KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieNajvyšší súd SR25. 10. 2016plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 16XCdo/325/2016 z 25. 10. 2016

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 25. októbra 2016, sp. zn. 16XCdo/325/2016, ECLI:SK:NSSR:2016:3513206080.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 16XCdo/325/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 3513206080
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 10. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jana Zemaníková
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2016:3513206080.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci žalobcu: CD Consulting s.r.o., so sídlom Politických
vězňů 1272/21, Nové Město, Praha 1, Česká republika, IČO: 264 29 705, zastúpeného advokátskou
kanceláriou Fridrich Paľko, s.r.o., so sídlom Grösslingova 4, 811 09 Bratislava, IČO: 36 864 421, v mene
ktorej koná advokát a konateľ doc. JUDr. Branislav Fridrich, PhD., proti žalovanému: S. I., nar. XX. V.
XXXX, bytom D., o zaplatenie 368 eur s príslušenstvom, vedenej na Okresnom súde Nové Mesto nad
Váhom pod sp. zn. 7C/276/2013, o dovolaní žalobcu proti uzneseniu Krajského súdu v Trenčíne z 28.
januára 2015, č. k. 19Co/342/2014-75, takto

r o z h o d o l :

Uznesenie Krajského súdu v Trenčíne z 28. januára 2015, č. k. 19Co/342/2014-75 z r u š u j e a vec
mu v r a c i a na ďalšie konanie.

o d ô v o d n e n i e :

1. Okresný súd Nové Mesto nad Váhom rozsudkom z 25. novembra 2013 č. k. 7C/276/2013-40
žalobu v celom rozsahu zamietol a žalovanému náhradu trov konania nepriznal. V odôvodnení
rozhodnutia uviedol, že úrokovú doložku na zmenke posúdil ako neúčinnú z dôvodu jej nejasnosti a
nezrozumiteľnosti. Pokiaľ ide o splatnosť zmenkovej sumy, súd prvej inštancie uviedol, že náležitosťou
zmenky musí byť údaj splatnosti. Zmenky s inou dobou splatnosti ako upravuje zákon alebo s postupnou
splatnosťou sú neplatné. V danom prípade súd prvej inštancie dospel k záveru, že sa jedná o neurčitý
údaj splatnosti, resp. splatnosť postupnú a takýto údaj o splatnosti je absolútne neplatný. Zároveň
skonštatoval, že žalovaná zmenka zabezpečuje splnenie záväzku žalovaného zo zmluvy o úvere, ktorú
pôvodný veriteľ (obchodná spoločnosť POHOTOVOSŤ, s.r.o.) uzatváral ako dodávateľ v rámci svojej
obchodnej činnosti, pričom žalovaného ako vystaviteľa zmenky považoval za spotrebiteľa. V danom
prípade bola zmenka využívaná vo vzťahu k subjektu, od ktorého nemožno spravodlivo očakávať
hlbšie znalosti o zmenkovom práve. Zneužívaním inštitútu zmenkového práva dochádza k ohrozeniu
právnej istoty spotrebiteľa a k neprimeranému zvýhodneniu jednej zo zmluvných strán. Aj z tohto ohľadu
považoval okresný súd zmenku za neplatnú s poukazom na ustanovenie § 39 Občianskeho zákonníka.

2. Krajský súd v Trenčíne uznesením z 28. januára 2015, č. k. 19Co/342/2014-75, odvolanie žalobcu
ako oneskorene podané odmietol v zmysle § 218 ods. 1 písm. a/ O. s. p. Uviedol, že napadnutý
rozsudok okresného súdu bol právnemu zástupcovi žalobcu doručený 2. januára 2014. Lehota na
podanie odvolania proti napadnutému rozsudku začala žalobcovi plynúť dňa 3. januára 2014 a jej
posledný deň pripadol na 17. január 2014. Žalobca podal odvolanie osobne na okresnom súde 20.
januára 2014, t. j. po uplynutí zákonom stanovenej 15-dňovej lehoty.

