KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieOkresný súd Stará Ľubovňa10. 4. 2025plný text

Uznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa sp. zn. 3Er/370/2013 z 10. 4. 2025

CitáciaUznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa z 10. apríla 2025, sp. zn. 3Er/370/2013, ECLI:SK:OSSL:2025:8513204103.3

Text rozhodnutia

Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:

Okresný súd Stará Ľubovňa 3Er/370/2013 8513204103 10. 04. 2025 JUDr. Emília Mišenková ECLI:SK:OSSL:2025:8513204103.3

Uznesenie Okresný súd Stará Ľubovňa v exekučnej veci oprávneného: Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., Panónska cesta 2, 851 04 Bratislava, IČO: 35937874, proti povinnému: A. B., nar. XX.XX.XXXX, A. C. XX/X, XXX XX D., v konaní o vymoženie 838,37 eur s príslušenstvom, takto rozhodol: Súd sťažnosť oprávneného zo dňa 15.1.2024 proti uzneseniu Okresného súdu Stará Ľubovňa č. k. 3Er/370/2013-26 zo dňa 10.1.2024 z a m i e t a . odôvodnenie: 1. Oprávnený podal súdnemu exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie na vymoženie peňažnej sumy vo výške 838,37 eur s príslušenstvom na základe vykonateľného rozhodnutia oprávneného, č. k. 1350119713 zo dňa 27.05.2013. Súdny exekútor požiadal o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie. Súd vydal poverenie súdnemu exekútorovi dňa 20.08.2013 pod číslom 5710 031378. 2. Súdny exekútor v predmetnej veci vydal dňa 21.07.2021 upovedomenie o zastavení starej exekúcie s výzvou na úhradu trov starej exekúcie v zmysle zákona č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ZoUNEK“), ktoré oprávnenému doručil dňa 22.07.2021. Týmto upovedomením súdny exekútor oprávneného upovedomil, že došlo k zastaveniu starej exekúcie, pretože uplynula rozhodná doba (§ 2 ods. 1 písm. a/ ZoUNEK). 3. Súdny exekútor doručil tunajšiemu súdu dňa 31.08.2021 námietky oprávneného proti upovedomeniu o zastavení starej exekúcie. Námietky proti Upovedomeniu o zastavení starej exekúcie boli podané v zákonom stanovenej 30 - dňovej lehote. 4. Oprávnený v námietkach proti Upovedomeniu o zastavení starej exekúcie uviedol, že predmetné upovedomenie bolo vydané v rozpore so zák. č. 233/2019 Z. z., keďže k zastaveniu exekúcie došlo ku dňu účinnosti cit. zákona, t. j. 01.01.2020. 5. Okresný súd Stará Ľubovňa uznesením č. k. 3Er/370/2013-26 zo dňa 10.01.2024 prvým výrokom zamietol námietky oprávneného proti Upovedomeniu o zatavení starej exekúcie zo dňa 21.07.2021, druhým výrokom odmietol námietky oprávneného proti paušálnym trovám exekúcie v Upovedomení o zastavení starej exekúcie zo dňa 21.07.2021. Toto uznesenie bolo oprávnenému doručené dňa 12.01.2024. 6. Proti uvedenému uzneseniu bola súdu dňa 15.01.2024 doručená sťažnosť oprávneného, v ktorej oprávnený zhrnul stav konania od vydania poverenia súdnemu exekútorovi až po podanie námietok oprávneného proti upovedomeniu o zastavení starej exekúcie. Oprávnený ďalej uviedol, že sa s rozhodnutím ako aj s odôvodnením uznesenia nestotožňuje. K dnešnému dňu bola exekúcia uhradená v čiastočnej sume celkom vo výške 509,14 eur. Povinný pristúpil k dobrovoľným úhradám pohľadávky v celkovej výške 509,14 eur a to úhradou zo dňa 11.09.2019 v sume 20,00 eur, zo dňa 11.10.2019 v

