KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieOkresný súd Prievidza23. 3. 2026plný text

Uznesenie Okresného súdu Prievidza sp. zn. 14Cos/1/2026 z 23. 3. 2026

CitáciaUznesenie Okresného súdu Prievidza z 23. marca 2026, sp. zn. 14Cos/1/2026, ECLI:SK:OSPD:2026:3826200017.2

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Okresný súd Prievidza 14Cos/1/2026 3826200017 23. 03. 2026 JUDr. Alexandra Šutovská ECLI:SK:OSPD:2026:3826200017.2

Uznesenie Okresný súd Prievidza v právnej veci žalobcu: A. B., nar. X.X.XXXX, C. XXXX/XX, Partizánske, t.č. ÚVV a ÚVTOS Nitra, Cintorínska 3, Nitra, proti žalovanému: Práva veriteľov, IČO: XXXXXXXX, C. XXX/XX, D., o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy, takto rozhodol: Konanie z a s t a v u j e. odôvodnenie: 1. Žalobca sa žalobou podanou na tunajšom súde domáhal voči žalovanému ochrany osobnosti spolu s náhradou nemajetkovej ujmy. 2. Výzvou zo dňa 10.2.2026 bol žalobca vyzvaný na zaplatenie súdneho poplatku zo žaloby vo výške 550 eur v lehote 10 dní odo dňa jej doručenia s poučením, že ak poplatok nebude v uvedenej lehote zaplatený, súd konanie zastaví. Výška poplatku bola určená podľa položky 7b písm. b/ Sadzobníka súdnych poplatkov zákona č. 71/1992 Z.z. o súdnych poplatkoch. Výzva bola žalobcovi doručená dňa 16.2.2026, lehota na zaplatenie súdneho poplatku uplynula dňa 26.2.2026, avšak doteraz nebol poplatok zo žaloby zaplatený. 3. Podľa § 10 ods. 1 zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 4. Žalobca v určenej lehote súdny poplatok zo žaloby nezaplatil, preto súd podľa § 10 ods. 1 zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch konanie zastavil. O následkoch nezaplatenia poplatku žalobca ako poplatník bol poučený. 5. Súdu bolo dňa 2.3.2026 doručené podanie žalobcu označené ako „Upovedomenie + úprava výšky finančného odškodnenia“ v ktorom uvádza, že sa nachádza vo výkone trestu odňatia slobody, nepracuje a nemá momentálne toľko finančných prostriedkov. Zároveň by chcel upraviť výšku finančného odškodnenia na výšku 15 000 eur z dôvodu, že maximálne vie zaplatiť súdny poplatok do výšky 200 eur. K tomu súd uvádza, že žalobca už v žalobe uvádza výšku nemajetkovej ujmy 15 000 eur. V danom prípade teda k zmene petitu žaloby nedošlo a súdny poplatok je vyrubený správne výške 550 eur podľa položky § 7b písm. b) Sadzobníka súdnych poplatkov zákona č. 71/1992 Z.z. o súdnych poplatkoch. Zároveň súd dodáva, že súdny poplatok nie je možné zaplatiť v splátkach alebo v dlhšej ako súdom stanovenej lehote.

Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je možné podať odvolanie (§ 14 ods. 1 Zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v spojení s § 355 ods. 2 Civilného sporového poriadku). Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhoduje súd prvej inštancie spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, súd sťažnosť zamietne. Ak je sťažnosť dôvodná, súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; s prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom súdu. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku (§ 14 ods. 3 Zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov).