KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieNajvyšší súd SR26. 3. 2019plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 9So/5/2017 z 26. 3. 2019

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 26. marca 2019, sp. zn. 9So/5/2017, ECLI:SK:NSSR:2019:7015201294.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 9So/5/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7015201294
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 03. 2019
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Viliam Pohančeník
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2019:7015201294.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci navrhovateľa: C. H., nar. XX.XX.XXXX, P. XX, F.,
proti odporkyni: Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta 8, Bratislava, o preskúmanie zákonnosti
rozhodnutia odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 13.10.2015, o odvolaní navrhovateľa proti rozsudku
Krajského súdu v Košiciach č. k. 6Sd/65/2015-34 zo dňa 12.10.2016, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov n e m á p r á v o na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Krajský súd v Košiciach rozsudkom č. k. 6Sd/65/2015-34 zo dňa 12.10.2016 potvrdil rozhodnutie
odporkyne č. XXX XXX XXXX X zo dňa 13.10.2015 o zamietnutí žiadosti navrhovateľa o zvýšenie
invalidného dôchodku a účastníkom nepriznal právo na náhradu trov konania.

Proti rozsudku krajského súdu podal navrhovateľ odvolanie žiadajúc spravodlivé posúdenie jeho
zdravotného stavu inými posudkovými lekármi v inom okrese alebo kraji, nakoľko jeho zdravotný stav
je zhoršený už od apríla 2015, čo posudkoví lekári neakceptovali. Namietal, že rozsudok krajského
súdu vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci. K odvolaniu priložil kópiu prepúšťacej správy
z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, kde bol hospitalizovaný od 02.11.2016 do 08.11.2016 a
nález z kožného oddelenia zo dňa 02.09.2016, ktoré žiadal zohľadniť pri rozhodovaní.

Odporkyňa vo vyjadrení k odvolaniu navrhla, aby odvolací súd potvrdil rozsudok krajského súdu
z dôvodu jeho vecnej správnosti. Dôvody, ktoré uviedol navrhovateľ v odvolaní, nepovažovala za
opodstatnené. Navrhovateľ v konaní nepreukázal, že by jeho zdravotný stav bol zhoršený v rozsahu
odôvodňujúcom určenie vyššej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, preto mu
nevznikol nárok na zvýšenie sumy invalidného dôchodku.

Dňom 01.07.2016 nadobudol účinnosť zákon č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej aj len
„SSP“).

Podľa § 492 ods. 1 SSP, konania podľa tretej hlavy piatej časti Občianskeho súdneho poriadku začaté
predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona sa dokončia podľa doterajších predpisov.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 10 ods. 2 OSP) preskúmal napadnuté rozhodnutie
v rozsahu a v medziach podaného odvolania (§ 212 ods. 1 OSP v spojení s § 246c ods. 1 veta prvá
OSP), a dospel k záveru, že odvolanie navrhovateľa je potrebné odmietnuť.

Podľa § 246c ods. 1 OSP, pre riešenie otázok, ktoré nie sú priamo upravené v piatej časti, sa použijú
primerane ustanovenia prvej, tretej a štvrtej časti tohto zákona. Opravný prostriedok je prípustný, len



ak je to ustanovené v tejto časti. Proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky opravný
prostriedok nie je prípustný.

Podľa § 204 ods. 1 OSP, odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ OSP, odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Z obsahu spisu krajského súdu je zrejmé, že napadnutý rozsudok bol navrhovateľovi doručený dňa
20.10.2016, pričom obsahoval správne poučenie o práve podať odvolanie v lehote 15 dní odo dňa jeho
doručenia.

Pätnásťdňová lehota na podanie odvolania proti rozsudku uplynula dňa 04.11.2016. Tento deň pripadol
na piatok. Koniec lehoty teda nepripadol na sobotu alebo nedeľu a nepripadol ani na sviatok. Navrhovateľ
podal odvolanie na poštovú prepravu až dňa 11.11.2016, teda oneskorene.

Vzhľadom na to, že odvolanie navrhovateľa bolo podané oneskorene, odvolací súd ho nemohol vecne
prejednať. S poukazom na § 218 ods. 1 písm. a/ OSP odvolací súd odmietol odvolanie navrhovateľa
proti rozsudku krajského súdu ako oneskorene podané.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 OSP v spojení s § 146
ods. 1 písm. c/ OSP a účastníkom trovy odvolacieho konania nepriznal, keďže výsledok konania je
obdobný ako pri zastavení konania.

Toto rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu n i e j e prípustný opravný prostriedok.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 6Sd/65/2015

    opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 7015201294

  1. 11. 10. 2016Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 6Sd/65/2015 z 11. 10. 2016
  2. 26. 3. 2019Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 9So/5/2017 z 26. 3. 2019 (toto rozhodnutie)