Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 14S/90/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2014200377 Dátum vydania rozhodnutia: 14. 11. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Pavol Laczo ECLI: ECLI:SK:KSTT:2014:2014200377.2 Uznesenie Krajský súd v Trnave v právnej veci žalobcu: J.K. CONSULT, s.r.o., so sídlom Škarniclovská 1, 909 01 Skalica, IČO: 35 938 633, právne zastúpený: Advokátska kancelária Bugala - Ďurček s.r.o., so sídlom Drotárska cesta 102, 811 02 Bratislava, proti žalovanému: Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, so sídlom Lazovná 63, 974 01 Banská Bystrica, o návrhu na preskúmanie rozhodnutia žalovaného č. 1100302/1/114215/2014/885 zo dňa 06.03.2014, takto r o z h o d o l : Krajský súd v Trnave z r u š u j e uznesenie Krajského súdu v Trnave č.k.14S/90/2014 - 38 zo dňa 29. septembra 2014. o d ô v o d n e n i e : Žalobou doručenou tunajšiemu súdu dňa 02.06.2014, sa žalobca prostredníctvom splnomocneného právneho zástupcu domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia žalovaného správneho orgánu č. 1100302/1/114215/2014/885 zo dňa 06.03.2014, ktorým podľa ust. § 74 ods.4 v nadväznosti na § 165b ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v dodatočnom platobnom výmere Daňového úradu Bratislava č. 9104402/5/4988483/2013/Šiš zo dňa 11.11.2013, ktorým podľa § 44 ods. 6 písm. b/ bod 1 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 165 ods. 5 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní nepriznal za zdaňovacie obdobie jún 2011 nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty v sume 128.923,28 Eur a vyrubil rozdiel dane v sume 149.037, 00 Eur žalobcovi zmenil výrokovú časť tak, že nepriznal za zdaňovacie obdobie jún 2011 nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty v sume 128.923,28 Eur a určil vlastnú daňovú povinnosť vo výške 20.113,72 Eur, čo je rozdiel dane vo výške 149.037,00 Eur. Krajský súd v Trnave výzvou (vzor 4a O.s.p.) zo dňa 26.06.2014, ktorá bola doručená právnemu zástupcovi žalobcu dňa 14.07.2014, vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú žalobu vo výške 70,-Eur podľa položky 10 písm. c) Sadzobníka súdnych poplatkov v platnom znení do 10 dní od doručenia výzvy s poučením, že ak poplatok nebude v určenej dobe zaplatený, súd konanie zastaví. Lehota na zaplatenie súdneho poplatku márne uplynula dňom 24.07.2014. Vzhľadom na to, že žalobca nezaplatil súdny poplatok splatný podaním žaloby, ani v lehote určenej súdom na zaplatenie súdneho poplatku vo výzve zo dňa 26.06.2014, napriek poučeniu o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku a nebol tu žiaden z dôvodov uvedených v § 10 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch, pre ktoré súd konanie pre nezaplatenie poplatku nezastaví, uznesením č.k.14S/90/2014 - 38 zo dňa 29. septembra 2014 rozhodol súd podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch tak, že konanie o žalobe v celom rozsahu zastavil. Predmetné uznesenie bolo doručené právnemu zástupcovi žalobcu dňa 03.10.2014. Podaním doručeným tunajšiemu súdu dňa 21.10.2014 t.j. v lehote na podanie odvolania proti uzneseniu č.k.14S/90/2014 - 38 zo dňa 29. septembra 2014 žalobca prostredníctvom splnomocneného právneho zástupcu navrhol predmetné uznesenie s poukazom na § 10 ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch zrušiť, nakoľko žalobca súdny poplatok za žalobu vo výške 70 eur uhradil. Žalobca zároveň k návrhu pripojil aj doklad o úhrade súdneho poplatku. Podľa § 10 ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov, prvostupňový súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak poplatník zaplatí súdny poplatok do konca lehoty na podanie odvolania. Prvostupňový súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku aj vtedy, ak bolo konanie prerušené podľa osobitného predpisu a správca v ňom pokračuje namiesto poplatníka. Vzhľadom na skutočnosť, že žalobca zaplatil súdny poplatok v lehote na podanie odvolania proti uzneseniu, ktorým súd konanie zastavil, súd postupoval v zmysle § 10 ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a uznesenie č.k.14S/90/2014 - 38 zo dňa 29. septembra 2014 zrušil. Toto rozhodnutie senát Krajského súdu v Trnave prijal pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z.z. v znení zák. č. 33/2011 Z.z.). Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Najvyšší súd SR prostredníctvom Krajského súdu v Trnave. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3 O.s.p.) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.