Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trenčín Spisová značka: 3CoE/108/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 3511210686 Dátum vydania rozhodnutia: 30. 05. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Janík ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3511210686.1 Uznesenie Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., so sídlom Cintorínska 21, Bratislava, IČO: 35 776 005, proti povinnému: I. J., bytom Y. XXX, o vymoženie 33,19 eur s príslušenstvom, na odvolanie oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom č.k. 1Er/1130/2011-11 zo dňa 27. januára 2012 jednomyseľne, dňa 30. mája 2012, takto r o z h o d o l : Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením súd prvého stupňa zamietol žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie podľa § 44 ods. 2 Exekučného poriadku. V odôvodnení uviedol, že dňa 14.11.2011 súdny exekútor Mgr. Peter Krušina podal žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie spolu s návrhom oprávneného na vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu - bloku na pokutu nezaplatenú na mieste č. AA 246854 Obvodného oddelenia Policajného zboru v Starej Turej zo dňa 26.10.2008, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 26.10.2008 a vykonateľnosť dňa 11.11.2008. Podľa § 71 ods. 3 zák. č. 71/1967 Zb. o správnom konaní výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti. Táto lehota stanovená pre nariadenie výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu prekluzívnu, uplynutím ktorej zaniká právo na výkon rozhodnutia. Pre určenie toho, či je táto lehota zachovaná, nie je právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. V zmysle cit. ust. 3 ročná prekluzívna lehota začala plynúť dňom 12.11.2008 a uplynula dňom 14.11.2011. Na preklúziu súd prihliada z úradnej povinnosti a nakoľko výkon rozhodnutia bolo možné nariadiť do 3 rokov, t.j. do 14.11.2011, rozhodnutie o priestupku nie je spôsobilým exekučným titulom v zmysle ust. § 41 ods. 2 písm. f/ Ex. por.. Súd prvého stupňa preto žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie zamietol. Proti tomuto uzneseniu podal včas odvolanie oprávnený, ktorý navrhol, aby odvolací súd napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Uviedol, že podľa ust. § 71 ods. 3 zák. č. 71/1967 Zb. správny poriadok výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti. Pre určenie zachovania zákonnej lehoty nie je právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v tomto prípade rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. Ďalej uviedol, že súčasné znenie ust. § 71 ods. 3 zák. č. 71/1967 Z.z. o správnom konaní sa dostalo do tohto zákona novelizáciou zák. č. 527/2003 Z.z. s účinnosťou od 01.04.2004. Pôvodné ustanovenie, podľa ktorého bolo potrebné v 3 ročnej prekluzívnej lehote rozhodnutie nielen nariadiť, ale aj vykonať v praxi spôsobovalo podľa dôvodovej správy k novele predmetného uznesenia ťažkosti pri realizácii výkonu rozhodnutia pre značnú obmedzenosť časového obdobia. Zákonodarca predmetnou zmenou stanovil, že v 3 rokoch je potrebné len nariadenie výkonu rozhodnutia, pričom samotný výkon môže prebiehať aj po uplynutí 3 ročnej lehoty. Ďalej uviedol, že oprávnený je právnická osoba so 100 % majetkovou účasťou štátu a na ňu ako subjekt sa nevzťahujú ustanovenia SP o vymáhaní pohľadávok, ale v plnom rozsahu Exekučný poriadok. Ex. por. upravujúci podmienky výkonu rozhodnutia ako aj spôsoby jeho výkonu a iné podrobnosti používa termín nariadenie výkonu rozhodnutia. Mal za to, že upovedomenie o začatí exekúcie nemožno stotožňovať s nariadením výkonu rozhodnutia tak, ako ho poznalo OSP pred novelou zák. č. 341/2005 Z.z. či SP pri správnej exekúcii. Exekučné konanie sa podľa § 36 ods. 1 Ex. por. začína dňom doručenia návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Súd si v prípade znenia § 71 ods. 3 SP nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia, a teda vychádzal z nesprávneho predpokladu, že pre určenie toho či prekluzívna lehota je zachovaná, nie je právne významné začatie konania, ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, t.j. upovedomením o začatí exekúcie vydanom súdnym exekútorom. Prekluzívna lehota v ust. § 71 ods. 3 SP je lehotou hmotnoprávnou. Zachovanie, resp. uplynutie 3 ročnej prekluzívnej lehoty v zmysle ust. § 71 