KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
Opravné uznesenieKrajský súd Žilina10. 7. 2012plný text

Opravné uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 10. 7. 2012

CitáciaOpravné uznesenie Krajského súdu Žilina z 10. júla 2012, sp. zn. 21S/87/2011, ECLI:SK:KSZA:2012:5011201081.4

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Žilina
Spisová značka: 21S/87/2011
Identifikačné číslo súdneho spisu: 5011201081
Dátum vydania rozhodnutia: 11. 07. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Veronika Poláčková
ECLI: ECLI:SK:KSZA:2012:5011201081.4

Opravné uznesenie
Krajský súd v Žiline, v právnej veci žalobcu: N. D., nar. XX.XX.XXXX, bytom F. XXXX/XX, XXX XX I.,
práv. zast. JUDr. Gabrielou Kľačanovou, advokátkou so sídlom Z. Y. XX, XXX XX I., proti žalovanému:
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Martin, Námestie Svetozára Hurbana -
Vajanského 1, 036 01 Martin, za účasti: SPURS Trading, s.r.o., so sídlom Jilemnického 30, 036 01 Martin,
IČO: 44 662 02, práv. zast.: Advokátska kancelária Gallo s.r.o., so sídlom Jilemnického ul. č. 30, 036
01 Martina, zast. konateľom JUDr. Michalom Gallom, advokátom, v konaní o preskúmanie zákonnosti
postupu a rozhodnutia žalovaného č. OÚD-2011/02037-2 zo dňa 26.08.2011, takto

r o z h o d o l :

I. Záhlavie uznesenia Krajského súdu v Žiline zo dňa 28. marca 2012, v ktorom absentuje označenie
právneho zástupcu žalovaného, s a o p r a v u j e tak, že správne má znieť:
Krajský súd v Žiline, v právnej veci žalobcu: N. D., nar. XX.XX.XXXX, bytom F. XXXX/XX, XXX
XX I., práv. zast. JUDr. Gabrielou Kľačanovou, advokátkou so sídlom Z. Y. XX, XXX XX I., proti
žalovanému: Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Martin, Námestie Svetozára
Hurbana - Vajanského 1, 036 01 Martin, práv. zast.: Advokátska kancelária JUDr. Dušan Chlapík,
s.r.o., so sídlom Sládkovičova 13, 010 01 Žilina, zastúpená konateľom JUDr. Dušanom Chlapíkom,
advokátom, za účasti: SPURS Trading, s.r.o., so sídlom Jilemnického 30, 036 01 Martin, IČO: 44 662
02, práv. zast.: Advokátska kancelária Gallo s.r.o., so sídlom Jilemnického ul. č. 30, 036 01 Martina,
zast. konateľom JUDr. Michalom Gallom, advokátom, v konaní o preskúmanie zákonnosti postupu a
rozhodnutia žalovaného č. OÚD-2011/02037-2 zo dňa 26.08.2011, takto

II. V odôvodnení uznesenia na strane č. 2, predposledný odsek, sa spojenie 05.11.2011 (sobota) o p
r a v u j e na 06.11.2011 (nedeľa).

o d ô v o d n e n i e :

Uznesením č. k. 21S/87/2011-57 zo dňa 28.03.2012 tunajší súd rozhodol o zastavení konania a zároveň
rozhodol, že žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania.

Podľa § 246c ods. 1 veta prvá O.s.p. pre riešenie otázok, ktoré nie sú priamo upravené v tejto časti,
použijú sa primerane ustanovenia prvej, tretej a štvrtej časti tohto zákona.

Podľa § 164 O.s.p. súd kedykoľvek aj bez návrhu opraví v rozsudku chyby v písaní a počítaní, ako aj iné
zrejmé nesprávnosti. O oprave vydá opravné uznesenie, ktoré doručí účastníkom. Pritom môže odložiť
vykonateľnosť rozsudku na čas, kým opravné uznesenie nenadobudne právoplatnosť.

Podľa § 167 ods. 2 O.s.p. ak nie je ďalej ustanovené inak, použijú sa na uznesenie primerane
ustanovenia o rozsudku.

V písomnom vyhotovení uznesenia, v záhlaví uznesenia, došlo k chybe v písaní. Súd neuviedol
právneho zástupcu žalovaného, pričom v zmysle § 157 ods. 1 v spojení s § 167 ods. 2 O.s.p. sa



v písomnom vyhotovení uznesenia okrem iného uvádza presné označenie účastníkov konania a ich
zástupcov.

Pretože išlo o chybu v písaní, bolo nutné v zmysle § 164 veta prvá O.s.p. v spojení s § 167 ods.
2 O.s.p. vykonať opravu, tak ako je uvedené vo výroku č. I tohto uznesenia.

Zároveň súd aj bez návrhu opravil chybu v počítaní v odôvodnení uznesenia na strane č. 2, predposledný
odsek, kde nesprávne uviedol, že posledný deň lehoty na podanie žaloby bol 05.11.2011 (sobota), pričom
posledným dňom bol 06.11.2011 (nedeľa). Vzhľadom na to, že koniec lehoty na podanie žaloby sa aj
tak presunul na 07.11.2011 (pondelok), táto chyba v počítaní (lehota dva mesiace na podanie žaloby
začína plynúť až dňom nasledujúcim po doručení druhostupňového napadnutého rozhodnutia) nemala
vplyv na správnosť záveru súdu o oneskorenom podaní žaloby.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie v lehote 15-tich dní odo dňa jeho doručenia na
Najvyšší súd Slovenskej republiky v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Žiline písomne v troch
vyhotoveniach.

Odvolanie musí spĺňať náležitosti podľa § 205 ods. 1 O.s.p..

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 5011201081

  1. 27. 3. 2012Uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 27. 3. 2012
  2. 10. 7. 2012Opravné uznesenie Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 10. 7. 2012 (toto rozhodnutie)
  3. 6. 5. 2014Rozsudok Krajského súdu Žilina sp. zn. 21S/87/2011 z 6. 5. 2014