KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Trenčín11. 1. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Trenčín sp. zn. 2CoE/153/2011 z 11. 1. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Trenčín z 11. januára 2012, sp. zn. 2CoE/153/2011, ECLI:SK:KSTN:2012:3511209575.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Trenčín
Spisová značka: 2CoE/153/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3511209575
Dátum vydania rozhodnutia: 12. 01. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Peter Tóth
ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3511209575.1

Uznesenie
Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., IČO: 35776005,
so sídlom Cintorínska 21, Bratislava proti povinnému M. G., nar. XX.X.XXXX, štátny občan SR, trvale
bytom Q. XXXX/XX, F. E. F. R., o vymoženie 33,18 Eur s prísl., o odvolaní oprávneného proti uzneseniu
Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom zo dňa 03. novembra 2011, č.k. 4Er/975/2011-16, v pomere
hlasov 3:0 takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e .

o d ô v o d n e n i e :

Súd prvého stupňa v napadnutom uznesení žiadosť súdneho exekútora Mgr. Petra Krušinu so sídlom
Exekútorského úradu v Bratislave, Lazaretská 4 o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie v časti
vymoženia 16,59 Eur zamietol. Svoje rozhodnutie odôvodnil s poukazom na § 44 ods. 2 Ex. por., § 51
zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. Ďalej v
odôvodnení uviedol, že dňa 26.10.2011 bola súdu prvého stupňa doručená žiadosť súdneho exekútora
Mgr. Petra Krušinu so sídlom Exekútorského úradu Lazaretská 4, Bratislava o udelenie poverenia na
vykonanie exekúcie spolu s návrhom oprávneného na vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu
- blok na pokutu OO PZ Nové Mesto nad Váhom č. AA 2606119 zo dňa 12.10.2008, č. AA 2605626 zo
dňa 3.12.2008. Citované rozhodnutie č. AA 2606119 zo dňa 12.10.2008 nadobudlo právoplatnosť dňa
12.10.2008 a vykonateľnosť dňa 28.10.2008, č. AA 2605626 zo dňa 3.12.2008 nadobudlo právoplatnosť
dňa 3.12.2008 a vykonateľnosť dňa 21.12.2008. Výkon citovaného rozhodnutia bolo možné nariadiť
iba v lehote do troch rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti, t.j. odo dňa
vykonateľnosti rozhodnutia, teda odo dňa 12.10.2008. Táto trojročná lehota je prekluzívna (súd na jej
plynutie prihliada z úradnej povinnosti) a v jej priebehu sa musí výkon rozhodnutia nariadiť. Blok na
pokutu č. AA 2606119 zo dňa 12.10.2008 nadobudlo právoplatnosť dňa 12.10.2008 a vykonateľnosť
dňa 28.10.2008. Podľa citovaného ustanovenia 3-ročná prekluzívna lehota uplynula dňom 28.10.2011. S
poukazom na márne uplynutie lehoty na nariadenie výkonu citovaného rozhodnutia, súd prvého stupňa
žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie v časti vymoženia 16,59 Eur
zamietol.

Proti uzneseniu súdu prvého stupňa podal v zákonnom stanovenej lehote odvolanie oprávnený, ktorý
poukazuje na skutočnosť, že súd nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia a stotožnil ho s
procesným úkonom súdu o udelení poverenia na vykonanie exekúcie. Ak by sa pripustil právny názor
súdu prvého stupňa v napadnutom uznesení, oprávnený by sa mohol dostať do právnej neistoty v tom
zmysle, že i napriek tomu, že podal návrh na vykonanie exekúcie v zákonnej lehote ustanovenej v §
71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb., nevedel by odhadnúť presný okamih začatia exekučného konania.
Oprávnený je toho názoru, že pre určenie zachovania zákonnej lehoty uvedenej v § 71 ods. 3 zákona č.
71/1967 Zb. je právne významné začatie konania, teda deň, doručenia návrhu na vykonanie exekúcie
súdnemu exekútorovi podľa § 36 ods. 2 Ex. por., všetky ďalšie úkony vykonané po tejto lehote a nemajú



žiadny vplyv na plynutie trojročnej prekluzívnej lehoty. Oprávnený žiada, aby odvolací súd uznesenie
súdu prvého stupňa zrušil v celom rozsahu.

Krajský súd v Trenčíne ako odvolací súd preskúmal vec bez nariadenia odvolacieho pojednávania /§
212 ods. 1, § 214 ods. 2 O.s.p./ a dospel k záveru, že odvolanie oprávneného nie je dôvodné.

Odvolací súd preskúmal všetky rozhodujúce námietky, ktoré boli v odvolaní oprávneným vznesené a
v plnom rozsahu sa stotožňuje s právnymi závermi súdu prvého stupňa. Z daného titulu si osvojuje
dôvody napadnutého rozhodnutia, na ktoré v celom rozsahu poukazuje v zmysle § 219 ods. 2 O.s.p. a
na zdôraznenie správnosti dodáva nasledovné:

Podľa ustanovenia § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch účinného v čase spáchania priestupku,
ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch
všeobecné predpisy o správnom konaní.

Podľa ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní výkon rozhodnutia možno
nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti (ods. 1).

Exekučný titul - blok na pokutu nezaplatený na mieste č. AA 2606119 zo dňa 12.10.2008 nadobudlo
právoplatnosť dňa 12.10.2008 a vykonateľnosť dňa 28.10.2008. Lehota stanovená pre nariadenie
výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu
prekluzívnu, to znamená, že po uplynutí lehoty nemožno nariadiť výkon rozhodnutia. Pre určenie
zachovania zákonnej lehoty, nie je právne významné začatie konania (okamih doručenia návrhu na
exekútorský úrad), ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v danom prípade
podľa exekučného poriadku rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. V
tejto súvislosti odvolací súd uvádza, že exekučné konanie sa začína doručením návrhu oprávneného
na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi, avšak samotná exekúcia začína až vydaním poverenia
na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Prvým úkonom samotnej exekučnej činnosti súdneho
exekútora je vydanie upovedomenia o začatí exekúcie v zmysle § 47 ods. 1 písm. a/ Exekučného
poriadku, ktorý úkon však môže exekútor vykonať až potom, ako bol exekučným súdom poverený
na vykonanie exekúcie. Exekučný titul nadobudol právoplatnosť dňa 12.10.2008 a vykonateľnosť dňa
28.10.2008, prepadná trojročná lehota uplynula dňom 28.10.2011. Pre rozhodnutie súdu prvého stupňa
je rozhodujúci stav v čase vydania predmetného uznesenia a v tomto čase bola prekluzívna lehota
uplynutá. Súd prvého stupňa má na rozhodnutie v podanej žiadosti o udelenie poverenia zákonnú lehotu
15 dní, pričom tejto lehoty si musí byť vedomí aj oprávnený, a súd postupoval v súlade a v rámci uvedenej
lehoty.

Odvolací súd preto napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa ako vecne správne podľa § 219 ods. 1
O.s.p. potvrdil.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 3511209575