ods. 3 SP sa má hodnotiť s prihliadnutím na deň, v ktorom bolo začaté exekučné konanie, t.j. dňom doručenia návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. V danom prípade bola prekluzívna lehota zachovaná a neexistuje žiadna právna prekážka, ktorá by bránila udeleniu poverenia na vykonanie exekúcie a samotnému výkonu rozhodnutia súdnym exekútorom. Zamietnutím poverenia na vykonanie exekúcie v rozpore so zákonom dochádza k odopretiu práva oprávneného na výkon vykonateľného rozhodnutia, ktoré je integrálnou súčasťou práva na súdnu ochranu v zmysle čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, a tým aj k odmietnutiu spravodlivosti. Odvolací súd preskúmal vec podľa § 212 ods. 1 O.s.p., bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že uznesenie súdu prvého stupňa je potrebné ako vecne správne potvrdiť podľa § 219 ods. 1 O.s.p. Podľa § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní. Podľa § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti. Podľa § 44 ods. 2 Ex. por. v znení účinnom ku dňu začatiu exekučného konania, súd preskúma žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, návrh na vykonanie exekúcie a exekučný titul; ak ide o exekučné konanie vykonávané na podklade rozhodnutia vykonateľného podľa § 26 zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, exekučný titul sa nepreskúmava. Ak súd nezistí rozpor žiadosti o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie alebo návrhu na vykonanie exekúcie alebo exekučného titulu so zákonom, do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora, aby vykonal exekúciu, táto lehota neplatí, ak ide o exekučný titul podľa § 41 ods. 2 písm. c) a d). Ak súd zistí rozpor žiadosti alebo návrhu alebo exekučného titulu so zákonom, žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie uznesením zamietne. Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie. V cit. ustanovení § 44 ods. 2 Ex. por. je vymedzená zodpovednosť exekučného súdu za vydanie poverenia na vykonanie exekúcie, s ohľadom na to, že vydanie tohto poverenia musí byť výsledkom náležitého preskúmania exekučného titulu, najmä z hľadiska formálnej a materiálnej stránky jeho vykonateľnosti, žiadosti o vydanie poverenia a návrhu na vykonanie exekúcie. Exekučný súd skúma procesné podmienky exekučného konania, t. j. prípustnosť konkrétnej exekúcie. Ak zistí, že sú splnené podmienky konania podľa § 251 ods. 4 O.s.p. v nadväznosti na § 103 O.s.p., a teda niet rozporu so zákonom, vydá poverenie na vykonanie exekúcie. Poverenie sa vydáva, ako rozhodnutie, resp. uznesenie o poverení, proti ktorému sa nemožno brániť žiadnym opravným prostriedkom. Platné znenie cit. ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) jednoznačne určuje, že v trojročnej lehote treba výkon rozhodnutia nariadiť, k čomu v preskúmavanej exekučnej veci prirodzene nedošlo. Nemožno dať za pravdu oprávnenému, ktorý zachovanie trojročnej lehoty spája so začatím exekučného konania. Exekučné konanie, ako osobitný druh občianskeho súdneho konania, sa síce začína dňom, v ktorom bol exekútorovi doručený návrh na vykonanie exekúcie, to však ešte neznamená, že konkrétnu exekúciu skutočne vykoná. Exekučný súd totiž dohliada na zákonnosť vedenia exekúcie, a to nielen pri rozhodovaní o žiadosti súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, ale v ktorejkoľvek fáze exekučného konania, a ak zistí jej neprípustnosť, tak ju zastaví. V predmetnej exekučnej veci bola žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie súdu prvého stupňa preukázateľne doručená dňa 14.11.2011, teda posledný deň uplynutia trojročnej zákonnej lehoty, ktorá uplynula dňa 14.11.2011. V tejto lehote však bolo potrebné pre úspešné vymáhanie pohľadávky oprávneného, aby sa exekučné konanie nachádzalo v štádiu, keď proti doručenému upovedomeniu o začatí exekúcie nemožno podať námietky, resp. po tom, keď sa súdnemu exekútorovi doručí právoplatné rozhodnutie súdu o námietkach, ktorým sa námietky zamietli a ktoré v takomto prípade možno považovať za nariadenie výkonu rozhodnutia, ako to predpokladá vyššie cit. ustanovenie § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok). Vzhľadom na vyššie uvedené, odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa potvrdil podľa § 219 ods. 1 O.s.p. ako vecne správne. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.