3. Proti tomuto uzneseniu krajského súdu podal dovolanie žalobca. Navrhol, aby dovolací súd
napadnuté uznesenie zrušil a vec vrátil odvolaciemu súdu na ďalšie konanie. Namietal, že postupom
odvolacieho súdu mu bola odňatá možnosť konať pred súdom (§ 237 ods. 1 písm. f/ O. s. p.), a to
z dôvodu, že odvolanie podal včas. Odvolanie nebolo podané na prvostupňovom súde osobne do
podateľne, ako uviedol vo svojom rozhodnutí odvolací súd, ale žalobca odvolanie odovzdal na prepravu



doručovateľskej spoločnosti ReMax Courier Service, spol. s r.o., IČO: 35 825 456, so sídlom Cikkerova
2, Bratislava, ktorej predmetom podnikania je „poskytovanie poštových služieb“, rovnako ako Slovenskej
pošty, a.s. Tejto spoločnosti odovzdal odvolanie dňa 17. januára 2014, teda v čase, keď ešte márne
neuplynula lehota na podanie odvolania (§ 57 ods. 3 O. s. p.). Označená doručovateľská spoločnosť
mala povinnosť podanie doručiť adresátovi, preto bola lehota na podanie odvolania zachovaná. K
dovolaniu pripojil doklady o odovzdaní zásielky na prepravu.

4. Najvyšší súd Slovenskej republiky (ďalej aj „najvyšší súd“), ako súd dovolací [podľa § 35 zákona č.
160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej aj „C. s. p.“)], po zistení, že dovolanie podala v stanovenej
lehote (§ 427 ods. 1 C. s. p.) strana sporu, v ktorej neprospech bolo napadnuté rozhodnutie vydané (§
424 C. s. p.), zastúpená advokátom (§ 429 ods. 1 C. s. p.), bez nariadenia pojednávania (§ 443 C. s. p.)
skúmal, či tento opravný prostriedok smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému ho zákon pripúšťa.

5. Dovolanie žalobcu bolo podané dňa 13. mája 2015. Dňa 1. júla 2016 nadobudol účinnosť zákon č.
160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok, ktorý upravuje postup súdu pri prejednávaní a rozhodovaní
sporov. Civilným sporovým poriadkom bol zrušený zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.
Podľa čl. 2 ods. 1 základných princípov C. s. p., ochrana ohrozených alebo porušených práv a právom
chránených záujmov musí byť spravodlivá a účinná tak, aby bol naplnený princíp právnej istoty. Podľa
čl. 2 ods. 2 základných princípov C. s. p., právna istota je stav, v ktorom každý môže legitímne očakávať,
že jeho spor bude rozhodnutý v súlade s ustálenou rozhodovacou praxou najvyšších súdnych autorít;
ak takej ustálenej rozhodovacej praxe niet, aj stav, v ktorom každý môže legitímne očakávať, že jeho
spor bude rozhodnutý spravodlivo. Podľa § 470 ods. 1 C. s. p., ak nie je ustanovené inak, platí tento
zákon aj na konania začaté pred dňom nadobudnutia jeho účinnosti. Ustanovenie § 470 ods. 1 C. s. p.
zakotvuje okamžitú aplikabilitu procesnoprávnych noriem, ktorá znamená, že nová procesná úprava sa
použije na všetky konania, a to i na konania začaté pred dňom účinnosti nového zákona.

6. Podľa § 470 ods. 2 C. s. p. právne účinky úkonov, ktoré v konaní nastali pred dňom nadobudnutia
účinnosti Civilného sporového poriadku, zostávajú zachované. V zmysle uvedeného zákonného
ustanovenia ako aj čl. 2 ods. 1 a 2 základných princípov, na ktorých je Civilný sporový poriadok
postavený, dovolací súd posudzoval prípustnosť podaného dovolania ako aj v ňom uvedené dovolacie
dôvody podľa zákona účinného v čase podania dovolania (ustanovenia § 236 a nasl. O. s. p.).

7. V prejednávanej veci je dovolaním napadnuté uznesenie odvolacieho súdu, ktorým bolo potvrdené
uznesenie súdu prvej inštancie. Podľa § 239 ods. 1 O. s. p. bolo dovolanie prípustné proti uzneseniu
odvolacieho súdu, ktorým odvolací súd zmenil uznesenie súdu prvého stupňa, a proti uzneseniu, ktorým
odvolací súd rozhodoval vo veci postúpenia návrhu Súdnemu dvoru Európskych spoločenstiev (§ 109
ods. 1 písm. c/) na zaujatie stanoviska. Dovolanie nie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu,
ktorým sa odmietlo odvolanie proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa o zamietnutí návrhu na prerušenie
konania podľa § 109 ods. 1 písm. c/. V zmysle § 239 ods. 2 O. s. p. bolo dovolanie prípustné tiež
proti uzneseniu, ktorým bolo potvrdené uznesenie súdu prvého stupňa, ak odvolací súd vyslovil vo
svojom potvrdzujúcom uznesení, že je dovolanie prípustné, pretože ide o rozhodnutie po právnej stránke
zásadného významu, alebo ide o uznesenie o priznaní (nepriznaní) účinkov cudziemu rozhodnutiu na
území Slovenskej republiky.

