Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Prievidza 25Nt/4/2026 3826010090 11. 03. 2026 Mgr. Radoslav Smatana, PhD. ECLI:SK:OSPD:2026:3826010090.1
Uznesenie Okresný súd Prievidza predsedom senátu Mgr. Radoslavom Smatanom, PhD. v trestnej veci odsúdeného A. B., o návrhu odsúdeného na zahladenie odsúdenia, v Partizánskom dňa 11.03.2026, takto rozhodol: Podľa § 470 ods. 1 Trestného poriadku s použitím § 92 ods. 1 Trestného zákona a contrario sa žiadosť odsúdeného A. B., nar. XX.XX.XXXX v C. D. C., E. bytom mesto C. D. C., t. č. v ÚVTOS Ilava, o zahladenie odsúdenia z: 1. trestného rozkazu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016, 2. rozsudku Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018, zamieta. odôvodnenie: Tunajšiemu súdu bola dňa 05.02.2026 doručená žiadosť odsúdeného A. B. o zahladenie odsúdenia z trestného rozkazu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016 a z rozsudku Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018. Súd po oboznámení sa s aktuálnym odpisom registra trestov a pripojených spisov, výsledkami lustrácií v registri obyvateľov, registri priestupkov, ZVJS, STA, zistil nasledovný skutkový stav: Z obsahu pripojeného spisu Okresného súdu Prievidza sp. zn. BN-3T/44/2016 (pôvodne spis Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016) súd zistil, že trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou zo dňa 07.06.2016, č. k. 3T/44/2016-63, právoplatným dňa 15.11.2016, bol odsúdený uznaný vinným z prečinu zanedbania povinnej výživy podľa § 207 ods. 2 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania, za čo mu súd uložil trest odňatia slobody v trvaní 8 mesiacov, výkon ktorého bol odložený na skúšobnú dobu v trvaní 2 roky. Okresný súd Bánovce nad Bebravou uznesením zo dňa 24.10.2018, č. k. 3T/44/2016-215, rozhodol, že odsúdený uložený trest odňatia slobody v trvaní 8 mesiacov vykoná, nakoľko sa v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia neosvedčil, na výkon trestu odňatia slobody bol zaradený do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Okresný súd Trenčín uznesením zo dňa 15.05.2019, sp. zn. 1Pp/75/2019, odsúdeného podmienečne prepustil z výkonu trestu odňatia slobody uloženého mu rozsudkom Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018 v spojení s uznesením Krajského súdu v Trenčíne sp. zn. 23To/52/2018 zo dňa 31.07.2018, trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016 v spojení s uznesením Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 24.10.2018, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní 12 mesiacov a nariadil probačný dohľad nad odsúdeným v trvaní 12 mesiacov a ustanovil obmedzenie spočívajúce v zákaze požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok v skúšobnej dobe a ustanovil povinnosť spočívajúcu v príkaze v skúšobnej dobe sa zamestnať alebo sa preukázateľne o zamestnanie uchádzať.
Z obsahu pripojeného spisu Okresného súdu Prievidza sp. zn. PE-2T/102/2017 (pôvodne spis Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017) súd zistil, že rozsudkom Okresného súdu Partizánske zo dňa 22.03.2018, č. k. 2T/102/2017-591, právoplatným dňa 31.07.2018 v spojení s uznesením Krajského súdu v Trenčíne č. k. 23To/52/2018-670 zo dňa 31.07.2018, bol odsúdený uznaný vinným z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 171 ods. 2 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania (skutok spáchal dňa 10.07.2017), za čo mu súd uložil trest odňatia slobody vo výmere 2 roky nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Okresný súd Trenčín uznesením zo dňa 15.05.2019, sp. zn. 1Pp/75/2019, odsúdeného podmienečne prepustil z výkonu trestu odňatia slobody uloženého mu rozsudkom Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018 v spojení s uznesením Krajského súdu v Trenčíne sp. zn. 23To/52/2018 zo dňa 31.07.2018, trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016 v spojení s uznesením Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 24.10.2018, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní 12 mesiacov a nariadil probačný dohľad nad odsúdeným v trvaní 12 mesiacov a ustanovil obmedzenie spočívajúce v zákaze požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok v skúšobnej dobe a ustanovil povinnosť spočívajúcu v príkaze v skúšobnej dobe sa zamestnať alebo sa preukázateľne o zamestnanie uchádzať. Z obsahu pripojeného spisu Okresného súdu Prievidza sp. zn. BN-6T/5/2020 (pôvodne spis Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 6T/5/2020) súd zistil, že trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou zo dňa 26.10.2020, č. k. 6T/5/2020-84, právoplatným dňa 16.11.2020, bol odsúdený uznaný vinným z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 171 ods. 1 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania (skutok spáchal dňa 30.07.2020 asi od 12:00 hod. do 14:30 hod.), za čo mu súd uložil trest odňatia slobody vo výmere 12 mesiacov, výkon ktorého mu bol odložený na skúšobnú dobu s probačným dohľadom vo výmere 24 mesiacov, zároveň mu bolo uložené obmedzenie spočívajúce v zákaze požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok a povinnosť spočívajúcu v príkaze podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu. Okresný súd Bánovce nad Bebravou uznesením zo dňa 19.09.2022, č. k. 6T/5/2020-195 ponechal v platnosti podmienečné odsúdenie s probačným dohľadom uložené odsúdenému trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 6T/5/2020 zo dňa 26.10.2020, právoplatným dňa 06.11.2020 a súčasne predĺžil skúšobnú dobu tohto podmienečného odsúdenia s probačným dohľadom o 24 mesiacov. Okresný súd Bánovce nad Bebravou uznesením č. k. 6T/5/2020-260 zo dňa 24.04.2023 vyslovil, že odsúdený sa v skúšobnej dobe podmienečného trestu odňatia slobody neosvedčil a preto trest odňatia slobody vykoná, na výkon trestu odňatia slobody bol zaradený do ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Z obsahu pripojeného spisu Okresného súdu Prievidza sp. zn. 25T/13/2023 súd zistil, že rozsudkom Okresného súdu Prievidza zo dňa 18.10.2023, č. k. 25T/13/2023-151, právoplatným dňa 18.10.2023, bol odsúdený uznaný vinným z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 171 ods. 4 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania (skutok spáchal od presne nezisteného času do 21:35 hod. dňa 31.03.2023), za čo mu súd uložil trest odňatia slobody v trvaní 12 mesiacov nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Z oznámenia Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže súd zistil, že odsúdený bol vo výkone trestu odňatia slobody: * od 10.07.2017 do 15.05.2019 vo veci Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/107/2017, * od 31.03.2023 do 25.04.2024 vo veci Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 6T/5/2020, * od 25.04.2024 do 30.03.2025 vo veci Okresného súdu Prievidza sp. zn. 25T/13/2023, * od 17.10.2025 je vo výkone väzby. Podľa § 92 ods. 1 Trestného zákona, súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov, b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok, c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.
Podľa § 92 ods. 3 Trestného zákona, ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1. Súd pri posudzovaní splnenia zákonných podmienok pre zahladenie odsúdenia z trestného rozkazu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016 musí dôsledne skúmať, či odsúdený viedol po výkone trestu nepretržite riadny život najmenej počas doby stanovenej Trestným zákonom. V prípade daného odsúdenia je rozhodná doba tri roky a táto začala plynúť dňom nasledujúcim po podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody, t.j. dňom 16.05.2019 a mala uplynúť dňa 16.05.2022. Súd však konštatuje, že odsúdený v dobe stanovenej pre zahladenie odsúdenia neviedol riadny život, keď dňa 30.07.2020 spáchal prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 171 ods. 1 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania, za čo bol právoplatne odsúdený trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou zo dňa 26.10.2020, sp. zn. 6T/5/2020. Vzhľadom na uvedené sa doba potrebná na zahladenie odsúdenia prerušila (ukončila) a následne začala plynúť nová doba nasledujúcim dňom po spáchaní prečinu, t. j. od 31.07.2020 a mala uplynúť dňa 31.07.2023. Súd však konštatuje, že odsúdený v dobe stanovenej pre zahladenie odsúdenia neviedol riadny život, keď dňa 31.03.2023 spáchal prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 171 ods. 4 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania, za čo bol právoplatne odsúdený rozsudkom Okresného súdu Prievidza zo dňa 18.10.2023, sp. zn. 25T/13/2023. Vzhľadom na uvedené sa doba potrebná na zahladenie odsúdenia prerušila (ukončila) a následne začala plynúť nová doba nasledujúcim dňom po spáchaní prečinu, t. j. od 01.04.2023 a mala by uplynúť dňa 01.04.2026. V danom prípade teda ešte neuplynula doba, po ktorú po výkone trestu odňatia slobody má odsúdený viesť riadny život. Navyše je potrebné zdôrazniť, že odsúdený bol počas tejto zákonnej lehoty vo výkone trestov odňatia slobody od 31.03.2023 do 30.03.2025 a od 17.10.2025 je vo väzbe. Doba, počas ktorej odsúdený vykonáva, resp. vykonával trest odňatia slobody sa nezapočítava do doby vedenia riadneho života potrebnej pre zahladenie odsúdenia, preto uplynie ešte neskôr ako 01.04.2026. Súd pri posudzovaní splnenia zákonných podmienok pre zahladenie odsúdenia z rozsudku Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018 musí dôsledne skúmať, či odsúdený viedol po výkone trestu nepretržite riadny život najmenej počas doby stanovenej Trestným zákonom. V prípade daného odsúdenia je rozhodná doba päť rokov a táto začala plynúť dňom nasledujúcim po podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody, t.j. dňom 16.05.2019 a mala uplynúť dňa 16.05.2024. Súd však konštatuje, že odsúdený v dobe stanovenej pre zahladenie odsúdenia neviedol riadny život, keď dňa 30.07.2020 spáchal prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 171 ods. 1 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania, za čo bol právoplatne odsúdený trestným rozkazom Okresného súdu Bánovce nad Bebravou zo dňa 26.10.2020, sp. zn. 6T/5/2020. Vzhľadom na uvedené sa doba potrebná na zahladenie odsúdenia prerušila (ukončila) a následne začala plynúť nová doba nasledujúcim dňom po spáchaní prečinu, t. j. od 31.07.2020 a mala uplynúť dňa 31.07.2025. Súd však konštatuje, že odsúdený v dobe stanovenej pre zahladenie odsúdenia neviedol riadny život, keď dňa 31.03.2023 spáchal prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 171 ods. 4 Trestného zákona účinného v čase rozhodovania, za čo bol právoplatne odsúdený rozsudkom Okresného súdu Prievidza zo dňa 18.10.2023, sp. zn. 25T/13/2023. Vzhľadom na uvedené sa doba potrebná na zahladenie odsúdenia prerušila (ukončila) a následne začala plynúť nová doba nasledujúcim dňom po spáchaní prečinu, t. j. od 01.04.2023 a mala by uplynúť dňa 01.04.2028. V danom prípade teda ešte neuplynula doba, po ktorú po výkone trestu odňatia slobody má odsúdený viesť riadny život. Navyše je potrebné zdôrazniť, že odsúdený bol počas tejto zákonnej lehoty vo výkone trestov odňatia slobody od 31.03.2023 do 30.03.2025 a od 17.10.2025 je vo väzbe. Doba, počas ktorej odsúdený vykonáva, resp. vykonával trest odňatia slobody sa nezapočítava do doby vedenia riadneho života potrebnej pre zahladenie odsúdenia. Trestný zákon v ustanovení § 92 ods. 3 pripúšťa možnosť zahladiť odsúdenie i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1. Súd preto ďalej skúmal či v prípade odsúdeného nie je možný postup podľa § 92 ods. 3 Trestného zákona. Uvedené ustanovenie Trestného zákona upravuje fakultatívny spôsob zahladenia odsúdenia a to ešte pred uplynutím zákonom stanovenej doby, v prípade ak sú splnené súčasne podmienky pre zahladenie odsúdenia a to: vykonanie trestu odňatia slobody (prípadne
jeho odpustenie alebo premlčanie), vedenie riadneho spôsobu života odsúdeným, vzorné správanie odsúdeného a žiadosť odsúdeného o zahladenie odsúdenia. Okrem uvedených podmienok súd skúma aj povahu a závažnosť trestného činu, výmeru uloženého a už vykonaného trestu. Citované zákonné ustanovenie predpokladá určité mimoriadne udalosti vybočujúce z bežného vedenia riadneho života občana, pričom riadny život občana spočíva hlavne v dodržiavaní právneho poriadku, základných noriem spoločenského života, plnenia si zákonných povinností vo vzťahu k štátu a iným oprávneným subjektom. Následne za vzorné správanie možno považovať napr. všeobecne prospešný čin mimoriadneho významu. Nakoľko odsúdený nepreukázal správanie kvalitatívne presahujúce obvyklý, riadny spôsob života ani žiadne iné okolnosti mimoriadneho významu, na základe ktorých by bol možný postup v súlade s ust. § 92 ods. 3 Trestného zákona, súd rozhodol tak, že jeho žiadosť o zahladenie odsúdenia z trestného rozkazu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou sp. zn. 3T/44/2016 zo dňa 07.06.2016 a z rozsudku Okresného súdu Partizánske sp. zn. 2T/102/2017 zo dňa 22.03.2018 zamietol, nakoľko neboli splnené zákonné podmienky na vydanie takého rozhodnutia. Vzhľadom na uvedené súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do 3 (troch) pracovných dní odo dňa jeho oznámenia cestou tunajšieho súdu na Krajský súd v Trenčíne. Sťažnosť má odkladný účinok.