sume 15,00 eur, zo dňa 21.02.2021 v sume 10,00 eur, zo dňa 04.01.2022 v sume 4,14 eur, zo dňa 06.02.2022 v sume 20,00, zo dňa 20.03.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 20.04.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 26.06.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 19.07.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 15.08.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 18.09.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 16.10.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 20.11.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 14.12.2022 v sume 20,00 eur, zo dňa 15.01.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 16.02.2023 v sume 20,00, zo dňa 15.03.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 16.04.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 15.05.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 20.06.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 16.07.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 22.08.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 18.09.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 19.10.2023 v sume 20,00 eur, zo dňa 21.11.2023 v sume 20,00, zo dňa 17.12.2023 v sume 40,00 eur. Oprávnený uviedol, že na základe vyššie uvedeného je evidentné, že povinný vykonáva v danej exekúcii pravidelné úhrady, preto je predpoklad celkového vymoženia pohľadávky. Oprávnený navrhol, aby súd sťažnosti v plnom rozsahu vyhovel, zrušil upovedomenie o zastavení starej exekúcie zo dňa 21.07.2021 a zrušil resp. zmenil uznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa, č.k. 3Er/370/2013 - 26, EX 580/2013 zo dňa 10.01.2024. 7. Podľa § 9a ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov účinného do 31.03.2017 (ďalej len „EP“), ak to povaha veci nevylučuje, v konaní podľa tohto zákona sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku. 8. Podľa § 239 ods. 1 CSP, proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná sťažnosť. 9. Podľa § 242 CSP, sťažnosť sa podáva v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal. 10. Podľa § 243 CSP, v sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha. 11. Podľa § 248 CSP, o sťažnosti rozhodne súd prvej inštancie. 12. Podľa § 249 CSP, súd prvej inštancie rozhodne o sťažnosti uznesením spravidla bez nariadenia pojednávania. 13. Podľa § 250 ods. 1 CSP, ak nie je sťažnosť dôvodná, súd sťažnosť zamietne. 14. Podľa § 250 ods. 2 CSP, ak je sťažnosť dôvodná, súd napadnuté uznesenie zruší alebo zmení; v prípade zrušenia uznesenia je súdny úradník viazaný právnym názorom súdu. 15. Podľa § 1 ods. 1 zákona č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "ZoUNEK"), tento zákon upravuje postup ukončenia exekučných konaní začatých pred 1. aprílom 2017 a vedených podľa predpisov účinných do 31. marca 2017 (ďalej len „exekučné konanie“) a osobitosti postupu pri podaní opätovného návrhu na vykonanie exekúcie (ďalej len „opätovný návrh“). 16. Podľa § 1 ods. 2 ZoUNEK, na účely tohto zákona sa starou exekúciou rozumie exekúcia začatá pred 1. aprílom 2017 a vedená podľa predpisov účinných do 31. marca 2017. 17. Podľa § 10 ods.1 ZoUNEK, ak tento zákon neustanovuje inak, na postup podľa tohto zákona sa použije Exekučný poriadok, okrem ustanovenia § 53 ods. 3 písm. g). 18. Podľa § 10 ods. 2 ZoUNEK, podľa § 7 ods. 3 a § 8 ods. 2 koná a rozhoduje na základe poverenia sudcu vyšší súdny úradník. Proti rozhodnutiu vyššieho súdneho úradníka je prípustná sťažnosť. 19. Súd po preskúmaní včas podanej sťažnosti oprávneného, ako aj touto sťažnosťou napádaného uznesenia vydaného vyšším súdny úradníkom, dospel k záveru, že sťažnosť oprávneného je nedôvodná.

