KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Žilina27. 3. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 27. 3. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Žilina z 27. marca 2012, sp. zn. 21S/87/2011, ECLI:SK:KSZA:2012:5011201081.3

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Žilina
Spisová značka: 21S/87/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 5011201081
Dátum vydania rozhodnutia: 28. 03. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Veronika Poláčková
ECLI: ECLI:SK:KSZA:2012:5011201081.3

Uznesenie
Krajský súd v Žiline, v právnej veci žalobcu: N. D., nar. XX.XX.XXXX, bytom F. XXXX/XX, XXX XX I.,
práv. zast. JUDr. Gabrielou Kľačanovou, advokátkou so sídlom Z. Y. XX, XXX XX I., proti žalovanému:
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Martin, Námestie Svetozára Hurbana -
Vajanského 1, 036 01 Martin, za účasti: SPURS Trading, s.r.o., so sídlom Jilemnického 30, 036 01 Martin,
IČO: 44 662 02, práv. zast.: Advokátska kancelária Gallo s.r.o., so sídlom Jilemnického ul. č. 30, 036
01 Martina, zast. konateľom JUDr. Michalom Gallom, advokátom, v konaní o preskúmanie zákonnosti
postupu a rozhodnutia žalovaného č. OÚD-2011/02037-2 zo dňa 26.08.2011, takto

r o z h o d o l :

Súd konanie zastavuje.

Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Žalobca sa žalobou zo dňa 14.11.2011, podanou osobne na tunajšom súde dňa 15.11.2011, domáhal
preskúmania a následne zrušenia rozhodnutia Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné
komunikácie Martin č. OÚD-2011/02037-2 zo dňa 26.08.2011. Napadnutým rozhodnutím žalovaný
správny orgán ako odvolací orgán zamietol odvolanie žalobcu a potvrdil rozhodnutie prvostupňového
správneho orgánu - Mesta Martin č. Dopr. 43/12811/05/2011-Ži, Ev. č. 16/2011-SP zo dňa 11.05.2011,
ktorým povolil stavbu „Tenisový areál Martin, k. ú. F., SO 04 - Parkoviská a spevnené plochy“ na
pozemkoch parcely č. KN-C 180/110 v k. ú. F. na Ul. A. I. v I..

Podľa obsahu a povahy podania súd posúdil podanie žalobcu ako žalobu v zmysle § 249
Občianskeho súdneho poriadku (ďalej len O.s.p.) proti právoplatnému rozhodnutiu správneho orgánu
a ďalej v konaní postupoval podľa § 247 a nasl. O.s.p., t.j. podľa druhej hlavy piatej časti O.s.p. -
Rozhodovanie o žalobách proti rozhodnutiam a postupom správnych orgánov.

Súd po preskúmaní splnenia základných procesných podmienok konania vyzval žalovaného
na predloženie kompletného správneho spisu a vyjadrenie sa k podanej žalobe. Po obdržaní
administratívneho spisu súd zistil nasledovné skutočnosti.

Rozhodnutie žalovaného správneho orgánu bolo vydané dňa 26.08.2011 a doručené žalobcovi do
vlastných rúk dňa 17.09.2011 po tom, čo dňa 30.08.2011 bol poštovým doručovateľom vykonaný prvý
neúspešný pokus o doručenie s výzvou o opakované doručenie. Opakovane doručované bolo dňa
31.08.2011 a keďže aj tento nový pokus o doručenie zostal bezvýsledný, doručovateľ dňa 31.08.2011
uložil písomnosť na pošte.

Žalovaný v danej veci vystupoval ako orgán štátnej správy pre pozemné komunikácie podľa § 3 ods. 5
písm. c) zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) a zároveň ako špeciálny
stavebný úrad.



Podľa § 23 zákona č. 135/1961 Zb. ak nie je výslovne ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie podľa
tohto zákona všeobecné predpisy o správnom konaní.

