KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Nitra19. 8. 2020plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 23Sa/32/2020 z 19. 8. 2020

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 19. augusta 2020, sp. zn. 23Sa/32/2020, ECLI:SK:KSNR:2020:4020200211.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 23Sa/32/2020
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4020200211
Dátum vydania rozhodnutia: 20. 08. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Alexandra Lisyová
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2020:4020200211.2

Uznesenie
Krajský súd v Nitre, v právnej veci žalobcu: C. T., nar. XX. XX. XXXX, bytom L., L. M. XXX/X,
právne zastúpený advokátom JUDr. Pavlom Gráčikom, so sídlom Nitra, Farská 40, proti žalovanému:
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, so sídlom Bratislava, Pribinova 2, o správnej žalobe zo dňa 11.
05. 2020 proti rozhodnutiu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre č. KRPZ-NR-KDI-8/2019-SK
zo dňa 06. 03. 2019 (správne má byť uvedené 06. 02. 2020), takto

r o z h o d o l :

Súd konanie z a s t a v u j e .

Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

1. Žalobca sa žalobou zo dňa 11. 05. 2020, doručenou Krajskému súdu v Nitre dňa 11. 05. 2020,
doplnenou podaním zo dňa 26. 06. 2020, domáhal zrušenia rozhodnutia žalovaného č. KRPZ-NR-
KDI-8/2019-SK zo dňa 06. 03. 2019 (správne má byť uvedené 06. 03. 2020), z dôvodu nezákonnosti,
nezrozumiteľnosti a nedostatku dôvodov.

2. Tunajší súd výzvou zo dňa 22. 07. 2020 vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú
žalobu v sume 17,50 eur v lehote do 10 dní odo dňa doručenia výzvy s poučením, že ak v určenej lehote
súdny poplatok nezaplatí, konanie bude zastavené. Zásielka s uvedenou výzvou na zaplatenie súdneho
poplatku bola žalobcovi doručená dňa 27. 07. 2020.

3. Žalobca na výzvu súdu zo dňa 22. 07. 2020 nijakým spôsobom nereagoval.

4. Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra
trestov v znení neskorších predpisov, poplatková povinnosť vzniká podaním žaloby, návrhu, odvolania,
žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového
úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania,
dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť.

Podľa § 8 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, poplatok za podanie návrhu alebo žiadosti, poplatok za
uplatnenie námietky zaujatosti v konkurznom konaní alebo reštrukturalizačnom konaní podľa osobitného
predpisu a poplatok za konanie o dedičstve je splatný vznikom poplatkovej povinnosti.

Podľa § 6 ods. 3 veta prvá zákona o súdnych poplatkoch, ak sa úkony a konania vykonávajú na základe
podania podaného elektronickými prostriedkami alebo prostredníctvom jednotného kontaktného miesta
alebo integrovaného obslužného miesta5ac) a ak tento zákon pri jednotlivých položkách sadzobníka
neustanovuje inak, sadzba poplatku vo veciach týkajúcich sa obchodného registra je 50% z pevnej sumy
ustanovenej v sadzobníku a sadzba poplatku v iných veciach je 50% zo sadzby poplatku ustanovenej
v sadzobníku, znížená najviac o 70 eur.



Podľa § 9 ods. 7 veta prvá zákona o súdnych poplatkoch, v konaní pred správnym súdom sa poplatok
platí správnemu súdu, ktorý vo veci koná.

Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby,
návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby
poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek
výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí
byť poplatník vo výzve poučený.

Podľa § 14 ods. 4 veta prvá zákona o súdnych poplatkoch, v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje
vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania.

5. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku
nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku.

6. V konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení
konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho
úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.

7. Podľa § 25 veta prvá zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok, ak tento zákon neustanovuje
inak, použijú sa na konanie pred správnym súdom primerane ustanovenia prvej a druhej časti Civilného
sporového poriadku okrem ustanovení o intervencii.

8. Podľa § 106 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ak
nejde o doručovanie do elektronickej schránky podľa osobitného predpisu, o doručovanie v osobitných
prípadoch podľa § 107 ods. 2 a adresát neuviedol inú adresu na doručovanie, doručuje súd písomnosti
a) fyzickej osobe na adresu evidovanú v registri obyvateľov Slovenskej republiky alebo adresu miesta
pobytu cudzinca na území Slovenskej republiky podľa druhu pobytu cudzinca,
b) právnickej osobe na adresu sídla zapísaného v obchodnom registri alebo inom verejnom registri.

Podľa § 111 ods. 3 CSP, ak nemožno doručiť písomnosť na adresu podľa § 106, písomnosť sa považuje
dňom vrátenia nedoručenej zásielky súdu za doručenú, a to aj vtedy, ak sa adresát o tom nedozvie.

9. Z vyššie uvedených ustanovení zákona o súdnych poplatkoch vyplýva, že poplatková povinnosť
vznikla žalobcovi podaním žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia, a to podľa položky 10 písm.
b) Sadzobníka súdnych poplatkov (zo žaloby proti rozhodnutiu orgánu verejnej správy o priestupku) v
sume 17,50 eur, ktorý je prílohou k zákonu o súdnych poplatkoch a podľa § 9 ods. 7, § 10 ods. 1 v
spojení s § 6 ods. 3 vyššie uvedeného zákona.

10. Výzvou zo dňa 22. 07. 2020 tunajší súd vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku. Zásielka
s touto výzvou bola žalobcovi doručená dňa 27. 07. 2020. Žalobca nijakým spôsobom nereagoval na
výzvu súdu. Žalobca predpísaný súdny poplatok na základe výzvy súdu v zákonom stanovenej lehote,
ktorá mu podľa ust. § 121 ods. 3, 4 CSP uplynula dňom 06. 08. 2020, nezaplatil.

11. S poukazom na tieto skutočnosti bolo potrebné rozhodnúť tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti
tohto rozhodnutia a konanie v predmetnej veci zastaviť, keďže súdny poplatok nebol zaplatený v lehote
určenej súdom. Ide o zákonnú prekážku konania na súde, ktorá bráni meritórnemu rozhodnutiu vo veci
samej.

12. O trovách konania správny súd rozhodol podľa ust. § 170 písm. b) zákona č. 162/2015 Z. z. Správny
súdny poriadok, tak, že žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania, ak konanie
bolo zastavené.

Poučenie:



Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná
sťažnosť. Sťažnosť len proti dôvodom uznesenia nie je prípustná (§ 239 ods. 1, 2 CSP). Sťažnosť môže
podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané (§ 240 ods. 1 CSP). Sťažnosť sa podáva v lehote
15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal (§ 242 CSP). V sťažnosti sa
popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup
alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha (§ 243 CSP). Rozsah, v
akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie sťažnosti (§ 244
CSP). V sťažnosti možno uvádzať nové skutočnosti a dôkazy, ak je to so zreteľom na povahu a okolnosti
sporu možné a účelné (§ 245 CSP). Ustanovenia o odstraňovaní vád podania sa nepoužijú (§ 246 CSP).

Citované v ďalších rozhodnutiach

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4020200211

  1. 19. 8. 2020Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 23Sa/32/2020 z 19. 8. 2020 (toto rozhodnutie)
  2. 19. 8. 2020Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 23Sa/32/2020 z 19. 8. 2020