Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Poprad 24C/64/2024 8724204682 13. 01. 2025 Mgr. Tomáš Zausin ECLI:SK:OSPP:2025:8724204682.1
Uznesenie Okresný súd Poprad v spore žalobcu: A. B., narodený XX.XX.XXXX, trvale bytom ul. C. XXX/XX, XXX XX D., zastúpený: JUDr. Dávid Hoffman, advokát, so sídlom Hlavné námestie 80, 060 01 Kežmarok proti žalovanému: E. F., narodený XX.XX.XXXX, trvale bytom C. XXX/XX, XXX XX D., o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva a uhradenie náhrady za neužívanie spoločnej veci, t a k t o rozhodol: I. Konanie sa z a s t a v u j e . II. Náhrada trov konania sa žalovanému n e p r i z n á v a. odôvodnenie: 1. Žalobou doručenou Okresnému súdu Poprad dňa 11.11.2024 sa žalobca cestou svojho právneho zástupcu domáhal vydania rozhodnutia, ktorým by súd rozhodol o zrušení podielového spoluvlastníctva žalobcu a žalovaného k žalovanej nehnuteľnosti a zároveň, aby zaviazal žalovaného zaplatiť žalobcovi sumu 68.500 eur z titulu vyrovnania podielu zo zrušeného podielového spoluvlastníctva a taktiež, aby uložil žalovanému povinnosť zaplatiť žalobcovi sumu 7.200 eur z titulu náhrady za neužívanie spoločnej nehnuteľnosti v rozsahu jeho spoluvlastníckeho podielu nahradiť žalobcovi trovy konania. 2. Keďže súdny poplatok zo žaloby o zaplatenie, ktorý je splatný podaním žaloby, zaplatený nebol a žalobcovi nebolo priznané oslobodenie od platenia súdneho poplatku, súd výzvami zo dňa 27.11.2024 vyzval žalobcu, aby súdny poplatok za žalobu o náhradu za neužívanie spoločných nehnuteľností vo výške 382,00 eur a súdny poplatok za žalobu o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva vo výške 4.060 eur vyrubené podľa položky 1 písm. a) časti I. Sadzobníka súdnych poplatkov tvoriaceho prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) zaplatil v lehote 10 dní od doručenia výzvy. Súd žalobcu zároveň poučil, že ak poplatok v lehote zaplatený nebude, súd konanie zastaví. Právnemu zástupcovi žalobcu boli obe výzvy riadne doručené dňa 12.12.2024 ako vyplýva z poštovej doručenky založenej v súdnom spise. Lehota na zaplatenie súdnych poplatkov tak uplynula dňa 22.12.2024, vyrubené poplatky však v lehote, a to ani do dnešného dňa, zaplatené neboli 3. Podľa § 14 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm. a). 4. Podľa § 14 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.
5. Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov, poplatková povinnosť vzniká: podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť. 6. Podľa položky 1 písm. a) časti I. Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona o súdnych poplatkoch sa uhrádza súdny poplatok zo žaloby alebo z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba: 6% z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu. 7. Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 8. V zmysle § 10 ods. 2 písm. a) zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, pre nezaplatenie poplatku prvostupňový súd konanie nezastaví, ak už začal konať vo veci samej. 9. Podľa § 10 ods. 3 zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov prvoinštančný súd zruší uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, ak bol súdny poplatok zaplatený v lehote určenej súdom podľa odseku 1 alebo ak sú na to dôvody podľa odseku 2. 10. Podľa § 121 ods. 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,CSP“) do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. 11. Podľa § 121 ods. 2 a 4 CSP do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. 12. Právnemu zástupcovi žalobcu boli výzvy spolu s platobnými predpismi riadne doručené dňa 12.12.2024 ako vyplýva z poštovej doručenky založenej v súdnom spise. Lehota na zaplatenie súdneho poplatku tak uplynula dňa 22.12.2024, vyrubené poplatky však v lehote, ani do dnešného dňa, zaplatené neboli. 13. Žalobca nesplnil svoju povinnosť zaplatiť súdny poplatok za žalobu o náhradu za neužívanie spoločných nehnuteľností vo výške 382,00 eur, ani súdny poplatok za žalobu o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva vo výške 4.060 eur, a to ani po výzve na zaplatenie súdneho poplatku, ktoré boli jeho právnemu zástupcovi spolu s poučením o následkoch nezaplatenia riadne doručené dňa 12.12.2024, súd preto v súlade s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch konanie zastavil. 14. Výrok o trovách konania sa opiera o ust. § 256 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov, a to z dôvodu zavinenia zastavenia konania zo strany žalobcu. 15. Žalobca zavinil tým, že nezaplatil súdny poplatok to, že konanie sa muselo zastaviť. Je však nepochybné, že žalovanému v súvislosti s týmto konaním nevznikli žiadne trovy, a preto súd pri aplikácii citovaného zákonného ustanovenia o trovách konania rozhodol tak, ako je to uvedené vo výroku tohto rozhodnutia, teda žalovanému žiadne trovy konania nepriznal. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhoduje súd prvej
inštancie spravidla bez nariadenia pojednávania. Ak nie je sťažnosť dôvodná, súd sťažnosť zamietne. Ak je sťažnosť dôvodná, súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom súdu. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku.