Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Žilina Spisová značka: 7CoP/25/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 5611212264 Dátum vydania rozhodnutia: 25. 04. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Amália Paulerová ECLI: ECLI:SK:KSZA:2012:5611212264.1 Uznesenie Krajský súd v Žiline, ako súd odvolací, v právnej veci M. A., nar. XX.X.XXXX, bytom R. XXX/X, U. O., zastúpeného ustanoveným opatrovníkom M. A., nar. XX.X.XXXX, trvale bytom U. O., R. XXX/X, v konaní o vyslovenie prípustnosti prevzatia alebo držania v ústave zdravotníckej starostlivosti, o odvolaní opatrovníka proti uzneseniu Okresného súdu Liptovský Mikuláš, č. k. 6Pu/58/2011-9, zo dňa 27.12.2011, takto r o z h o d o l : Odvolanie opatrovníka M. A. o d m i e t a . Žiaden z účastníkov n e m á p r á v o na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením okresný súd určil, že k prevzatiu M. A., nar. XX.X.XXXX, ústavom zdravotníckej starostlivosti, Liptovskou nemocnicou s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš, došlo zo zákonných dôvodov. Vykonaným dokazovaním mal súd preukázané, že k prevzatiu chorého M. A. na uzavretú časť psychiatrického oddelenia Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bez jeho písomného súhlasu došlo zo zákonných dôvodov. Prevzatie do ústavu zdravotníckej starostlivosti bolo v záujme ochrany aj ďalšej liečby pacienta. Neliečenie stanovenej duševnej choroby by mohlo viesť k zhoršeniu zdravotného stavu chorého. Pri rozhodovaní súd zohľadnil aj tú skutočnosť, že pacient je na oddelení liečený opakovane z toho istého dôvodu. Voči citovanému uzneseniu podal odvolanie ustanovený opatrovník. Vyjadruje v ňom nesúhlas s prevzatím jeho syna M. A. do ústavnej zdravotníckej starostlivosti. Domnieva sa, že k tomuto došlo neprávom. Odvolací súd predtým ako skúmal vecnú stránku napadnutého rozhodnutia súdu prvého stupňa a jemu predchádzajúce konanie, sa zaoberal včasnosťou podaného odvolania. V zmysle ust. § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znova od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. V zmysle ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Pre splnenie podmienky včasnosti podania odvolania je potrebné, aby odvolanie bolo podané v lehote stanovenej zákonom. Lehota na podanie odvolania je 15-dňová a jej plynutie sa počíta od doručenia rozhodnutia. Napadnuté uznesenie bolo opatrovníkovi doručené 29.12.2011. Prvým dňom na podanie odvolania tak bol 30. december 2011. Posledný 15. deň lehoty pripadol na deň 13.1.2012 (piatok). Opatrovník podal odvolanie na pošte 20.1.2012, t.j. po uplynutí zákonom stanovenej 15-dňovej lehoty. Táto skutočnosť bránila odvolaciemu súdu preskúmať vecne napadnutý rozsudok a v zmysle vyššie citovaného ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odvolanie ako oneskorene podané odmietol. Výrok o trovách odvolacieho konania sa opiera o ust. § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení s ust. § 146 ods. 1 písm. a/ O.s.p.. Toto rozhodnutie prijal senát Krajského súdu v Žiline pomerom hlasov 3:0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu n i e j e prípustný riadny opravný prostriedok.