Text rozhodnutia
Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI:
Okresný súd Trnava 31C/71/2024 2124205373 21. 10. 2024 JUDr. Katarína Skubáková ECLI:SK:OSTT:2024:2124205373.2
Uznesenie Okresný súd Trnava v právnej veci žalobcu: Union zdravotná poisťovňa, a.s., IČO: 36 284 831, Karadžičova 10, 814 53 Bratislava, zastúpený: JUDr. Ľudmila Jurčová, advokátka, IČO: 42 171 083, so sídlom Hodžovo námestie 2A, Bratislava, proti žalovanému: T.. N. W., B.. X.X.XXXX, O. X. O., O.. Č.. X.: U. XXXX/XX, X., o zaplatenie 5.793,54 Eur, rozhodujúc o odpore žalovaného, takto rozhodol: Súd odpor žalovaného, doručený tunajšiemu súdu dňa 17.10.2024, proti platobnému rozkazu č. k. 31C/71/2024-15 zo dňa 12. júla 2024 o d m i e t a ako odpor podaný oneskorene. odôvodnenie: 1. Žalobca sa žalobou, doručenou Okresnému súdu Trnava dňa 8.7.2024, domáhal vydania platobného rozkazu, ktorým súd žalovanému uložil povinnosť zaplatiť žalobcovi sumu vo výške 5.793,54 Eur s príslušenstvom ako aj náhrady trov konania. 2. Tunajší súd v danej veci vydal platobný rozkaz č. k. 31C/71/2024-15 zo dňa 12. júla 2024, ktorým žalovanému uložil povinnosť zaplatiť žalobcovi sumu vo výške 5.793,54 Eur s príslušenstvom ako aj nahradiť žalobcovi trovy konania. Predmetný platobný rozkaz bol žalovanému doručený do vlastných rúk dňa 29.9.2024. 3. Podľa § 265 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej iba „CSP“), ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov, možno o žalobe rozhodnúť bez vyjadrenia žalovaného a bez nariadenia pojednávania aj platobným rozkazom, v ktorom sa žalovanému uloží, aby do 15 dní od doručenia zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor. Výrok o trovách konania sa na účely konania o platobnom rozkaze považuje za uznesenie. 4. Podľa § 267 ods. 2 CSP, súd uznesením odmietne odpor, ktorý bol podaný a) oneskorene, b) neoprávnenou osobou alebo c) bez vecného odôvodnenia; o tomto následku musí byť žalovaný poučený v platobnom rozkaze. 5. Z obsahu spisu vyplýva, že predmetný platobný rozkaz žalovaný prevzal dňa 29.9.2024. Pätnásťdňová lehota na podanie odporu začala žalovanému plynúť nasledujúci deň, teda dňa 30.9.2024 a posledným dňom tejto lehoty bol 14.10.2024, ktorý bol riadnym pracovným dňom. 6. Žalovaný podal odpor na poštovú prepravu dňa 16.10.2024, čo potvrdzuje aj pečiatka pošty na príslušnej obálke. Z uvedeného vyplýva, že žalovaný podal odpor oneskorene, resp. po uplynutí zákonnej lehoty na podanie odvolania.
7. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, keďže odpor žalovaného bol podaný oneskorene, resp. po uplynutí zákonnej lehoty na podanie odporu, ustanovenej v § 265 ods. 1 CSP, súd odpor žalovaného odmietol ako oneskorene podaný. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je možné podať odvolanie v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia na Okresnom súde Trnava (§ 357 písm. b) CSP). Odvolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 359 CSP). Odvolanie len proti odôvodneniu rozhodnutia nie je prípustné (§ 358 CSP). V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach podania, a síce ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka, čo sa ním sleduje, podpis, spisová značka konania (§ 127 ods. 1 CSP) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (odvolacie dôvody) a čoho sa odvolateľ domáha (odvolací návrh) (§ 363 CSP). Rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie odvolania (§ 364 CSP). Ak povinný dobrovoľne neplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, môže oprávnený podať návrh na vykonanie exekúcie podľa zák. č. 233/1995 Z.z..