8. Najvyšší súd so zreteľom na uvedené ustanovenia konštatuje, že žalobcom podané dovolanie voči
rozhodnutiu odvolacieho súdu o odmietnutí odvolania ako oneskorene podaného nie je podľa § 239 O.
s. p. prípustné. Neprípustnosť dovolania v takom prípade znamená, že sa v podstatnej miere zužuje
právna možnosť využitia zákonom prezumovaných dovolacích dôvodov, a teda možnosť dovolateľa
domáhať sa reparácie prípadných nesprávnosti v súdom konaní, ktoré sa spájajú s tzv. inou vadou v
konaní majúcou za následok nesprávne rozhodnutie vo veci (§ 241 ods. 2 písm. b/ O. s. p.) a nesprávnym
právnym posúdením veci (§ 241 ods. 2 písm. c/ O. s. p.).

9. Prípustnosť dovolania žalobcu v danej veci prichádza do úvahy len ak v konaní, v ktorom bolo
vydané napadnuté uznesenie, došlo k procesnej vade uvedenej v § 237 ods. 1 O. s. p. Toto ustanovenie
pripúšťalo dovolanie proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vtedy, ak: a) sa rozhodlo vo veci,
ktorá nepatrí do právomoci súdov, b) ten, kto v konaní vystupoval ako účastník, nemal spôsobilosť byť
účastníkom konania, c) účastník konania nemal procesnú spôsobilosť a nebol riadne zastúpený, d) v
tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie, e) nepodal



sa návrh na začatie konania, hoci podľa zákona bol potrebný, f) účastníkovi konania sa postupom súdu
odňala možnosť konať pred súdom, g) rozhodoval vylúčený sudca alebo bol súd nesprávne obsadený,
ibaže namiesto samosudcu rozhodoval senát. Z hľadiska prípustnosti dovolania podľa uvedeného
ustanovenia nie je predmet konania významný; ak v konaní došlo k niektorej z vád vymenovaných v §
237 ods. 1 O. s. p., možno ním napadnúť aj rozhodnutia, proti ktorým je inak dovolanie neprípustné (viď
napríklad R 117/1999, R 34/1995 a tiež rozhodnutia najvyššieho súdu uverejnené v časopise Zo súdnej
praxe pod č. 38/1998 a č. 23/1998). Osobitne ale treba zdôrazniť, že pre záver o prípustnosti dovolania
v zmysle § 237 ods. 1 O. s. p. nie je významný subjektívny názor účastníka konania tvrdiaceho, že došlo
k vade vymenovanej v tomto ustanovení; rozhodujúcim je výlučne zistenie (záver) dovolacieho súdu, že
k tejto procesnej vade skutočne došlo.

10. Dovolateľ procesné vady konania v zmysle § 237 ods. 1 písm. a/, b/, c/, e/ a g/ O. s. p. netvrdil
a existencia týchto vád nevyšla v dovolacom konaní najavo. Prípustnosť jeho dovolania preto z týchto
ustanovení nevyplýva.

11. S prihliadnutím na obsah dovolania žalobcu najvyšší súd osobitne skúmal, či postupom a
rozhodnutím súdov mu nebola odňatá možnosť konať pred súdom (§ 237 ods. 1 písm. f/ O. s. p.).

12. Pod odňatím možnosti konať pred súdom v zmysle § 237 ods. 1 písm. f/ O. s. p. treba rozumieť
taký postup súdu, ktorým znemožní realizáciu tých procesných práv, ktoré sporovým stranám procesné
predpisy priznávajú za účelom zabezpečenia spravodlivej ochrany ich práv a právom chránených
záujmov. K odňatiu možnosti konať pred súdom môže dôjsť nielen činnosťou súdu, ktorá rozhodnutiu
predchádza, ale aj samotným rozhodnutím. Takýmto rozhodnutím je aj uznesenie, ktorým odvolací súd
nesprávne odmietne odvolanie ako oneskorene podané (R 23/1994).

