účastníkovi na strane žalovanej náhradu trov konania nepriznáva.

2. Predmetom konania je nárok žalobcu uplatnený žalobou doručenou súdu prvej inštancie dňa
2.11.2012, ktorou sa žalobca proti žalovanej domáhal zaplatenia sumy 7.754,11 eur, ako aj úroku z
omeškania vo výške 9% ročne zo sumy 5.538,44 eur od 24.9.2009 do zaplatenia, ako aj náhrady trov
konania a to titulom uzatvorenej zmluvy o postúpení pohľadávok zo dňa 23.9.2009 s postupcom GE
Money a.s., so sídlom v Bratislave, keďže postupca a žalovaná uzatvorili dňa 13.2.2008 zmluvu o
úvere na základe ktorej bol žalovanej poskytnutý úver vo výške 5.974,91 eur, ktorý sa zaviazala splácať
v pravidelných mesačných splátkach. Žalovaná túto povinnosť nesplnila, preto veriteľ dňa 21.3.2009
pristúpil k zosplatneniu celého úveru. Uplatnený nárok pozostáva z istiny vo výške 5.538,44 eur (rozdiel
medzi poskytnutým úverom a platbami žalovanej, započítanými na istinu), z kapitalizovaného úroku vo
výške 2.090,04 eur (rozdiel medzi úrokmi a platbami započítanými na úroky) a zo zmluvnej pokuty a
poplatkov vo výške 125,63 eur (sankčné poplatky, poplatky za službu, za výber hotovosti a iné). Úroky
z omeškania si žalobca uplatnil počnúc dňom nasledujúcim po dni účinnosti postúpenia pohľadávky.



3. Žalovaná vzniesla námietku premlčania uplatneného nároku s odôvodnením, že pohľadávka sa stala
splatnou dňa 21.3.2009, žalobca tak mohol podať žalobu najneskôr dňa 22.3.2012. Keďže žalobu
podal neskôr, jeho nárok je premlčaný. S poukazom na uvedené žiadala žalobu zamietnuť, keďže
predmetná dohoda bola vyhotovená zo strany veriteľa na vopred pripravenom formulári a z jej strany ako
spotrebiteľky nebolo možné pozmeniť obsah tejto dohody, v dôsledku čoho uzavretú dohodu pokladala
za neplatnú pre rozpor so spotrebiteľským právom.

4. Žalobca sa s obranou žalovanej nestotožnil, pričom poukázal na skutočnosť, že žalovaná písomne dňa
27.3.2012 uznala svoj záväzok čo do dôvodu i výšky, čím podľa ust. § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka
(ďalej len „OZ“) začala plynúť desaťročná premlčacia doba. Nárok preto pokladal za nepremlčaný.

5. Na základe vykonaného dokazovania a jeho vyhodnotenia, súd prvej inštancie vec právne posúdil v
zmysle citovaných bodov Dohody o uzavretí splátkového kalendára, zo dňa 27.3.2012 ust. § 1 ods. 1,
§ 2 písm. a/, b/, § 3 ods. 1, § 5 zákona č. 258/2001 Z.z. o spotrebiteľských úveroch v znení účinnom v
čase vzniku právneho vzťahu, t.j. do 31.3.2008.

6. Dospel k záveru, že v konaní nebolo sporné, že právny predchodca žalobcu a žalovaná uzavreli dňa
13.2.2008 Zmluvu o poskytnutí úveru č. 02000053.

7. Po právnej stránke súd predmetný záväzkovo-právny vzťah posúdil podľa zákona podľa č.258/2001
Z.z. o spotrebiteľských úveroch, v znení účinnom v čase vzniku daného právneho vzťahu. Predmetný
vzťah spĺňa definíciu spotrebiteľského úveru v zmysle ustanovenia § 2 citovaného zákona a zároveň, súd
nemal pochybnosti o tom, že veriteľom v danom vzťahu je právnická osoba, ktorá poskytla spotrebiteľský
úver v rámci svojho podnikania a spotrebiteľom fyzická osoba, ktorej bol poskytnutý spotrebiteľský úver
na iný účel ako na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania (§ 3 ods. 1 citovaného zákona).