Keďže zákon č. 135/1961 Zb. neobsahuje úpravu doručovania, použijú sa ohľadom doručovania
písomností subsidiárne ustanovenia všeobecného predpisu o správnom konaní, ktorým je zákon č.
71/1967 Zb. Správny poriadok.

Podľa § 24 ods. 1 Správneho poriadku dôležité písomnosti, najmä rozhodnutia, sa doručujú do vlastných
rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.

Podľa § 24 ods. 2 Správneho poriadku ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných
rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že
písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný,
doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát
nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň
doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

V danom prípade sa jednalo o dôležitú písomnosť- rozhodnutie. Z dôvodu, že si žalobca nevyzdvihol
písomnosť (napadnuté rozhodnutie) do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za
deň doručenia. Posledný deň 3-dňovej lehoty pripadol na 03.09.2011 (sobota), takže koniec lehoty sa
presunul na deň 05.09.2011 (pondelok) a tento deň sa v dôsledku fikcie doručenia v zmysle § 24 ods.
2 Správneho poriadku považuje za deň doručenia.

Podľa § 250b ods. 1 O.s.p. žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia
správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty
nemožno odpustiť.

Posledný deň dvojmesačnej lehoty na podanie žaloby bol 05.11.2011 (sobota), preto sa koniec lehoty
na podanie žaloby presunul na 07.11.2011 (pondelok).

Žalobca podal žalobu osobne na tunajšom súde dňa 15.11.2011. Osobitný zákon, v tomto prípade zákon
č. 135/1961 Zb., neobsahuje špeciálne ustanovenie o tom, že by lehota na podanie žaloby podľa II.
hlavy, V. časti O.s.p. bola dlhšia ako dva mesiace.
Podľa ustanovenia § 250d ods. 3 O.s.p. súd uznesením konanie zastaví, ak sa žaloba podala
oneskorene, ak ju podala neoprávnená osoba, ak smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nemôže byť
predmetom preskúmavania súdom, ak žalobca neodstránil vady žaloby, ktorých odstránenie súd nariadil
a ktoré bránia vecnému vybaveniu žaloby, alebo ak žalobca nie je zastúpený podľa § 250a alebo ak
žaloba bola vzatá späť (§ 250h ods. 2). Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Vzhľadom na citované ustanovenia a uvedené skutočnosti a vychádzajúc z predložených písomných
podkladov, súd musel konštatovať, že žaloba bola podaná oneskorene a preto konanie pri aplikácii §
250d ods. 3 O.s.p. zastavil.

Občiansky súdny poriadok v piatej časti neobsahuje právnu úpravu o trovách konania, v prípade, že
bolo konanie zastavené podľa § 250d ods. 3 O.s.p. Súd rozhodol podľa § 246c ods. 1 veta prvá
O.s.p. v spojení s ust. § 146 ods. 1 písm. c), kedy žiaden z účastníkov konania nemá právo na
náhradu konania podľa jeho výsledku, ak konanie bolo zastavené. Tento postup predstavuje primeranú
aplikáciu ustanovení tretej časti Občianskeho súdneho poriadku týkajúcich sa trov konania vyhovujúc
požiadavkám piatej časti Občianskeho súdneho poriadku a jej zásade priznávania náhrady trov konania
v správnom súdnictve podľa úspešnosti len žalobcovi a v prípade späťvzatia žaloby žalobcom aj
žalovanému.

Poučenie:



Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie v lehote 15-tich dní odo dňa jeho doručenia na
Najvyšší súd Slovenskej republiky v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Žiline písomne v troch
vyhotoveniach.

Odvolanie musí spĺňať náležitosti podľa § 205 ods. 1 O.s.p.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 5011201081

  1. 27. 3. 2012Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 27. 3. 2012 (toto rozhodnutie)
  2. 10. 7. 2012Opravné uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 10. 7. 2012
  3. 6. 5. 2014Rozsudok Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 6. 5. 2014