Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Poprad 15P/78/2025 8725203347 22. 10. 2025 Mgr. Ivana Gajanová ECLI:SK:OSPP:2025:8725203347.1
Uznesenie Okresný súd Poprad v právnej veci navrhovateľky – manželky: A. B. C., D. E., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom F. G. XXXX/X, XXX XX H. – A., proti manželovi: F. C., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom F. G. XXXX/ X, XXX XX H. – A., v konaní o návrhu na rozvod manželstva, takto rozhodol: Konanie z a s t a v u j e. odôvodnenie: 1. Navrhovateľka sa podaním doručeným tunajšiemu súdu dňa 08.09.2025 domáhala rozvodu manželstva. 2. Tunajší súd výzvou zo dňa 10.09.2025 vyzval navrhovateľku na zaplatenie súdneho poplatku vo výške 100,- eur za podanie návrhu na začatie konania o rozvod manželstva, a to v lehote 10 dní od doručenia výzvy. Súčasne ju poučil o tom, že v prípade, ak nebude poplatok v určenej lehote zaplatený, súd konanie postupom podľa § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „zákon o súdnych poplatkoch“) zastaví. Výzva na zaplatenie súdneho poplatku spolu s platobným predpisom boli navrhovateľke doručené dňa 08.10.2025 fikciou, pretože navrhovateľka si zásielku neprevzala v odbernej lehote. 3. Lustráciou v systéme Register - Podateľňa Okresného súdu Poprad bolo zistené, že navrhovateľka súdny poplatok v predmetnej veci na základe výzvy súdu zo dňa 10.09.2025 v súdom stanovenej lehote nezaplatila. 4. Podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona o súdnych poplatkoch, poplatková povinnosť vzniká podaním žaloby, návrhu, odvolania, žaloby na obnovu konania, dovolania, kasačnej sťažnosti alebo žiadosti na vykonanie poplatkového úkonu, ak je poplatníkom žalobca alebo navrhovateľ, odvolateľ, ten, kto podal žalobu na obnovu konania, dovolateľ a ten, kto podal kasačnú sťažnosť. 5. Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 6. Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm. a). 7. Podľa § 14 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch, v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o
sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie. 8. Súd má za preukázané, že výzva na zaplatenie súdneho poplatku za podaný návrh bola navrhovateľke doručená fikciou dňa 08.10.2025. Od tohto dňa začala navrhovateľke plynúť súdom stanovená 10 dňová lehota na zaplatenie súdneho poplatku za podaný návrh, ktorá márne uplynula dňa 20.10.2025. 9. Vychádzajúc z ustanovenia § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, nečinnosť spočívajúca v nezaplatení súdneho poplatku v súdom stanovenej lehote, je sankcionovaná zastavením súdneho konania. 10. Vzhľadom k tomu, že navrhovateľka v súdom stanovenej 10 dňovej lehote od doručenia výzvy neuhradila súdny poplatok za podanie návrhu, hoci bola o následku nezaplatenia súdneho poplatku poučená, súd konanie podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch zastavil. 11. V zmysle § 57 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok, o povinnosti nahradiť trovy konania, ak nejde o trovy konania štátu, rozhoduje súd len na návrh. Keďže v danej veci nebol podaný návrh na náhradu trov konania, súd o náhrade trov konania nerozhodol v zmysle citovaného ustanovenia Civilného mimosporového poriadku. Na dôvažok, výrok o nároku na náhradu trov konania má povahu uznesenia, proti ktorému je prípustné odvolanie. Rozhodovanie o nároku na náhradu trov konania je zverené sudcovi. Podľa ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 549/2003 Z. z. o súdnych úradníkoch, vyšší súdny úradník nemôže vydať rozhodnutie, proti ktorému zákon pripúšťa odvolanie alebo kasačnú sťažnosť. Aj z tohto dôvodu súd nerozhodol o náhrade trov konania. Poučenie: Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané. Sťažnosť možno podať v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na Okresnom súde Poprad. Ak podá ten, kto je na to oprávnený, včas sťažnosť, nenadobúda uznesenie právoplatnosť. V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. Rozsah, v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie sťažnosti. V sťažnosti možno uvádzať nové skutočnosti a dôkazy, ak je to so zreteľom na povahu a okolnosti sporu možné a účelné.