8. Spornou v konaní bola otázka, či je uplatnený nárok zo zmluvy o úvere premlčaný a preto následne
vec právne posudzoval aj v zmysle ust. § 100 ods. 1 a § 101 OZ.

9. Konštatoval, že bolo nesporné, že vzhľadom na neplnenie dojednaných zmluvných podmienok zo
strany žalovanej došlo k tzv. okamžitej splatnosti celého úveru dňa 21.3.2009 a preto nasledujúci
deň, t.j. 22.3.2009 žalobca mohol svoje právo voči žalovanej uplatniť na súde v trojročnej premlčacej
všeobecnej dobe, ktorá začala plynúť dňa 22.3.2009 a uplynula dňa 22.3.2012 a keďže žalobca svoj
nárok uplatnil žalobou doručenou súdu prvej inštancie až dňa 2.11.2012, t.j. po uplynutí trojročnej
všeobecnej premlčacej doby, v zmysle ust. § 101 OZ je uplatnený nárok žalobcu premlčaný bez zreteľa
na to, že žalobca tvrdil, že v dôsledku uznania dlhu začala plynúť 10-ročná premlčacia doba.

10. Vykonaným dokazovaním po právnom posúdení veci s odkazom na ust. § 558 a § 110 ods. 1 OZ mal
súd za preukázané, že žalovaná skutočne podpísala listinu obsahujúcu uznanie dlhu zo dňa 27.3.2002,
kedy už bol v tom čase dlh premlčaný a s odkazom na ust. § 52 ods. 2 OZ a ochranu spotrebiteľa
pred neprijateľnými zmluvnými podmienkami, nakoľko k uznaniu záväzku žalovanou došlo podľa
konštatovania súdu prvej inštancie na vopred pripravenom tlačive, pričom názov použitia formulácie a
obsah môžu bežného spotrebiteľa zmiasť do tej miery, že si ani neuvedomuje právne následky tohto
úkonu uzavrel, že uznanie záväzku ako právny úkon je za uvedených okolností v rozpore s dobrými
mravmi a absolútne neplatný podľa ust. § 39 OZ, v dôsledku čoho takýto právny úkon nemôže vyvolať
právne účinky spočívajúce v predlžení premlčacej doby v zmysle ust. § 110 ods. 1 OZ. Zhrnúc uvedené
súd prvej inštancie uzavrel, že nárok žalobcu je premlčaný a z tohto dôvodu preto súd žalobu žalobcu
zamietol.

11. O nároku na náhradu trov konania rozhodol v zmysle ust. § 255 ods. 1 CSP a § 262 ods. 1 CSP.

12. Proti rozsudku podal žalobca v zákonnej lehote (včas) odvolanie v zmysle odvolacieho dôvodu
uvedeného v ust. § 365 ods. 1 písm. f/ a h/ CSP. Navrhoval, aby odvolací súd v zmysle § 388 CSP
napadnutý rozsudok zmenil tak, že vyhovie žalobe žalobcu a združeniu neprizná právo na náhradu trov
právneho zastúpenia, resp. v zmysle § 389 ods. 1 CSP rozsudok zruší a vráti vec súdu prvej inštancie
na ďalšie konanie a nové rozhodnutie s tým, že si uplatnil nárok na náhradu trov odvolacieho konania.