13. Podľa § 204 ods. 1 O. s. p., odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

14. Podľa § 57 ods. 3 O. s. p., lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo
podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

15. Lehota na podanie odvolania je procesnou lehotou. Charakteristickou črtou procesných lehôt je,
že sú zachované aj v prípadoch, keď sa procesný úkon v rámci lehoty nedostane do dispozičnej sféry
adresáta, ale stačí, keď je urobený posledný deň lehoty osobne na súde alebo ak je odovzdaný orgánu,
ktorý má povinnosť ho doručiť.

16. Vzhľadom na význam práva na súdnu ochranu v právnom štáte pre záver o nesplnení podmienok
konania nepostačuje iba pochybnosť o ich splnení, ale nesplnenie podmienok konania musí byť
preukázané mimo rozumných pochybností. V prípade, ak všeobecný súd nemá záver o nedodržaní
zákonom ustanovenej procesnej lehoty na podanie opravného prostriedku preukázaný mimo rozumných
pochybností, musí vychádzať z predpokladu, že opravný prostriedok v zákonnej lehote podaný bol (III.
ÚS 331/04, III. ÚS 249/08, IV. ÚS 379/08).

17. Z obsahu spisu vyplýva, že rozsudok súdu prvej inštancie bol právnemu zástupcovi žalobcu
doručený 2. januára 2014. Posledným dňom 15-dňovej lehoty na podanie odvolania bol deň 17. január
2014, tak ako aj vo svojom rozhodnutí konštatoval odvolací súd a táto skutočnosť ani nebola sporná.

18. Z podacej pečiatky Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom nachádzajúcej sa na podanom
odvolaní žalobcu je zjavné, že odvolanie proti rozsudku bolo podané na tomto súde osobne 20. januára
2014. Z tejto skutočnosti vychádzal aj odvolací súd pri svojom závere o oneskorenom podaní odvolania.
Zo žalobcom predloženého dokladu o aktuálnom stave zásielky č. 15020913 (v popise zásielky uvedené
CD Consulting s.r.o. - podanie odvolaní voči rozsudkom o zamietnutí návrhu 2 ks), o ktorom odvolací
súd v čase rozhodovania o odvolaní nemal vedomosť (žalobca ho pripojil k dovolaniu) súčasne vyplýva,
že žalobca odvolanie voči rozsudku odovzdal na jeho doručenie Okresnému súdu Nové Mesto nad
Váhom spoločnosti ReMax Courier Service, spol. s r.o. dňa 17. januára 2014. Žalobca k dovolaniu
priložil aj sprievodný list o podaní odvolaní voči rozsudkom o zamietnutí návrhu, ktorý bol opatrený
podacou pečiatkou Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom (č. l. 81 spisu). Zo sprievodného listu je



zrejmé, že žalobca doručil súdu prvej inštancie odvolanie vo veci vedenej pod sp. zn. 7C/276/2013
(rozhodovaná vec) a pod sp. zn. 6C/169/2013. Obsah uvedeného sprievodného listu osvedčuje tú
skutočnosť, že súčasťou zásielky č. 15020913 prijatej spoločnosťou ReMax Courier Service, spol. s r.o.
dňa 17. januára 2014 bolo aj odvolanie žalobcu proti rozsudku súdu prvej inštancie z 25. novembra 2013
č. k. 7C/276/2013-40. Na základe uvedeného má dovolací súd za preukázané, že odvolanie žalobcu
bolo podané dňa 17. januára 2014, t. j. posledný deň 15-dňovej odvolacej lehoty.

19. Dovolací súd pri posúdení otázky včasnosti odvolania žalobcu poukazuje aj na zmätočnosť
odôvodnenia napadnutého uznesenia odvolacieho súdu, kde na strane 3 odvolací súd skonštatoval,
že proti rozsudku okresného súdu podal v zákonom stanovenej lehote odvolanie žalobca. Na strane
6 napadnutého dovolaním napadnutého uznesenia následne odvolací súd uviedol, že žalobca podal
odvolanie osobne dňa 20. januára 2014, t. j. po uplynutí odvolacej lehoty. Uvedená skutočnosť tiež
nesvedčí o opodstatnenosti záveru odvolacieho súdu o oneskorenosti podania odvolania žalobcom.

20. Pre záver o (ne)splnení podmienky zachovania odvolacej lehoty v zmysle ustanovenia § 57 ods.
3 O. s. p. však bolo treba sa ešte zaoberať otázkou, či spoločnosť, ktorej bolo odvolanie odovzdané
žalobcom na doručenie, možno považovať za ,,orgán, ktorý má povinnosť ho doručiť“.

