Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Poprad 25Csp/91/2026 8726203741 13. 10. 2026 JUDr. Diana Priščáková ECLI:SK:OSPP:2026:8726203741.1
Uznesenie Okresný súd Poprad v spore žalobcu: Spravbytherm s.r.o., so sídlom Starý trh 518/47, 060 01 Kežmarok, IČO: 36 690 856, právne zast. Ž&Ž LEGAL, s.r.o., so sídlom Okružná 65, 058 01 Poprad proti žalovanému: A. B., nar. XX.XX.XXXX, bytom C. XXXX/X, XXX XX D., o zaplatenie 2.817,20 eur s príslušenstvom, takto rozhodol: I. Súd konanie
z a s t a v u j e.
II. Žiadnej zo sporových strán náhradu trov konania
n e p r i z n á v a.
odôvodnenie: 1. Žalobca žalobou doručenou Okresnému súdu Poprad dňa 16.09.2026 žiadal, aby súd zaviazal žalovaného na zaplatenie sumy 2.817,20 eur s príslušenstvom a na náhradu trov konania. 2. Okresný súd Poprad výzvou č. k. 25Csp/91/2026 - 18 zo dňa 22.09.2026 vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za podanú žalobu vo výške 119,- eur, v lehote 10 dní od doručenia výzvy s poučením, že ak poplatok nebude v určenej lehote zaplatený, tak súd konanie zastaví. Právnemu zástupcovi žalobcu bola výzva doručená do jeho elektronickej schránky dňa 22.09.2026, pričom žalobca v lehote určenej súdom súdny poplatok za podanú žalobu nezaplatil, keďže 10-dňová lehota na zaplatenie súdneho poplatku mu uplynula dňa ?02.10.2026. 3. Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v účinnom znení (ďalej len ,,zákon o súdnych poplatkoch“), ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený. 4. Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch, ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku okrem § 357 písm. a). 5. Podľa § 14 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch, v sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku. 6. Podľa § 14 ods. 4 zákona o súdnych poplatkoch, v konaní podľa tohto zákona koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.
7. Súd vo veci konanie nezačal a nakoľko žalobca bol o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku v určenej lehote vo výzve náležite poučený, rozhodol súd podľa citovaného zákonného ustanovenia výrokom I. tohto uznesenia tak, že konanie zastavil. 8. Podľa § 255 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku v účinnom znení (ďalej len „Civilný sporový poriadok“), súd prizná strane náhradu trov konania podľa pomeru úspechu vo veci. 9. Podľa § 256 ods. 1 Civilného sporového poriadku, ak strana procesne zavinila zastavenie konania, súd prizná náhradu trov konania protistrane. 10. Žalobca súdny poplatok za žalobu v určenej lehote nezaplatil, a to aj napriek výzve súdu, a preto má súd za to, že v tomto prípade zavinil zastavenie konania. Zo súdneho spisu vyplýva, že žalovanému doposiaľ nebola žaloba ani doručená, a preto mu v danom štádiu konania žiadne účelne vynaložené trovy nevznikli. Z uvedeného dôvodu, súd o nároku na náhradu konania rozhodol II. výrokom tohto uznesenia tak, že žiadnej zo sporových strán náhradu trov konania nepriznal. 11. Na záver súd pre úplnosť uvádza, že uznesenie o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nepredstavuje prekážku právoplatne rozhodnutej veci (res iudicata), a preto žalobcovi nebráni nič v podaní novej žaloby, teda v opätovnom uplatnení práva na súdnu ochranu. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť. Sťažnosť len proti dôvodom uznesenia nie je prípustná. Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. O sťažnosti rozhoduje súd prvej inštancie spravidla bez nariadenia pojednávania. V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. V sťažnosti proti rozhodnutiu o zastavení súdneho konania pre nezaplatenie súdneho poplatku nemožno namietať skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí lehoty na zaplatenie súdneho poplatku.