13. Mal za to, že podpisom dohody o uzavretí splátkového kalendára a uznaní záväzku došlo k naplneniu
ust. § 110 ods. 1 druhá veta OZ, t.j. k prerušeniu plynutia premlčacej doby a k plynutiu novej 10-ročnej
premlčacej doby, pričom k tomu, aby nastali uvedené účinky zákon nevyžaduje, aby dlžník mal v čase
uznania vedomosť o premlčaní dlhu, keďže aj uznaním premlčaného záväzku bez toho, aby bol dlžník
poučený o premlčaní, nastávajú vyššie uvedené účinky s odkazom na znenie ust. § 110 ods. 1 druhá
veta OZ a ust. § 558 OZ. Zároveň poukázal na skutočnosť, že ochrana spotrebiteľa má svoje medze a
v žiadnom prípade ju nemožno chápať ako ochranu ľahkomyseľnosti a nezodpovednosti spotrebiteľa,
keďže tým dochádza k popretiu procesnej zásady rovnosti strán sporu a keďže žalovaná si bola vedomá
svojho záväzku, ktorý ale neuhrádzala, konanie žalovanej nemožno považovať za morálne a čestné,
ani s poskytnutím ochrany zo strany súdu v zmysle citovaných rozhodnutí Krajských súdov v Prešove,
v Nitre, v Bratislave, v Žiline.

14. Žalovaná vo vyjadrení k odvolaniu žalobcu nesúhlasila so skutočnosťami tvrdenými žalobcom.
Navrhovala rozsudok ako vecne správny potvrdiť a priznať nárok na náhradu trov odvolacieho konania.
Apelovala na to, že z výsledkov vykonaného dokazovania vyplynulo, že predložený papier podpísala vo
dverách bez toho, aby si listinu prečítala, pričom nevedela o tom, že je dlh premlčaný.

15. Žalobca sa nevyjadril k vyjadreniu žalovanej.

16. Krajský súd v Košiciach ako súd odvolací (§ 34 Civilného sporového poriadku, účinného od 1.7.2016,
ďalej len „CSP“) prejednal odvolanie žalobcu ako podané včas oprávnenou osobou proti rozhodnutiu,
proti ktorému je odvolanie prípustné, bez nariadenia pojednávania v zmysle ust. § 379 a § 385 ods. 1
CSP a contrario v rozsahu vyplývajúcom z ust. § 380 ods. 1, 2 CSP z hľadiska uplatnených odvolacích
dôvodov podľa § 365 ods. 1 písm. f/ a h/ CSP a dospel k záveru, že odvolanie žalobcu nie je dôvodné.

17. Rozsudok bol verejne vyhlásený na Krajskom súde v Košiciach dňa 26.4.2018, o 9,20 hod., v
pojednávacej miestnosti č. dv. 230/II. poschodie, pričom miesto a čas verejného vyhlásenia rozhodnutia
bolo zverejnené dňa 18.4.2018 na úradnej tabuli Krajského súdu v Košiciach v zmysle ust. § 219 ods.
1, 3 a § 378 ods. 1 CSP.

18. Žalobca v podanom odvolaní uvádzal odvolacie dôvody v zmysle ust. § 365 ods. 1 písm. f/ a h/ CSP,
ktorých dôvodnosť odvolací súd v spore nevzhliadol.

19. Odvolací dôvod podľa ust. § 365 ods. 1 písm. f/ CSP (§ 205 ods. 2 písm. d/ O.s.p.) t.j., že
súd prvej inštancie dospel na základe vykonaných dôkazov k nesprávnym skutkovým zisteniam, sa
týka chyby v zisťovaní skutkového stavu veci súdom prvej inštancie spočívajúcej v tom, že skutkové
zistenie, ktoré bolo podkladom pre jeho rozhodnutie je nesprávne, t. zn. musí ísť o skutkové zistenie,
na základe ktorého vec posúdil po právnej stránke a ktoré je nesprávne v tom zmysle, že nemá oporu
vo vykonanom dokazovaní, pričom medzi chybami skutkového zistenia a chybami právneho posúdenia
je úzka vzájomná súvislosť, keďže príčinou nesprávnych (v zmysle nedostatočných) skutkových zistení
môže byť chybný právny názor, v dôsledku ktorého zisťoval iné skutočnosti, prípadne zisteným
skutočnostiam prisudzoval iný právny význam. Nesprávne sú i také skutkové zistenia, ktoré založil
na chybnom hodnotení dôkazov. Ide o situáciu, keď je logický rozpor v hodnotení dôkazov, prípadne
poznatkov, ktoré vyplynuli z prednesov účastníkov alebo ktoré vyšli najavo inak, z hľadiska závažnosti
(dôležitosti), zákonnosti, pravdivosti, eventuálne vierohodnosti.