21. Orgánom povinným doručiť podanie, ktorým sa vykonáva úkon viazaný lehotou, je v zmysle
zákonom stanovených podmienok ktorýkoľvek okresný súd (§ 42 ods. 2 O. s. p.), odvolací súd (§ 218
ods. 2 O. s. p.), správny orgán, ktorý vydal rozhodnutie (§ 250m ods. 2 O. s. p.), príslušný orgán
nápravno-výchovného ústavu, zdravotníckeho zariadenia a pod. a napokon aj pošta, čo je zrejmé aj z
ustálenej judikatúry súdov Slovenskej republiky (pozri napr. V 8/72, R 23/86, ZSP č. 2/2004).

22. Zákon č. 324/2011 Z. z. o poštových službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(ďalej len „zákon“), ktorého predmetom úpravy sú (aj) podmienky poskytovania poštových služieb,
definovaných ako služby poskytované na účely dodania poštovej zásielky, a to vybranie a distribúcia
poštovej zásielky, vymedzuje poskytovanie poštových služieb poštovým podnikom ako podnikateľskú
činnosť. Poskytovať poštové služby možno len za podmienok stanovených zákonom, a to len na
základe registrácie vykonanej Poštovým regulačným úradom v rozsahu podľa všeobecného povolenia
(rozhodnutia vydaného Poštovým regulačným úradom), resp. na základe poštovej licencie (rozhodnutia
vydaného Poštovým regulačným úradom). Konanie o registrácii, t. j. zápis osoby, ktorá bude poskytovať
poštové služby do registra poštových podnikov, upravuje zákon v § 19 až § 22.

23. Poštový regulačný úrad vedie register poštových podnikov ako verejný zoznam, do ktorého
sa zapisujú zákonom stanovené údaje, sprístupnený bezodplatne na jeho webovom sídle. Podľa
aktuálneho registra poštových podnikov je ku dňu vydania tohto rozhodnutia v ňom evidovaných 24
poštových podnikov s uvedením ich obchodného mena, dátumu registrácie, spôsobu označovania
poštových zásielok a druhu (nimi poskytovaných) poštových služieb, vrátane Slovenskej pošty, a.s. (pod
poradovým číslom 18) a spoločnosti ReMax Courier Service, spol. s r.o. s dátumom jej registrácie 30.
apríla 2012 (pod poradovým číslom 3), ktorej žalobca odovzdal predmetné podanie - odvolanie (okrem
iných zásielok) na jeho doručenie pred uplynutím zákonnej lehoty na podanie odvolania.

24. Vzhľadom na to, že spoločnosť ReMax Courier Service, spol. s r.o. je Poštovým regulačným úradom
registrovaným poštovým podnikom poskytujúcim poštové služby (označené ako OS - ostatné poštové
služby) v zmysle zákona, treba ju považovať za orgán, ktorému je možné odovzdať podanie a ktorý má
povinnosť toto podanie doručiť s následkom zachovania lehoty v zmysle ustanovenia § 57 ods. 3 O. s. p.

25. Z uvedeného dovolací súd dospel k záveru, že žalobca dôvodne namietal, že rozhodnutím
odvolacieho súdu, ktorý odmietol jeho odvolanie ako oneskorene podané, mu bola odňatá možnosť
konať pred súdom (§ 237 ods. 1 písm. f/ O. s. p.).

26. Najvyšší súd Slovenskej republiky preto dovolaním napadnuté uznesenie odvolacieho súdu zrušil
a vec mu vrátil na ďalšie konanie (§ 449 ods. 1 C. s. p. v spojení s § 450 ods. 1 C. s. p.).

27. V novom rozhodnutí rozhodne odvolací súd znova o trovách pôvodného konania a dovolacieho
konania (§ 453 ods. 3 C. s. p.).



28. Toto rozhodnutie prijal senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 19Co/342/2014

    zrušené

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 3513206080

  1. 25. 10. 2016Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 16XCdo/325/2016 z 25. 10. 2016 (toto rozhodnutie)
  2. 25. 10. 2016Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 16XCdo/325/2016 z 25. 10. 2016
  3. 6. 2. 2018Rozsudok Okresného súdu Nové Mesto n/V sp. zn. 7C/276/2013 z 6. 2. 2018