20. Oprávnený v námietkach uviedol, že povinný postupne dobrovoľne uhradil z vymáhanej pohľadávky sumu vo výške 509,14 eur, pričom zároveň špecifikoval, v ktoré konkrétne dni došlo k úhrade a v akej výške. V tejto súvislosti súd poznamenáva, že stará exekúcia sa zastavuje v zmysle ZoUNEK v ktorýkoľvek deň, kedy sú splnené podmienky na jej zastavenie. Preto je potrebné každý deň skúmať, či nedošlo k splneniu podmienok zastavenia starej exekúcie, teda, či uplynula rozhodná doba piatich rokov od doručenia prvotného poverenia a doba viac ako 18 mesiacov od posledného dosiahnutého výťažku spolu aspoň vo výške 15,- eur. V prípade splnenia týchto podmienok, dochádza k zákonnému zastaveniu starej exekúcie. 21. Súd poukazuje na to, že v napadnutom uznesení vyšší súdny úradník konštatoval, že k zastaveniu predmetnej starej exekúcie nedošlo ku dňu účinnosti ZoUNEK, t. j. dňa 01.01.2020, pretože tomu bránila výnimka uvedená v § 2 ods. 2 písm. f) ZoUNEK, teda dosiahnutý výťažok zo dňa 14.10.2019 (v sťažnosti je uvedená úhrada dňa 11.10.2019) vo výške 15,- eur. Od uvedeného dňa začala plynúť doba 18 mesiacov, počas ktorej nedošlo k dosiahnutiu výťažku spolu aspoň 15,- eur, a táto doba v tomto prípade uplynula dňa 14.04.2021. Z podanej sťažnosti síce vyplýva, že dňa 21.02.2021 došlo k úhrade 10,eur, avšak k ďalším úhradám, ktoré by spolu predstavovali výťažok vo výške aspoň 15,- eur došlo až po 18 mesiacoch, t.j až dňa 06.02.2022, kedy povinný uhradil sumu vo výške 20,- eur (úhrada zo dňa 04.01.2022 bola len vo výške 4,14 eur). 22. S ohľadom na skutočnosť, že od posledného dosiahnutého výťažku (14.10.2019 (námietky), resp. 11.10.2019 (sťažnosť) uplynula doba 18 mesiacov, a zároveň uplynula rozhodná doba 5 rokov vyplývajúca z ustanovenia § 3 ZoUNEK, boli splnené podmienky na zastavenie predmetnej starej exekúcie. K jej zastaveniu došlo dňa 15.04.2021, kedy už tomu nebránila výnimka uvedená v § 2 ods. 2 písm. f) ZoUNEK, preto súdny exekútor postupoval správne, keď dňa 21.07.2021 vydal upovedomenie o zastavení starej exekúcie, pretože zákonné podmienky na jeho vydanie boli splnené, a zároveň bola zachovaná zákonná lehota 120 dní od zastavenia starej exekúcie podľa tohto zákona uvedená v § 5 ods. 3 ZoUNEK. 23. Súd v súvislosti s uvedeným opätovne poukazuje aj na zjednocujúce stanovisko Občianskoprávneho kolégia Krajského súdu v Prešove č. 1/23 k výkladu § 2 ods. 2 písm. f) ZoUNEK, podľa ktorého: „Ustanovenie § 2 ods. 2 písm. f) zákona č. 233/2019 Z.z. je potrebné vykladať tak, že exekúcia sa zastavuje v akýkoľvek deň po splnení podmienok pre jej zastavenie podľa ust. § 2 ods. 1 písm. a) v spojení s ust. § 2 ods. 2 tohto zákona, a teda aj po dni 01.01.2020 kedy nadobudol účinnosť zákon č. 233/2019 Z.z. je potrebné vždy skúmať splnenie podmienky uplynutia rozhodnej doby 5 rokov vyplývajúcej z ustanovenia § 3 zákona č. 233/2019 Z.z. a zároveň aj splnenie podmienky vyplývajúcej a contrario z ust. § 2 ods. 2 písm. f) tohto zákona, podľa ktorej od posledného dosiahnutého výťažku v minimálnej výške 15,- eur prešla doba viac ako 18 mesiacov. Moment zastavenia starej exekúcie nie je možné vzťahovať iba na deň účinnosti zákona č. 233/2019 Z.z., t.j. na deň 01. 01. 2020. Uvedený právny predpis počíta tiež so zastavením starej exekúcie po nadobudnutí účinnosti zákona č. 233/2019 Z.z., čo priamo vyplýva z gramatického výkladu ust. § 5 ods. 3 tohto právneho predpisu, kde samotný zákonodarca rozlišuje staré exekúcie, ktoré sa zastavujú ku dňu účinnosti zákona, pri ktorých exekútor zašle upovedomenie o zastavení starej exekúcie do 180 dní od nadobudnutia účinnosti zákona a ostatné exekúcie, ktoré sa zastavia neskôr, pri ktorých exekútor zašle oprávnenému upovedomenie o zastavení starej exekúcie do 120 dní od zastavenia starej exekúcie podľa tohto zákona.“. 24. Súd má za to, že vyšší súdny úradník v napadnutom uznesením správne konštatoval, že súdny exekútor vydal upovedomenie o zastavení starej exekúcie v súlade so ZoUNEK, keďže uplynula rozhodná doba a od posledného dosiahnutého výťažku v minimálnej výške 15,- eur prešla doba viac ako 18 mesiacov. 25. Vzhľadom na uvedené skutočnosti súd sťažnosť oprávneného ako nedôvodnú v celom rozsahu zamietol a rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8513204103

  1. 10. 1. 2024Uznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa sp. zn. 3Er/370/2013 z 10. 1. 2024
  2. 10. 4. 2025Uznesenie Okresného súdu Stará Ľubovňa sp. zn. 3Er/370/2013 z 10. 4. 2025 (toto rozhodnutie)