KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Nitra25. 2. 2016plný text

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/189/2015 z 25. 2. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 25. februára 2016, sp. zn. 11S/189/2015, ECLI:SK:KSNR:2016:4015200846.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 11S/189/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4015200846
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 02. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Marta Molnárová
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2016:4015200846.1

Uznesenie
Krajský súd v Nitre, v právnej veci žalobcu: Bellness s.r.o., so sídlom Mojmírovce 611, IČO: 46 176
489, zastúpeného Mgr. Richardom Mošaťom, advokátom, so sídlom Partizánska 2, Bratislava, proti
žalovanému: Národný inšpektorát práce, Masarykova 10, Košice, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia
žalovaného č. OPS/BEZ/2015/3211 zo dňa 02. 06. 2015, takto

r o z h o d o l :

Súd konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobca sa žalobou doručenou Krajskému súdu v Košiciach dňa 23. 07. 2015, postúpenou tunajšiemu
súdu uznesením č. k. 6S/81/2015-24 zo dňa 27. 07. 2015, domáhal preskúmania a zrušenia rozhodnutia
žalovaného č. OPS/BEZ/2015/3211 zo dňa 02. 06. 2015, ktorým žalovaný zamietol odvolanie žalobcu
a potvrdil rozhodnutie Inšpektorátu práce Nitra, č. k. 569/14/práv. zo dňa 12. 02. 2015, ktorým
prvostupňový správny orgán uložil podľa ust. § 19 ods. 1 písm. a/ zák. č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii
práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov žalobcovi pokutu vo výške
1.500,- eur.

Súd vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú žalobu v sume 70,- eur v lehote do 10 dní
odo dňa doručenia tejto výzvy s poučením, že ak v určenej lehote súdny poplatok nezaplatia, konanie
bude zastavené. Výzva na zaplatenie súdneho poplatku bola právnemu zástupcovi žalobcu doručená
dňa 26. 11. 2015.

Podľa § 5 ods. 1, písm. a/ zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z
registra trestov (ďalej len "zákon o súdnych poplatkoch"), poplatková povinnosť vzniká podaním návrhu,
odvolania a dovolania alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom navrhovateľ,
odvolateľ a dovolateľ.

Podľa § 8 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, poplatok za podanie návrhu alebo žiadosti, poplatok za
uplatnenie námietky zaujatosti v konkurznom konaní alebo reštrukturalizačnom konaní podľa osobitného
predpisu a poplatok za konanie o dedičstve je splatný vznikom poplatkovej povinnosti.

Podľa § 10 ods. 1 veta prvá a druhá zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný
podaním návrhu na začatie konania alebo dovolania, prvostupňový súd vyzve poplatníka, aby poplatok
zaplatil v lehote, ktorú určí spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve
poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť
poplatník vo výzve poučený.
Z vyššie uvedených ustanovení zákona o súdnych poplatkoch vyplýva, že poplatková povinnosť vznikla
žalobcovi už podaním žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia, a to podľa položky 10 písm. c/



Sadzobníka súdnych poplatkov v sume 70,- eur, ktorý je prílohou k zákonu o súdnych poplatkoch v
znení účinnom od 01. 10. 2012. Žalobca však predpísaný súdny poplatok ani na základe výzvy súdu v
zákonom stanovenej lehote, ktorá mu podľa § 57 ods. 2 OSP uplynula dňa 7. decembra 2015, nezaplatil
a neurobil tak ani do rozhodnutia v tejto veci, kedy súd skúmal podmienky konania.

Z vyššie uvedeného dôvodu bolo potrebné rozhodnúť tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto
rozhodnutia a konanie vo veci zastaviť, keďže súdny poplatok nebol zaplatený ani do vyhotovenia tohto
rozhodnutia. Ide o zákonnú prekážku konania na súde, ktorá bráni meritórnemu rozhodnutiu vo veci
samej.

Súd prvého stupňa takto rozhodol pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z. z. o súdoch
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

O trovách konania súd rozhodol podľa § 246c a § 146 ods. 1 písm. c/ OSP tak, že žiadnemu z účastníkov
konania nepriznal právo na náhradu trov konania, pretože konanie bolo zastavené.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho
doručenia na Najvyšší súd SR, cestou podpísaného súdu, písomne, v dvoch
vyhotoveniach.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods.3 OSP) uviesť,
proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa
toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa
odvolateľ domáha (§ 205 ods. 1 OSP).

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4015200846

  1. 25. 2. 2016Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/189/2015 z 25. 2. 2016 (toto rozhodnutie)
  2. 14. 4. 2016Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/189/2015 z 14. 4. 2016
  3. 20. 9. 2016Rozsudok Krajského súdu Nitra sp. zn. 11S/189/2015 z 20. 9. 2016