20. K odvolaciemu dôvodu v zmysle ust. § 365 ods. 1 písm. h/ CSP (§ 205 ods. 2 písm. f/ O.s.p.) odvolací
súd uvádza, že právnym posúdením je činnosť súdu, pri ktorej aplikuje konkrétnu právnu normu na
zistený skutkový stav, t.j. vyvodzuje zo skutkového zistenia, aké práva a povinnosti majú strany sporu
podľa príslušného právneho predpisu. Nesprávnym právnym posúdením veci je omyl súdu pri aplikácii
práva na zistený skutkový stav (skutkové zistenie), pričom o mylnú aplikáciu právnych predpisov ide, ak
použil iný právny predpis, než ktorý mal správne použiť, alebo aplikoval správny predpis, ale nesprávne
ho vyložil, prípadne ho na daný skutkový stav inak nesprávne aplikoval (z podriadenia skutkového stavu
pod právnu normu vyvodil nesprávne právne závery o právach a povinnostiach strán sporu).

21. Odvolací súd konštatuje, že rozhodnutiu súdu prvej inštancie nemožno vytknúť nedostatočné zistenie
skutkového stavu, ani to, aby vzal do úvahy skutočnosti, ktoré z vykonaných dôkazov alebo prednesov
sporových stráne nevyplynuli, ani nevyšli za konania najavo, aby opomenul niektoré rozhodujúce



skutočnosti, ktoré boli vykonanými dôkazmi preukázané, alebo aby v jeho hodnotení dôkazov bol logický
rozbor, prípadne, aby výsledok jeho hodnotenia dôkazov nezodpovedal tomu, čo malo byť zistené
spôsobom vyplývajúcim z ust. § 191 a nasl. CSP účinného v čase jeho rozhodovania, alebo aby na
zistený skutkový stav aplikoval nesprávne zákonné ustanovenia, alebo použité zákonné ustanovenia
nesprávne vyložil. Rozsudok nie je ani nepreskúmateľný a nebola zistená ani iná vada, ktorá by mala
za následok nesprávne rozhodnutie vo veci.

22. Odvolací súd uvádza, že správne, podrobné a presvedčivé sú preto dôvody napadnutého rozsudku, s
ktorými sa odvolací súd stotožňuje a na tieto odkazuje (§ 387 ods. 2 CSP), keďže ani počas odvolacieho
konania nevyšli najavo také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali iné rozhodnutie v spore.

23. Skutočnosti a argumenty žalobcu uvedené v odvolaní nie sú spôsobilé spochybniť vecnú správnosť
rozsudku, ktorým bola žaloba žalobcu zamietnutá z dôvodu premlčania celého uplatneného nároku a
preto neodôvodňuje ani iné rozhodnutie v spore.

24. Odvolací súd poukazuje na to, že právny vzťah medzi stranami sporu a nároky z neho vyplývajúce
vrátane otázky premlčania práva a to bez ohľadu na spotrebiteľský charakter zmluvy bolo nutné
posudzovať podľa ustanovení Občianskeho zákonníka a plynutia trojročnej premlčacej doby, keďže ide
o právny vzťah, ktorého stranou sporu je spotrebiteľ (žalovaná) z čoho vyplýva, že vždy sa prednostne
použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka a to aj v prípade, keď ide o tzv. absolútny obchod a preto
správne súd zohľadnil ust. § 52 ods. 2 tretia veta OZ, keďže toto ustanovenie sa použije aj na právne
vzťahy založené pred 1.5.2014.

25. Vzhľadom na charakter spotrebiteľského vzťahu strán sporu, splatnosť dlžnej sumy, resp.
jednotlivých splátok z poskytnutého úveru v zmysle odôvodnenia súdu prvej inštancie, odvolací súd
uvádza, že súd prvej inštancie dospel k správnemu záveru, že žalobcom uplatnený nárok je premlčaný v
zmysle § 101 OZ, z dôvodu uplynutia trojročnej premlčacej doby, keďže žalobca žalobu na súd doručil po
uplynutí trojročnej premlčacej doby až dňa 2.11.2012, pričom k okamžitej splatnosti celého úveru došlo
už dňa 21.3.2009 a preto trojročná premlčacia doba, ktorá začala plynúť dňa 22.3.2009 uplynula dňa
22.3.2012, čím je správny záver súdu prvej inštancie vyjadrený v bode 27 odôvodnenia napadnutého
rozsudku, že žalobca svoj nárok uplatnil po uplynutí trojročnej všeobecnej premlčacej doby v zmysle
ust. § 101 OZ, na čom nemôže zmeniť ani uznanie dlhu záväzku a plynutie 10-ročnej premlčacej doby
(v zmysle § 110 ods. 1 OZ).

26. Vykonaným dokazovaním bolo preukázané, že v čase uznania bol dlh už premlčaný, uznanie dlhu
bolo učinené na vopred pripravenom tlačive, t.j. nebolo individuálne dojednané, keďže bolo formulárové,
čo je v rozpore s dobrými mravmi v zmysle § 3 ods. 1 OZ s následkom absolútnej neplatnosti právneho
úkonu v zmysle § 39 OZ, na ktorú súd berie ex offo zreteľ a preto tento právny úkon uznania záväzku, t.j.
dlhu nemôže vyvolať právne účinky spočívajúce v predĺžení premlčacej lehoty v zmysle ust. § 110 ods.
1 OZ tak, ako to odôvodnil súd prvej inštancie v bode 37 na str. 6 odôvodnenia napadnutého rozsudku,
s ktorým sa odvolací súd v celom rozsahu stotožňuje v zmysle § 387 ods. 2 CSP.

27. Vzhľadom k hore uvedeným skutočnostiam a s poukázaním aj na právny názor vyslovený v
rozsudku Najvyššieho súdu SR sp.zn. 3MCdo/12/2014 z 21.4.2015 a v uznesení Ústavného súdu SR
z 12.4.2016 sp.zn. III.ÚS 194/2016-10, so zreteľom aj na rozsudok Krajského súdu v Košiciach č.k.
11Co/383/2016-99 zo dňa 18.10.2017 a ustálenú rozhodovaciu prax súdov v tomto smere, odvolací súd
potvrdil rozsudok v spojení s výrokom o nároku na náhradu trov konania ako vecne správny podľa §
387 ods. 1 CSP.

28. O nároku na náhradu trov odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 396 ods. 1 CSP v
spojení s § 255 ods. 1 a § 262 ods. 1 CSP. Žalovaná bola v odvolacom konaní plne úspešná a preto
má nárok na náhradu trov odvolacieho konania, ktoré jej aj preukázateľne z obsahu spisu vyplývajú
a preto odvolací súd úspešnej žalovanej proti neúspešnému žalobcovi priznal nárok na náhradu trov
odvolacieho konania v plnom rozsahu.

29. Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Košiciach pomerom hlasov 3:0 (§ 393 ods. 2 posledná
veta CSP).



Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu odvolanie n i e j e prípustné.

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP).

Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 CSP).

Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej
otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 CSP).

Dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti
uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n) (§ 421 ods. 2 CSP).

Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia
dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b).
Na určenie výšky minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby
na súde prvej inštancie (§ 422 ods. 1,2 CSP).

Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 CSP).

Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie,
lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Dovolanie je
podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom súde (§ 427
ods. 1,2 CSP).

V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).

Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP).

Povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,



c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 CSP).

Rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže dovolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie
dovolania (§ 430 CSP).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 7112228095

  1. 26. 6. 2016Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 11Co/661/2015 z 26. 6. 2016
  2. 10. 1. 2017Rozsudok Mestského súdu Košice sp. zn. 24C/133/2013 z 10. 1. 2017potvrdené
  3. 25. 4. 2018Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 3Co/172/2017 z 25. 4. 2018 (toto rozhodnutie)